czym wł

Znajdź równowagę i zwiększ swój potencjał

Który film najkrócej, jak to możliwe, wyjaśnia, czym jest medytacja i jak wykorzystać jej potencjał do wyciszenia małpiego umysłu? Gdzie szukać inspiracji na drodze do uświadamiania sobie tymczasowości wszystkich doświadczeń? I w czym tkwi istota prawdziwego rozwoju osobistego? Na te i inne pytania odpowiada w eksperckim przeglądzie prasy politolog, coach i trener Anita Michalska.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Już od dłuższego czasu bardzo ważny jest dla mnie temat poszukiwania równowagi i różnorodności. Integralność życia prywatnego i zawodowego to obszar moich obecnych zainteresowań, ale też najczęstszy temat pracy z moimi klientami. Żyjemy w czasach, w których potrzebujemy nauczyć się żonglować poszczególnymi dziedzinami zamiast oddzielać je od siebie. Dlaczego to jest ważne? Moim zdaniem popadanie w skrajność i jednolitość spłyca nasze życie, spłyca nasz potencjał. Trzymanie się zasad równowagi i różnorodności pozwala na utrzymanie spokoju w chaosie, który jest tak bardzo obecny prawie wszędzie.

Najważniejsze źródła inspiracji

Filmy

  • Najczęściej szukam inspiracji wśród wykładów na konferencji TED. Dwa moje ulubione to wystąpienia: Martina Seligmana i Brené Brown. Oba te wykłady łączy naukowe podejście, poczucie humoru i jednocześnie ogromna wrażliwość na siebie i drugiego człowieka. Poza tym uwielbiam również książki autorstwa Martina Seligmana i Brene Brown.

 

  • „How to train your monkey mind” – najlepszy i najkrótszy film o tym, czym jest medytacja i jak ją wykorzystać do wyciszenia naszego małpiego umysłu. Tego się nie da opowiedzieć, to trzeba zobaczyć.
  • „My shoes” – kiedy na moich szkoleniach pojawia się wątek pracy z ograniczającymi przekonaniami oraz z docenianiem siebie, innych oraz tego, co mamy, często puszczam ten film.
  • Moja inspiracja tego roku – kobieta, która straciła słuch, śpiewa.

Artykuły

  • To tylko taki etap – artykuł należący do czołówki tekstów napisanych przez Edytę Zając, która jest chyba moją największą inspiracją w internecie.
  • Za mało snu? Mózg zaczyna zjadać się sam– kiedy pracuję z klientami w zakresie automotywacji i wypalenia zawodowego, często widzę zaskoczenie na ich twarzach, kiedy pytam: „a ile śpisz w ciągu doby?”. Warto przeczytać o skutkach niedoboru snu i poważnie zastanowić się, czy dotychczasowy tryb życia ma sens i jest dla nas korzystny.
  • Mózg lubi się śmiaćw stanie euforii i zabawy jesteśmy bardziej kreatywni i lepiej przyswajamy informacje. Dlatego jeśli w trakcie szkoleń albo na lekcjach jest nuda, nie można się dziwić, że ludzie nie chcą brać w nich za bardzo udziału. Polecam artykuł na temat tego, jak to jest, że nasz mózg lubi się śmiać.

Książki

  • Hygge. Klucz do szczęścia Meika Wikinga – prosta instrukcja obsługi do osiągnięcia spełnienia, szczęścia, ogólnego dobrostanu przez drobne codzienne czynności.
  • Filozof na kozetce Juliana Bagginiego i Antonii Macaro – książka dla wszystkich, którzy poszukują inspiracji, ale jednocześnie nie oczekują gotowych rozwiązań. Połączenie filozofii i psychologii to dla mnie jedno z najlepszych zestawień.

Cytaty

„Nie ma znaczenia, ile afirmacji powtórzymy każdego ranka, bo nie da się niczym zastąpić uczciwego rachunku sumienia i rzeczywistych starań, żeby być lepszym człowiekiem” – Antonia Macaro. Te słowa są jakąś prawdą na temat naszych czasów. Wydaje nam się, że dzięki czytaniu codziennie inspirujących wypowiedzi, oglądaniu wspaniałych filmów, staniemy się lepszymi ludźmi i nic więcej nie musimy robić. Te słowa są dla mnie takim kubłem zimnej wody, który ma przypominać, że praca nad sobą nie kończy się nigdy.

 

Anita Michalska politolog, coach i trener. Prowadzi sesje indywidualne, konsultacje i szkolenia, w trakcie których towarzyszy klientom w procesach zmiany i przy podejmowaniu ważnych decyzji. Prywatnie i zawodowo przyświecają jej takie wartości, jak różnorodność i równowaga. Uważa, że wszyscy ludzie zasługują na spełnienie i rozwijanie swojego potencjału oraz że każdy może budować autentyczne relacje z innymi przy jednoczesnej dbałości o siebie i swoje granice.

 

Avatar

Anita Michalska

Coach

Anita Michalska – politolog, coach i trener. Prowadzi sesje indywidualne, konsultacje i szkolenia, w trakcie których towarzyszy klientom w procesach zmiany i przy podejmowaniu ważnych decyzji. Prywatnie i zawodowo przyświecają jej takie wartości, jak różnorodność i równowaga.

Przejdź do paska narzędzi