wywiad z Santoshi cover

Wywiad z Santoshi: “W poszukiwaniu siebie”

Jak można zmienić swoje życie, dzięki jednej podróży do Indii? Co łączy tantrę z architekturą? Do czego dzisiejszy świat wzywa kobiety? ​O poszukiwaniach drogi życiowej, odkrywaniu siebie, medytacjach Osho i inspirujących warsztatach dla kobiet opowiada Santoshi. Jedna z najpopularniejszych nauczycielek tantry w Europie.

​Opowiedz o swojej drodze życiowej i poszukiwaniach.

Wychowałam się w tradycyjnej hiszpańskiej rodzinie z klasy średniej. Płynąc z nurtem społeczeństwa, w jakim wyrosłam, stałam się bardzo niezależną kobietą. Dążyłam do tego, by stać się dobrym architektem, odnoszącym liczne sukcesy. Właśnie miałam wyjść za mąż za wspaniałego mężczyznę, który bardzo mnie kochał, był bankierem z dobrym statusem. Wyglądało na to, że mam wszystko, co jest pragnieniem każdego z mojej sfery, ale mi samej czegoś brakowało. W środku tęskniłam za czymś, czego nie mogłam zrozumieć.

W cudowny sposób życie zawiodło mnie do Indii pod pretekstem pracy nad projektem architektonicznym. Odwiedziłam tam aśram indyjskiego mistyka Osho i to diametralnie odmieniło moje życie. Po tygodniu spędzonym w aśramie zdałam sobie sprawę z tego, że wcześniej właściwie nie żyłam, że pewna część mnie była całkiem martwa. Zrozumiałam wtedy czym naprawdę jest świętowanie. Zaczęłam odczuwać bezgraniczne szczęście, które nie pochodziło z tego, co osiągnęłam czy posiadałam, ale bezpośrednio z mojego wnętrza. Zdecydowałam więc porzucić karierę, opuścić niedoszłego męża i pozostałam w aśramie, medytując tam przez niemal 12 lat. Tak właśnie zmieniło się całe moje życie.

Wspomniałaś Osho jako tego, który wpłynął na Twoje życie. Czy byli też inni?

Tak, mogę powiedzieć, że Osho jest moim duchowym ojcema. Ale było też wielu innych nauczycieli działających w większym stopniu w przestrzeni terapeutycznej. Szkolonych przez niego, jak również zachodnich, chociażby Homa i Mukto, ze świata tantry. Było także wielu mistrzów w Indiach, którzy także zainspirowali mnie do przebudzenia się w duchu, co tak naprawdę jest podstawą moich nauk. Nie skupiali się oni w takim stopniu na stronie terapeutycznej, ale na zrozumieniu tego, kim jesteśmy poza ciałem, poza tą sferą emocjonalną, poza umysłem, w którym w pewien sposób jesteśmy uwikłani.

Spośród takich mistrzów mogę wymienić Ramesha czy Ramanę Maharisziego. Na Zachodzie także były osoby, które mnie inspirowały. Choćby Sarita, z którą pracowałam z moim byłym tantrycznym partnerem przez pięć lat. Wiele osób miało wpływ na moje życie, nie tylko konkretni nauczyciele. Mogę powiedzieć, że każdy mężczyzna, który pojawiał się w moim życiu był wspaniałym nauczycielem. Miałam bardzo piękne i ubogacające związki z mężczyznami.

Hidden Content

Opowiedz o swoich duchowych podróżach.

​Miałam wiele różnych doświadczeń. Te najbardziej wartościowe pochodzą z pierwszych lat przebywania w aśramie z Osho, kiedy zaczęłam medytować i uświadamiać sobie nowe obszary w sobie samej. Spędziłam też bardzo krzepiący czas z Tybetańczykami w Himalajach. Byłam tam na wzmacniających siły, ale i wymagających rekolekcjach. Poległy one na odosobnieniu w ciszy i leżeniu miesiącami twarzą do ziemi. Uświadamiałam sobie masę różnych rzeczy na wielu poziomach, nie potrafię teraz wskazać konkretnych.

