Świadome ciało. Język ruchu

Laban/Bartenieff Movement System i techniki terapii tańcem i ruchem w pracy z ludźmi
Agnieszka Sokołowska
Burdąg
1 rok
różne ceny

Jeśli jesteś trenerem, instruktorem różnych technik ruchu, terapeutą, pracujesz z ludźmi indywidualnie i grupowo i chcesz skuteczniej rozwiązywać problemy swoich klientów, na tym kursie możesz:

 • nauczyć się wykorzystywać do tego pracę z ciałem i transformującą siłę ruchu,
 • zyskać głębszy wgląd w siebie, by zrozumieć naturę rządzących ludzkim zachowaniem nawyków i strategii behawioralnych,
 • dowiedzieć się, jak można pracować z osobami, którym nie wystarcza jedynie mówienie lub którym trudno otworzyć się na indywidualną rozmowę z trenerem lub coachem.

Zrozum ruch, a zrozumiesz człowieka 

Zapewne nierzadko spotykasz w swojej zawodowej praktyce osoby, które chcą coś w swoim życiu zmienić i nawet teoretycznie wiedzą, jak to zrobić, ale ostatecznie, w krytycznej sytuacji, emocje biorą górę i zachowują się tak jak zwykle. Później zastanawiają się, jak to możliwe, i solennie obiecują poprawę… z podobnym skutkiem. 

Wiele osób długo zmaga się z jakimś problemem, na gruncie prywatnym lub zawodowym, bezskutecznie – są przekonane, że robią wszystko jak należy, a mimo to tkwią w punkcie wyjścia. Być może dostrzegasz, że dotyczy to również Twoich klientów, mimo że dokładasz wszelkich starań, by im pomóc.

Możesz pomóc swoim klientom przez wprowadzenie w pracę świadomości ciała i języka ruchu. Od wielu lat uczę go moich klientów, tak by mogli wykorzystywać to narzędzie zarówno do pracy własnej, jak i pomocy innym. Język ruchu, bo o nim mowa, odzwierciedla uczucia, myśli i doświadczenia, opowiada pewną zapisaną w ciele historię, którą można odczytać i zacząć bardziej świadomie pisać nową, jeśli tylko pozna się litery.

Język ruchu pierwszy, którym mówisz

Ten uniwersalny język możesz poznać na rocznym szkoleniu „Świadome ciało. Język ruchu” z wykorzystaniem metody Laban/Bartenieff Movement System (LBMS) i technik terapii tańcem i ruchem w pracy z ludźmi. LBMS to rozbudowany system, który umożliwia uświadomienie i zrozumienie wzorców ruchowych człowieka, widocznych w pewnych nawykach (świadomych i nieświadomych) i powtarzających się sytuacjach na gruncie zawodowym lub osobistym. 

Obserwacja i uświadomienie sobie danej strategii behawioralnej w grupie warsztatowej, w atmosferze autentyczności, akceptacji i otwartości, to punkt wyjścia do stopniowego zastępowania jej inną, bardziej optymalną i wspierającą. Kultywowane od dawna nawyki nie tak łatwo zmienić. Na warsztatach wspólnie więc zastanawiamy się nad tym, co można tu i teraz zrobić inaczej na poziomie ciała, by poczuć się bardziej komfortowo. Jest to tzw. praktyka świadomego ruchu, która inicjuje proces transformujących zmian. 

Podczas kursu:

   • poznasz język ruchu zarówno od strony teoretycznej, praktycznej, jak i na poziomie głęboko osobistym,
   • nauczysz się wykorzystywać go w różnych dziedzinach życia osobistego i zawodowego, 
   • zrozumiesz procesy zmian zachodzące dzięki interwencjom ruchowym i świadomej pracy z ciałem i dowiesz się, jak je inicjować,
   • rozwiniesz umiejętność obserwacji i budowania relacji z drugim człowiekiem i ze sobą, tak by móc projektować nowe, skuteczniejsze strategie działania w różnych sytuacjach.

 

Rezultaty, na jakie możesz liczyć 

W czasie rocznego kursu poznasz, doświadczysz i uświadomisz sobie znaczenie ruchu, co otworzy Cię na zupełnie nową perspektywę. Uświadomisz sobie, jak mocno ruch jest powiązany z Twoimi myślami, emocjami, nawykami i jak możesz go wykorzystywać do zmian we wszystkich dziedzinach życia. Systematycznie, krok po kroku, zaczniesz lepiej rozumieć siebie, swoje zachowania, emocje i przekonania. Następnie dzięki praktyce świadomego ruchu wypracujesz sposoby na to, by poczuć wewnętrzną harmonię – jedność ciała, myśli i emocji. To zaś pozwoli na świadome kreowanie swojego życia w kierunku zgodnym z Twoją wizją siebie, a jeśli zawodowo zajmujesz się rozwojem osobistym, to również na wspieranie w tym innych.  

