TRZY MĄDRE MAŁPY

HUG
Borzymy
5 godzin
różne ceny

Doceń swoje zmysły. Naucz się pełniej z nich korzystać. Odkryj, jakie znaczenie możesz, a jakie chcesz, nadawać swoim spostrzeżeniom.

U osób, które nie mogą korzystać ze wzroku lub słuchu, inne zmysły rozwijają się w sposób znacznie bardziej zaawansowany. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, co by było, gdybyśmy wyłączyli któryś ze zmysłów. W jaki sposób reagowalibyśmy wtedy na bodźce? Czego moglibyśmy doświadczyć? Jak zmieniłoby się nasze postrzeganie świata?

Biorąc udział w wydarzeniu "Trzy mądre małpy" przekonasz się, co się dzieje, gdy dajesz odpocząć jednemu ze zmysłów. Nazwa wydarzenia nawiązuje do znanego symbolu trzech małp, reprezentującego w naszym wypadku bodźce, z których na czas trwania wydarzenia rezygnujemy. Każdy z uczestników wybierze, jaki to będzie bodziec: wzrok, słuch albo mowa. W rezultacie zyska niepowtarzalną możliwość przekształcania ograniczeń zmysłów. W ten sposób stworzymy warunki pozwalające nam odpocząć od danego zmysłu. To z kolei umożliwi refleksję nad tym, jakie znaczenie ma dla nas konkretny zmysł, a także stworzy przestrzeń do tego, aby podjąć decyzję, jak go inaczej używać.

Twoja percepcja tworzy rzeczywistość

W mechanice kwantowej znane jest zjawisko zwane "efektem obserwatora", polegające na tym, że to obserwator determinuje zachowanie elektronu, czyli nadaje mu znaczenie. Można je również odnieść do życia codziennego. To my tworzymy naszą rzeczywistość, nadając wszystkiemu kontekst poprzez naszą percepcję. Dlatego warto zwrócić uwagę na naturę narzędzi, które tworzą naszą percepcję, czyli rzeczywistość, której doświadczamy. Podczas naszego wieczoru, zalecamy skupić uwagę na wszelkich wymiarach doświadczeń, zaczynając od myśli, które pojawiają się w głowie (obserwacja umysłu) do uczuć, jakie powstają w naszym ciele (obserwacja układu nerwowego). Uświadom sobie, na czym skupiasz uwagę, kiedy patrzysz, słyszysz lub mówisz. Weź odpowiedzialność za to, co widzisz lub słyszysz, co rozwijasz, czemu dajesz energię, jak definiujesz swój świat słowami, których używasz.

Gdy cały czas działamy według określonego schematu, trudno nam wyjść poza jego ramy. Nie zauważamy nowych rzeczy, nie widzimy nowych cech u osób, z którymi przebywamy. Wyłączenie jednego ze zmysłów pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i otaczający Cię świat. Pytania, na które znajdziesz odpowiedzi podczas warsztatów, to m.in.:

 • Jaki opór pojawia się w Twojej świadomości z powodu braku danego zmysłu? Jaki lęk lub frustracja? A może czujesz ulgę i spokój?
 • Czy jesteś w stanie poddać się obecnej sytuacji? Czy zwiększa się potrzeba kontrolowania?
 • Jak doświadczasz obecność innych osób, z którymi dzielisz przestrzeń? Jak wchodzisz z nimi w interakcję ? Czy jesteś w stanie dostrzec w nich coś nowego, innego niż dotychczas?

Nasze warsztaty to głębokie przeżycie, które umożliwi Ci lepsze poznanie siebie, a także spojrzenie na pewne kwestie z innej perspektywy.

Dlaczego "Trzy mądre małpy"?

Nazwa ta odnosi się do imion trzech małp nawiązujących do dawnych przekazów ze starożytnych Indii i Chin, a także do figur znanych z rzeźby powstałej w XVII wieku w Japonii, która zawierała maksymę upowszechnianą przez Konfucjusza:

"Nie patrz na to, co jest przeciwne przyzwoitości, nie słuchaj tego, co jest sprzeczne z przyzwoitością, nie mów niczego, co jest sprzeczne z przyzwoitym zachowaniem, nie wykonuj żadnego działania, które jest sprzeczne z obyczajami"

Konfucjusz, 500 p.n.e.

Trzy Mądre Małpy symbolizują buddyjską zasadę szczęśliwego i godnego życia. Nie chodzi o to, by się od zła odwracać, o tchórzliwe przymykanie oczu, lecz o to, żeby odebrać mu moc.

Opinie uczestników warsztatu

Paulina:
Długo nie mogłam zdecydować, który ze zmysłów chcę odciąć, wybrałam asekuracyjnie milczenie. Na imprezie panowała tak wspierająca i inspirująca atmosfera, że postanowiłam wypróbować też odcięcia kolejno zmysłu słuchu i wzroku pozostając w milczeniu przez większość czasu. Szczególnie intensywne było dla mnie doznanie wibracji mis tybetańskich, w stanie odcięcia słuchu. Dzięki wsparciu innych uczestników czułam się bezpiecznie i mimo odcięcia zmysłu wzroku mogłam spacerować i nawet przytulić się do drzewa i poczuć płynące z niego ukojenie ze zdwojoną siłą. Dzięki początkowej medytacji czułam też, że mam w przestrzeni imprezy swoje własne miejsce i właśnie na macie medytacyjnej spędziłam większość czasu w doskonałym wyciszeniu. Jestem wdzięczna za uczucie spokoju i równowagi, które osiągnęłam dzięki temu doświadczeniu.
Agata:

Doświadczenie dające możliwość zmiany postrzegania i odbioru rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej. Dla mnie bardzo cenne.