Opowiedz o tantrze i medytacji Osho.

Medytacja Osho to podstawa mojej przemiany, a co za tym idzie również warsztatów, które prowadzę. Jest też podstawą tantry, ponieważ dla mnie tantra, podobnie jak architektura, jest najwyższą sztuką. By być dobrym architektem, musisz znać matematykę, inżynierię, musisz umieć rysować, dysponować zmysłem estetycznym, znać historię sztuki. By zrozumieć tantrę, powinieneś posiąść wiedzę o oddechu, medytacji, pracy z energią, z ciałem. Tantra jest najbardziej holistyczną ścieżką jaką kiedykolwiek przeszłam. To dlatego sposób, w jaki się nią dzielę jest tak pełen pasji. To jedyna ścieżka duchowa, która mówi do człowieka jako całości. Tantra uczy spotykania Boga w każdym momencie życia, czy to siedząc w ciszy i samotności w górach, czy kochając się z ukochanym, zmywając naczynia, czy pracując przy komputerze. Takie jest moje życie i to chcę przekazywać.

Prowadzisz różnego rodzaju warsztaty. Jak one wyglądają?

W tym momencie mojego życia – podczas gdy ostatnio wiele się zmienia, a uczę już od 15 lat i uczę zawsze tego, co jest najbardziej odpowiednie dla danej sytuacji w życiu, w której się znajduję – prowadzę kursy dla kobiet. Z pasją pragnę przekazywać kobietom moje własne odkrycia jako kobiety, dotyczące odczuwania swojego ciała, rozumienia jak porusza się energia seksualna, poddawania się miłości, wzmacniania siebie nawzajem w tym, kim jesteśmy my kobiety.

Nie chodzi tu o to, byśmy stały się podrzędnymi mężczyznami, co właściwie zrobiłyśmy w wyniku rewolucji seksualnej. Jako architekt musiałam przetrwać w świecie stworzonym przez mężczyzn, więc stawałam się bardziej męska od nich samych, by móc z nimi konkurować. Podczas moich warsztatów z kobietami stwarzam więc przestrzeń, w której my wszystkie możemy odkrywać swoją prawdziwą moc. Moc naszej kobiecości. By czerpiąc z niej, pokazywać jak żyć i jak wnieść do tego świata swój wkład. Myślę, że dzisiejszy świat wzywa kobiecość, by powróciła.

 

santoshi.jpgSantoshi Amor – jedna z najpopularniejszych nauczycielek tantry w Europie. Tantrę i medytację praktykuje od 1995 roku. Wcześniej była wziętym architektem, swój zawód i życie na Zachodzie porzuciła jednak, by odkrywać swoje prawdziwe powołanie. Kilkanaście lat żyła w międzynarodowej wspólnocie Osho w Punie w Indiach, gdzie poznawała techniki medytacyjne i tantryczne oraz sama prowadziła szkolenia. Tantry uczyła się także u światowej sławy nauczycielki – Sarity. Dołączyła też do jej zespołu nauczycieli w Tantrycznej Szkole Przebudzenia – Tantra Essence. Przez 10 lat prowadziła szkolenia z zakresu tantry dla singli i kobiet, jak również terapie medytacyjne Osho w Osho Multiversity w Indiach i innych duchowych centrach na całym świecie. W 2009 roku spędziła rok na medytacyjnym odosobnieniu w tybetańskich klasztorach. Uczy również w Polsce. Jej misją jest wspieranie kobiet w odkrywaniu i zwiększaniu ich własnego potencjału.

Obejrzyj nagranie z webinaru z Santoshi – Moc przebudzonej kobiecości

Wywiad przeprowadzony dla Ośrodka Rozwoju Osobistego i Duchowego “Tu i Teraz” w Nowym Kawkowie.

 

Avatar

Ośrodek "TU I TERAZ" w Kawkowie

Trener

O nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi