produktywność cover

WyRUSZ po energię – czyli jak małym wysiłkiem zmniejszyć stres i zwiększyć produktywność

Za dużo zadań, a doba za krótka? Kiedy dnia już w żaden sposób nie da się rozciągnąć, a na samą myśl o kolejnym dniu roboczym chcemy zaszyć się pod kołdrą, pozostaje tylko jedno rozwiązanie: zarządzanie energią. I choć zdolność do umiejętnego kierowania swoimi zasobami energetycznymi to obszerna nauka, obejmująca emocje, umysł i ducha, z pewnych jej dobrodziejstw na szczęście możesz skorzystać w mig. Jak? Zaczynając od ciała i podpinając się pod energetyczny potencjał ruchu.

Lepsze niż seks i czekolada

Potężny antydepresant, silny środek przeciwbólowy – ruch to bezpłatny lek na stres i pigułka młodości w jednym. Oczywiście możemy wybierać pośród mnóstwa metod fitnessu, jogi, pilatesów. Jednocześnie, ponieważ zbyt duży nacisk na intensywne treningi może prowadzić do wypalenia, warto też mieć w repertuarze bardziej wyciszające formy aktywności fizycznej. Poniżej znajdziesz trzy praktyki ruchowe, których możesz jeszcze nie znać, a za które Twoje ciało i umysł Ci podziękują :)​

I. TRE (Trauma release exercises) – radość i drżenie

Zaobserwowałeś może, co się dzieje w tych (raczej nielicznych) wypadkach, kiedy ofierze w filmie przyrodniczym szczęśliwie udaje się uciec przed drapieżnikiem? Właśnie: zaczyna drżeć, po pewnym czasie zaś oddala się w swoją stronę, jak gdyby nigdy nic. Ten właśnie naturalny mechanizm uwalniania stresu poprzez drżenie wykorzystuje TRE – metoda stworzona z myślą o amerykańskich żołnierzach, cierpiących na zespół stresu pourazowego.

Jeśli pomaga wojskowym poradzić sobie z traumami wojennymi, to czy okaże się też dobrym sposobem na radzenie sobie z irytującym szefem, albo podwładnym? I czy faktycznie pogłębia orgazm, jak przekonuje licencjonowana nauczycielka TRE Elżbieta Pakoca? Sprawdź sam/a 🙂

II. Qi Gong – czyli recepta na witalność po setce

Przekroczyć magiczne 100 lat, cieszyć się witalnością, a nawet…płodzić dzieci? Takie rzeczy to tylko w Chinach. Tamtejsze parki przepełnione są starszymi ludźmi o łagodnych twarzach i świeżym spojrzeniu, regularnie harmonizujących swoją energię poprzez praktykę Tai Chi i Qi Gong. Świetnym przykładem uzdrawiającej siły tej starożytnej chińskiej metody może być Simon Calder, któremu Qi Gong pomogło wrócić do pełnej sprawności po poważnej kontuzji kręgosłupa.

WyRUSZ po energię - QigongIII. Taniec pięciu rytmów – powrót do harmonii dzięki archetypom ruchu

To jeden z tych eksperymentów, który mówi więcej niż 1000 słów: Na ekranie grupa niemowlaków. W tle muzyka klasyczna i…nic. Kiedy tylko jednak rozlega się dźwięk bębnów, oseski natychmiast wesoło zaczynają podrygiwać w rytm wygrywany na tych prostych instrumentach. Kto widział film, nie może być wątpliwości – rytm po prostu mamy w genach. A dokładniej nie jeden, tylko co najmniej pięć, przekonuje wieloletni nauczyciel tańca 5Rytmów® Adam Barley. Poddanie się pięciu archetypowym wzorcom rytmicznym to, jak przekonuje Barley, jeden z najlepszych sposobów na uwolnienie nagromadzonych napięć i powrót do naszej naturalnej harmonii.

Liczy się jedno…

​Stawiające na siłę drżenia TRE, starożytna sztuka kierowania energią Qi Gong, łączący strukturę i spontaniczność taniec pięciu rytmów, a może jeszcze jakaś zupełnie inna metoda? Ostatecznie nieważne, co wybierzesz, wszak wybór zawsze możesz zmienić. By skorzystać z dobrodziejstw energii fizycznej, liczy się na dobrą sprawę tylko jedno: słuchać, czego potrzebuje ciało i pozostawać w ruchu! Ożywienie Twojego ciała będzie tym pełniejsze, im lepiej potrafisz zbalansować ruch i działanie z głębokim odpoczynkiem

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi