żyć w ciele cover

Żyć w ciele, a nie w głowie

Czym jest metoda ROLFING i w jaki sposób może łączyć się z jogą? Jak wpływa na ciało i umysł? Dzięki jakim lekturom można pogłębić wiedzę na jej temat? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy certyfikowanego terapeuty metody ROLFING Wojciecha Karczmarzyka.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Intensywnie zajmuję się tematem jogi powięziowej i prowadzę warsztaty samorozwojowe, a obecnie pierwszy kurs nauczycielski z tego obszaru. Jestem jednym z czterech ROLFERÓW w Polsce, terapeutą zajmującym się metodą ROLFING® Integracja Strukturalna. Pionierką pracy powięziowej i matką terapii powięziowych była dr Ida P. Rolf. ROLFING oddziałuje na tkankę powięziowo-mięśniową, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne warstwy, aby zbalansować ciało. Ze względu na pamięć ciała, rozlokowanie powięzi może skutkować uwolnieniem emocji, a nawet głębokich traum. Przywraca równowagę w ciele oraz redukuje ból i napięcie. Zbalansowanie ciała do siły grawitacji powoduje, że zużywamy mniej energii. ROLFING przewiduje 10 sesji, z których każda ma własną specyfikę. Pierwsze 1-3 oparte są na powięziach zewnętrznych, kolejne 4 dotyczą powięzi głębokich (np. mięsień biodrowo-lędźwiowy, warstwy otrzewnej, głowy), a ostatnie 3 mają charakter integracyjny.

Najważniejsze źródła inspiracji

Filmy

„Mr. Gaga” – biografia Ohada Naharina, izraelskiego tancerza i choreografia. Stworzył on własną filozofię pracy z ciałem – “Gaga”, czyli język ruchowy, który zyskuje na coraz większej popularności w świecie tancerzy. Bazuje na wyobrażeniach, poprzez które ciało może przełamywać schematy ruchowe i wychodzić poza sferę powtarzalności oraz wchodzić w bardziej skuteczne formy ruchowe.

Książki

W prasie nie znajdzie się wielu artykułów odnoszących się zarówno do strukturalnej, jak ruchowo-funkcjonalnej części metody ROLFING. Swoją wiedzę oparłem na szkoleniach autorytetów i książkach.

  • „Awakening the Spine” Vandy Scaravelli – książka na temat jogi, której głównymi narzędziami pracy są: grawitacja, oddech i świadomość ciała. Według Vandy Scaravelli, joga nie może być w żaden sposób usystematyzowana, ograniczona do jednej metody. W doświadczeniu jogi najważniejszym nauczycielem jest Twoje własne ciało, czyli Twój wewnętrzny nauczyciel, natomiast rolą nauczyciela jogi jest pomóc swojemu studentowi odnaleźć jego własną jogę. W efekcie musisz zostać swoim własnym uczniem i własnym nauczycielem.
  • „Balancing Your Body: A Self-Help Approach to Rolfing Movement” Mary Bond – autorka pisze o tym, jak uruchomić i czuć ciało w polu grawitacji, pokazuje ćwiczenia na wyrównanie i zbalansowanie sylwetki. Książka pokazuje w jasny i przejrzysty sposób ćwiczenia wpływające na poprawę świadomości ciała, na odblokowanie napięć, tym samym uzyskanie lepszej relacji ciała z grawitacją.
  • „How Life Moves: Explorations in Meaning and Body Awareness” Caryn McHose – książka pokazuje nam różnego rodzaju ćwiczenia wpływające na poprawę percepcji i odczuwania ciała, by stworzyć nowe ścieżki ruchowe i nowy sposób bycia, wychodząc poza utarte schematy ruchowe. W nowym polu świadomości możemy odkryć, co tak naprawdę znaczy być świadomym i żywym w ciele.
  • „Spektrum świadomości”, “Psychologia integralna” Kena Wilbera – książka przedstawiająca linie rozwoju świadomości w jednostkowym i ewolucyjnym ujęciu. Wilber w swoim podejściu łączy różne aspekty świadomości, pokazując, że żadna z form terapii nie wyklucza się, a może łączyć się w jedną całość. W swojej myśli uwzględnia rejony transpersonalne, wykraczające poza ego. Niektórzy myśliciele uważają, że Wilber próbował w ten sposób pogodzić Freuda z Buddą.

Cytaty

  • „Przedtem żyłem w głowie, teraz czuję, że żyję w całym ciele” – powiedział chłopiec, który przeszedł terapię ROLFING u dr Ida P. Rolf. Powięź jest bardzo silnie unerwiona i pełna receptorów. Terapia powięziowa zwiększa integrację sensoryczną, pogłębia czucie siebie.
  • Wypowiedzi Bruca Lee – jego filozofia sztuki walki jest bardzo zbliżona do filozofii innych nauczycieli pracy z ciałem, takich jak: Ohad Naharin lub Vanda Scaravelli, nauczycielka jogi. W odniesieniu do stylu walki, Bruce Lee uważał, że prawda jest żywa i dlatego zmienna. Nie ma ścieżki, nie ma kształtu, nie może się wyrażać i żyć poprzez statyczne, uporządkowane formy czy ruchy. Kiedy to zobaczysz, zrozumiesz, że ta żywa rzecz jest także Tobą i wtedy zostaniesz swoim własnym mistrzem. W odniesieniu do tej myśli, nie można w pełni usystematyzować stylu czy techniki walki, ale trzeba stać się bardziej jak woda, elastycznym, znaleźć w stylu swoją własną ekspresję i wyrażanie. “Nie ograniczaj się do jednej metody, opróżnij umysł, bądź bezforemny jak woda. Jeżeli wlewasz teraz wodę do filiżanki, stajesz się filiżanką. Wlewasz do butelki, jesteś butelką. (…) Woda może płynąć swobodnie lub niszczyć. Naczynie może ulec stłuczeniu, woda nie, więc bądź jak woda”.

 

Wojciech Karczmarzyk – certyfikowany terapeuta metody ROLFING® Integracja Strukturalna, nauczyciel jogi, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej. Szkolenie w zakresie rolfingu odbywał w Londynie na British Academy of Rolfing Structural Integration oraz w Monachium na European Rolfing Assiociation  e.V. Jest także jedynym w Polsce certyfikowanym nauczycielem jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scaravelli.

 

 

Jeżeli zainteresowała Cię metoda ROLFING® Integracja Strukturalna i chcesz doskonalić swoje umiejętności już teraz zapisz się na kurs nauczycielski Joga Powięziowa, Model Integralny.

Avatar

Wojtek Karczmarzyk

Przejdź do paska narzędzi