Zacznij od zmiany samego siebie

Czym jest spagiryka? W jaki sposób wiąże się z liczącą sobie ponad pięć tysięcy lat ajurwedą? Czy oglądanie seriali może mieć wpływ na rozwój świadomości? Swoimi największymi inspiracjami ze Wschodu i nie tylko dzielą się autorzy książek o zdrowym stylu życia Karolina i Maciej Szaciłło.

Temat, który jest dla nas szczególnie żywy

Maciek:

Dla mnie spagiryka, czyli wywodząca się z alchemii metoda wytwarzania preparatów roślinnych, które wykorzystują cały potencjał rośliny i działają wielopoziomowo zarówno na nasze ciało, ale również umysł (i emocje) oraz poziom energii. Różnica między spagiryką, a zwykłymi roślinnymi ekstraktami polega na tym, że wykorzystuje się również minerały zawarte w spopielonych pozostałościach „fusów” po ekstrakcie oraz często olejki eteryczne.

Na potrzeby nasze i naszych znajomych robię tego typu preparaty z różnych roślin m.in. z melisy (uspokaja, rozluźnia układ pokarmowy), gotu koli (ajurwedyjskie zioło zwiększające uważność) czy bursztynu (wzmacnia organizm, układ odpornościowy). Co ciekawe zostało dowiedzione, że gotu kola pobudza tworzenie nowych komórek mózgowych*.

Okazuje się, że spagiryka ma bardzo dużo punktów wspólnych z medycyną Wschodu (m.in. ajurwedą). Paracelsus, twórca pojęcia spagiryki, nazywany również ojcem medycyny nowożytnej (i toksykologii), zwykł mawiać: “Nie transmutujesz (przemienisz) niczego, jeśli w pierwszej kolejności nie transmutujesz siebie”.
Idea łączenia potwierdzonej naukowo wiedzy i filozofii Wschodu jest mnie i Karolinie bardzo bliska. Cały czas żywa pozostaje dla nas ajurweda, z której wskazówek z sukcesami korzystamy od lat.

Karolina:

Temat naszych emocji, umiejętności zarządzania nimi, był i nadal pozostaje dla mnie żywy. Zeruya Shalev, jedna z moich ulubionych pisarek, m.in. w „Bólu” konstruuje wspaniały obraz ludzkiej psychiki, miłości, zdrady. Odkąd pamiętam zastanawiałam się dlaczego szkoła uczy nas liczenia, pisania, mnóstwa dat, które w dorosłym życiu są nam często nieprzydatne, ale w żaden sposób nie uczy się nas zarządzania emocjami, rozpoznawania ich, nazywania ich. Szkoła nie rozwija inteligencji emocjonalnej…

Na naszych warsztatach, na blogu, w naszych książkach bardzo duży nacisk kładziemy nie tylko na ciało (zdrowe odżywianie), ale również na pracę z emocjami. Bliska nam ajurweda, najstarsza nauka o zdrowiu (od 1979 roku akredytowana przez Światową Organizację Zdrowia) podkreśla, że zdrowie jest wielopoziomowe. Tylko jeśli na poziomie ciała, umysłu (w tym emocji), społecznym oraz duchowy istnieje równowaga, możemy mówić, że ktoś jest zdrowy. Podpisujemy się pod tym z Maćkiem.

Najważniejsze źródła inspiracji

Filmy i seriale

Inspirują nas dokumenty i seriale. Szczególnie te ostatnie dosłownie do nas mówią. Pomagają nam często uświadamiać sobie wzorce emocjonalne, które nami kierują…

  • „Zeitgeist. Świat jutra” – jedna z trzech części genialnego dokumentu „Zeitgeist”, w którym światowej sławy naukowcy dementują m.in. przekonanie, że to głównie genetyka, a nie nasze doświadczenia z dzieciństwa, determinuje, kim jesteśmy, oraz pokazują, jak działa system finansowy na świecie.

  • „Ayurveda: Art of Being” – dokument o tej najstarszej nauce (liczy sobie ponad pięć tysięcy lat), który pokazuje jej potencjał. Twórcom udało się dotrzeć do najlepszych ajurwedyjskich lekarzy na świecie. Fascynujący dokument przedstawia m.in. produkcję skomplikowanych preparatów, tzw. basm, opartych na rtęci i szlachetnych minerałach. Dokument polecił nam Przemek Wardejn, zaprzyjaźniony z nami konsultant ajurwedyjski

  • „Awake: The Life of Yogananda” – dokument oparty na kultowej książce„Autobiografia jogina”. Jest tak samo głęboki i ponadczasowy jak ona.