Co mówią uczestnicy po warsztatach

Tygodniowe zanurzenie w praktykę analizy ruchu wg Laban i Bartenieff spowodowało, że sięgnęłam głęboko w świadomość swojego ciała. Bardzo profesjonalne i klarowne prowadzenie warsztatu przez Karen Studd pomaga w zrozumieniu idei analizy ruchu. Ciepła osobowość i dowcip prowadzącej są elementami, które powodują, że to szkolenie jest czystą przyjemnością, pomimo wysiłku i intensywności tego kursu. Jestem wdzięczna za możliwość uczenia się od Karen, wyraźnie odczuwa się ogrom wiedzy i doświadczenia. To niezwykle cenne doświadczenie.
Sylwia Lewczuk, psycholog, pasjonatka tańca i uważnego życia 

Dla mnie już teraz, aż do jego zakończenia, stało się oczywiste, że dostaję bardzo precyzyjne narzędzie do pracy z ciałem. Moim zdaniem to cielesna praktyka, która ma bardzo czytelne i obiektywne kryteria oceny.  Te wrażenia od klientów, które wcześniej rozumiałam intuicyjnie, teraz można opisać profesjonalnym językiem, wybierać kierunki dalszej pracy.  Ponadto moje osobiste przygotowanie w trakcie kursu zmienia i moje ciało, i mój światopogląd. Zaczęłam inaczej się ruszać, oddychać, czuć. Myślenie i postrzeganie świata stały się bardziej tolerancyjne i filozoficzne. 
Martyna Nesteruk, trener świadomej pracy z ciałem i osteopata

LBMS dało mi zupełnie nowe, świeże spojrzenie na ruch. Traktuję ciało podmiotowo, a nie przedmiotowo. Po wielu latach na parkiecie zrozumiałam, że ruch jest czymś znacznie więcej niż ćwiczeniem fizycznym czy formą artystycznego wyrazu. Dzięki szkoleniu zyskałam głęboki wgląd w wiele nieuświadomionych wcześniej procesów, myśli i emocji. Pozwala mi to też zauważać i rozumieć więcej u innych. Duża uniwersalność materiału pozwala mi wykorzystać umiejętności i wiedzę zdobytą na kursie zarówno w życiu prywatnym, do pracy rozwojowej nad sobą, jak i wzbogacić warsztat zawodowy instruktora tańca i coacha o unikalne elementy, niespotykane nigdzie indziej.
Beata Rutkowska

Zgłaszając się na kurs, nie miałam najmniejszego przeczucia, jak wiele zmian uruchomi w moim życiu i jak niezwykle ciekawym doświadczeniem okaże się wspólna praca z poznanymi osobami. Naprawdę w ostatnich latach to była najszczęśliwsza decyzja w moim życiu.
Alicja Paleta

Kalendarium kursu

Moduł 1 Laban Bartenieff Movement System (LBMS), prowadzi Karen Studd: 

 • 27.06-03.07.2020

Moduł 2 Techniki terapii tańcem i ruchem (DMT), prowadzi Agnieszka Sokołowska:

 • 3-4 październik 2020, 
 • 9-10 stycznia 2021,
 • 20-21 marca 2021.

Moduł 3 Praktyczny trening umiejętności wykorzystania języka ruchu i interwencji opartych na wiedzy z LBMS i technikach terapii tańcem wykorzystywanych w pracy indywidualnej i grupowej, prowadzą Karen Studd i Agnieszka Sokołowska: 

 • 26.06-02.07.2021

Aby móc uczestniczyć w 3 module konieczne jest zdobycie wiedzy i praktyki z 2 pierwszych modułów oraz superwizja z jedną z nauczycielek prowadzących kurs lub osobą przez nie rekomendowaną.Oddzielnie można wziąć udział w 1 lub 2 module, jeśli będzie wolne miejsce. Pierwszeństwo zapisu będą miały osoby biorące udział w całym kursie.

Łącznie 200 godzin kursu. 164 godziny warsztatów + 36 godzin pracy własnej między modułami. Praca własna oznacza zarówno pracę indywidualną jak i grupową, zakładane jest 18 godzin między 1 i 2 modułem oraz 18 godzin między 2 i 3 modułem.

Kurs jest afiliowany przez WholeMovement i spełnia kryteria by być uznany i zaliczony przez wybrane jednostki szkolące jako część w uzyskaniu międzynarodowego certyfikatu z podejścia Laban Bartenieff Movement System.

 

Zajęcia poprowadzą:

Karen Studd

Nauczycielka pochodząca z USA, koordynatorka programu Laban International Movement Studies, terapeutka i edukatorka International Somatic Movement Education and Therapy Association,  która od ponad dwudziestu lat uczy języka ruchu w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Meksyku, Chinach i Izraelu. 

Agnieszka Sokołowska

Psychoterapeutka, superwizorka terapii tańcem i ruchem i nauczycielka języka ruchu (certyfikat Laban Bartenieff Institute of Movement Studies) z kilkunastoletnim doświadczeniem. 

Wczytuję mapę...
różne ceny
25 czerwca 2020 - 2 lipca 2021
Burdąg 68, Burdąg, warmińsko - mazurskie, 12-122

Organizator

Avatar

Agnieszka Sokołowska

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Świadome ciało. Język ruchu. Laban/Bartenieff Movement System i techniki terapii tańcem i ruchem w pracy z ludźmi

Agnieszka Sokołowska
25 czerwca 2020 - 2 lipca 2021
Burdąg 68, Burdąg, warmińsko - mazurskie, 12-122
1 rok
różne ceny
Nie pasuje Ci ten termin? Obserwuj inne edycje tego wydarzenia!
Przejdź do paska narzędzi