Michał:

Dotknąłem upragnionego spokoju. Mogłem też docenić znaczenie poszczególnych zmysłów, coś, o czym nie pamiętam na co dzień.  Ważne doświadczenie w podróży w głąb siebie. 

Paweł:

Siedziałem tak w błogości z zasłoniętymi oczami, w pewnym momencie ktoś wziął mnie za rękę i zaczęliśmy iść, potem biec. Musiałem puścić kontrolę, totalnie zaufać. Biegliśmy ile sił w nogach, nagle zatrzymaliśmy się i zostałem sam gdzieś w pustce i najpierw ręce, a potem całe ciało zaczęło lewitować. Bardzo mocne, ekscytujące i transformujące doświadczenie, a co ciekawe przynoszące spokój i spełnienie.

Michał:

Spokój i obecność. Piękna przestrzeń do doświadczania wewnętrznego świata oraz bliskości z drugim człowiekiem. Na początku możliwość obserwowania tego, co się dzieje wokół mnie dostarczyła mi dużo bodźców i w związku z tym także myśli, które powstawały głównie w reakcji na to, co się działo dookoła. Dopiero odcięcie wzroku okazało się dla mnie gwoździem programu tego wieczoru. Początkowe doświadczenie różnych czynności fizycznych w ciemności (w tym chodzenie, bieganie, jedzenie) było bardzo ciekawe, natomiast z czasem zauważyłem, że w pełnej ciemności mam po prostu potrzebę siedzenia (i niemówienia).

Jak będą wyglądać warsztaty

Uczestnicy warsztatu zostaną podzieleni na 3 grupy:

 • Mizaru - grupa, która zakrywa oczy, więc nie widzi nic złego (uczestnikom zapewnimy opaski na oczy).
 • Kikazaru - grupa, która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego (uczestnikom zapewnimy różnego rodzaju zatyczki do uszu oraz słuchawki wygłuszające).
 • Iwazaru - grupa, która zakrywa buzię, więc nie mówi nic złego (uczestnikom zapewnimy symboliczne maseczki na buzię).

Zależnie od wyboru uczestnika, przez czas trwania warsztatów i podczas wykonywania zajęć, nie będzie on korzystał ze wzroku, słuchu lub mowy.

Zajęcia podczas wydarzenia:

 • medytacje w ciszy;
 • medytacja z dźwiękami (koncert zespołu Wibracja Miłości);
 • możliwość wypicia ceremonialnego kakao;
 • okazja do skorzystania z medycyny rapé;
 • możliwość skorzystania z medycyny sananga;
 • świadome chodzenie w naturze;
 • wspólne jedzenie owoców.

UWAGI I ZALECENIA:

Spotkanie, na które Cię zapraszamy, będzie intensywnym ćwiczeniem, które może wyzwolić silne procesy u uczestniczących. Prosimy o podjęcie świadomej decyzji o uczestniczeniu, a także o uszanowanie zasad do końca trwania spotkania.

Jeżeli nastąpi moment, w którym poczujesz za duży dyskomfort lub zdecydujesz, że nie chcesz kontynuować danego ograniczenia, proponujemy wtedy zmienić zmysł, z którego rezygnujesz. Zapewniamy zapasowe zatyczki, słuchawki wygłuszające, maseczki i opaski na oczy. Oznacza to, że będziesz mieć możliwość doświadczenia braku innych zmysłów tego samego wieczoru. Słowem kluczowym tego wydarzenia będzie WSPÓŁPRACA, bez której będzie nam zdecydowanie trudniej.

Proszę, ubierz się wygodnie (dresy są dobre) i weź ze sobą coś ciepłego, ewentualnie przeciwdeszczowego oraz maty i poduszki do medytacji. Większa część wydarzenia odbędzie się we wnętrzu, jednak będzie także możliwość spędzenia czasu na zewnątrz z naturą.

Rekomendujemy nie jeść co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem wydarzenia, żeby móc odpowiednio przeżyć kakao i rapé, jest to też wskazane dla naszej początkowej medytacji.

Po zakończeniu wieczoru rekomendowane jest zapisanie swoich wrażeń i przemyśleń.

Wczytuję mapę...
różne ceny
19 października 2019
18:00 - 23:00
al. prof. Jana Nielubowicza 6, Borzymy, mazowieckie, 05-281

Organizator

HUG

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

TRZY MĄDRE MAŁPY.

HUG
19 października 2019
al. prof. Jana Nielubowicza 6, Borzymy, mazowieckie, 05-281
5 godzin
różne ceny
Nie pasuje Ci ten termin? Obserwuj inne edycje tego wydarzenia!
Przejdź do paska narzędzi