  • Seriale: „Sense8″, „The OA” i „Breaking Bad”  – ten ostatni pokazuje, że każdy z nas ma tę dobrą i złą stronę.

​Książki

Gorąco polecamy, książki:

Cytaty

„Spier…, głosie” – cytat z „To the Bone”, świetnego filmu o anoreksji z Keanu Reevesem w roli głównej. Zrobiłam ostatnio na jego temat cały wpis na naszym blogu.

Fragment poniżej:

„Choć nie jestem zwolenniczką przeklinania (rzeczywiście przekleństwa w nadmiarze obniżają naszą energię), są momenty w życiu, gdy nie można inaczej. Gdy głos w głowie, który podszeptuje: „Nie jesteś wystarczająco dobra” lub „Zobacz źle wyglądasz. Masz worki pod oczami. Chyba ostatnio trochę ci się przytyło” lub „Nie zasługujesz na szczęście po tym wszystkim co w życiu zrobiłaś” lub „Co tak siedzisz? Zrób coś. Idź pobiegać, albo pojedź na zakupy i kup sobie nową sukienkę!” – staje się tak głośny, tak donośny, że trzeba stanowczo powiedzieć: „Stop! Spier… głosie”.

Uciąć go, uciszyć, przestać się samemu krzywdzić, narzekać, wpędzać w kozi róg, samodyscyplinować, nie dawać sobie prawa do popełniania błędów lub projektować najgorsze z możliwych scenariuszy. A wszystko po to, żeby poczuć się trochę lepiej (a w domyśle trochę gorzej). Poczuć się gorzej na własne życzenie – czytaj mieć nad tym kontrolę. Nie dać się życiu znowu zaskoczyć. Każdy z nas, a przynajmniej większość, ma podobny „głos w głowie”. Każdemu podszeptuje co innego i opiera się na innym uwarunkowaniu, na innym mechanizmie.”

* Husnul Khotimah, Sutiman B. Sumitro, Mulyohadi Ali, M. Aris Widodo, Standardized Centella Asiatica Increased Brain- Derived Neurotrophic Factor and Decreased Apoptosis of Dopaminergic Neuron in Rotenone-Induced Zebrafish, “GSTF Journal of Psychology” 2015

***

Jeśli chcesz połączyć egzotyczny wyjazd z relaksem, podniesieniem poziomu energii, pracą z emocjami i zadbaniem o własne zdrowie, zapraszamy Cię na wyjątkowy wyjazd organizowany przez Karolinę i Maćka – odNOWA na Sri Lance vol. 3

zacznij od zmiany banner

A już w październiku znajdziecie na półkach księgarskich najnowszą książkę Karoliny i Maćka pt. “Jedzenie,które leczy”. Dowiecie się z niej, jak przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami medycyny ajurwedyjskiej. Serdecznie polecamy!

***

Karolina i Maciej Szaciłło – Ona, dziennikarka, na co dzień pisze reportaże społeczne i wywiady. Jest nauczycielką technik oddechowych i medytacji. On, kucharz wegetariański, autor książek kulinarno – lajfstylowych, pasjonuje się dietetyką, medycyną wschodu i jogą. Przez lata gotował na antenie „Dzień dobry TVN”. Razem prowadzą bloga o zdrowym sposobie na życie: www.medytujemy.pl, warsztaty i detoksy wyjazdowe. Wspólnie piszą książki – m.in. bestseller: „Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem”. W marcu tego roku pojawiła się na rynku ich kolejna pozycja: „Jem (to co) kocham i chudnę”.

Avatar

Karolina i Maciej Szaciłło

Nauczyciel

Ona, dziennikarka, na co dzień pisze reportaże społeczne i wywiady. Jest nauczycielką technik oddechowych i medytacji. On kucharz wegetariański, autor książek kulinarno - lajfstylowych, pasjonuje się dietetyką, medycyną wschodu i jogą. Przez lata gotował na antenie „Dzień dobry TVN”.

Przejdź do paska narzędzi