to, co we śnie cover

To, co we śnie, to na jawie

Czy sen może być świadomy? Jak może on wpływać na nasze życie na jawie? I co tego rodzaju zagadnienia mają wspólnego z buddyzmem tybetańskim? Kwestie te wyjaśnia w Eksperckim Przeglądzie Prasy coach i trenerka świadomego śnienia Beata Karpowicz.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Sztuka śnienia – niecodzienny temat, a jednocześnie conocne doświadczenie każdego z nas. Niezwykle pasjonujące. Świadomość tego, że śnię każdej nocy, zadziwia mnie od dawna. Inspiruje do poznawania świata snu, poznawania siebie, odkrywania tajników głębi. Od dawna poznaję świat symboli sennych. Czytam mity, baśnie i legendy. One także są jak ze snu. Nierzeczywiste, a jednocześnie obecne w naszym życiu. Studiuję prace C.G. Junga i towarzyszę innym w odkrywaniu znaczenia snów.

Niemal każdego dnia pasjonuje mnie dostrzeganie tej oczywistej zależności: to, co na jawie, to we śnie, to, co we śnie, to na jawie. Odkrywanie tego nieskończonego przepływu i wzajemnego oddziaływania inspiruje mnie do podążania ścieżką świadomego śnienia (ang. lucid dreams). Dlaczego nie? W końcu przesypiamy około 30 lat życia. Dlaczego nie wykorzystać śnienia do rozwijania siebie, własnego potencjału, kreatywności? Dlaczego nie porozmawiać z własną jaźnią, nie odkryć znaczenia listów sennych? Co więcej – dlaczego by na nie nie odpowiedzieć? Świadomie i z radosnym przekonaniem zmienić osobiste uwarunkowania, uzdrowić siebie? Zapraszam do podróży!

Najważniejsze źródła inspiracji

Osoby

 • Carl Gustav Jung – jego rozległe spektrum widzenia istoty ludzkiej fascynuje mnie do dziś. Teoria cienia, animy, animusa pozwala zrozumieć własne wewnętrzne postacie i przyjmować je bez lęku, winy i zawstydzenia. Podążanie ścieżką snów C.G. Junga pomaga mi w rozpoznawaniu przekazu płynącego z samego centrum psychiki, z jaźni. Inspiruje do odkrywania znaczeń symboli sennych. Pojęcie zbiorowej nieświadomości zachęca zaś do czytania i odkrywania treści płynących z mitów i baśni.
 • Charlie Morley – od lat prowadzi warsztaty świadomych marzeń sennych w Europie, Afryce i Ameryce. W proponowanej przez niego formie treningu świadomego śnienia odnajduję to, co jest mi bliskie: psychologię, elementy uważności – mindfulness, medytację a także ścieżkę tybetańskiej jogi snu. To, co zbliża mnie do jego formy działań warsztatowych, to wgląd w sztukę zachodniej i wschodniej perspektywy postrzegania snu i śnienia.
 • Jon Kabat-Zinn – poznawanie ścieżki mindfulness rozpoczęłam od przeczytania jego książki „Życie piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból“. Następnie sięgnęłam po: „Praktykę uważności dla początkujących“, „Gdziekolwiek jesteś, bądź. Przewodnik uważnego życia” oraz „Dary codzienności. Poradnik uważnego rodzicielstwa“. Ścieżka mindfulness wzbogaca moją praktykę psychologiczną. Zachęca do tworzenia ćwiczeń, korzystania z uważnej medytacji w pracy z ciałem. Inspiruje do prowadzenia warsztatów uważności, bycia bliżej siebie tu i teraz.
 • Tenzin Wangyal Rinpoche – mój nauczyciel duchowy, nauczyciel tybetańskiej jogi snu i śnienia. Dzięki jego naukom poznaję i doświadczam duchowego wymiaru świadomego snu i śnienia. Uczę się, jak za dnia wpłynąć na jakość snu i sprawić, żeby stał się on jeszcze jednym elementem prowadzącym do duchowego przebudzenia. Dzięki temu uzyskuję wgląd rozpoznania i umiejętność połączenia zachodniej i wschodniej perspektywy postrzegania snu i śnienia.

Książki

 • ​„Trening świadomego śnienia. Techniki mindfulness, joga snu i buddyjskie medytacje na uważne życie Charliego Morleya – książka, która wspiera mnie w codziennej praktyce świadomego śnienia. Prezentuje proste, doskonale sprawdzające się techniki. Charlie Morley przedstawia świadome śnienie z perspektywy: neurobiologii, psychologii analitycznej, a także duchowej ścieżki tybetańskiego buddyzmu
 • Sztuka śnienia” Carlosa Castanedy – szamański wymiar sztuki śnienia, zasady, przesłanki i ćwiczenia. Fascynująca opowieść ucznia, amerykańskiego antropologa Carlosa Castanedy, który pobiera nauki od Don Juana – czarownika z plemienia Yaqui. „Musisz zacząć od czegoś bardzo prostego – mówi Don Juan – dziś w nocy podczas snu musisz patrzeć na swoje dłonie”. Patrzenie na wyciągniętą dłoń w krótkich odstępach czasu to jeden z moich ulubionych testów rzeczywistości.
 • Lucid Dreaming: The power of being aware and awake in your dreams“, „Exploring the World of Lucid Dreaming” (współautor: Howard Rheingold) oraz „Lucid Dreaming: A Concise Guide to Awakening in Your Dreams and in Your Life” Stephena LaBerge’a – lektura tych książek prowadzi przez tajniki świadomego snu. Pozwala odkryć jego cudowną wielopoziomowość, poznać wiele technik wspierających świadome śnienie, np. MILD (ang. mnemonic initiated lucid dream). LaBerge uwzględnia także perspektywę naukową i wyjaśnia sam proces śnienia. Książki dostępne są w wersji anglojęzycznej
 • Tybetańska joga snu i śnienia” Tenzina Wangyala Rinpoche – jeśli chcesz poznać duchowy wymiar jogi snu i śnienia, ta książka jest dla Ciebie. Zawiera dokładne instrukcje pokazujące, jak przygotować się do snu, jak w ciągu dnia wpłynąć na jego jakość i sprawić, żeby stał się drogą prowadzącą do duchowego wyzwolenia.

 Filmy

 • ​ “Incepcja” – hollywoodzki film w reżyserii Christophera Nolana, który prowadzi w głąb intymnego i nieskończonego świata snów. Pokazuje, jak skutecznym narzędziem może być wprowadzanie nowej idei do śniącego umysłu. Oglądając film możemy zobaczyć, że kiedy stajemy się świadomi we śnie, zyskujemy dostęp do gleby podświadomości, a kiedy zasiejemy w niej ziarna (korzystny pomysł lub sugestię), przenikają one do najgłębszych poziomów umysłu, co wpływa na nasz stan na jawie, gdzie zbieramy owoce. Zachęcam do obejrzenia.
 • 9-minutowy film, w którym Tenzin Wangyal Rinpoche wyjaśnia cel starożytnej praktyki – jogi śnienia – pochodzącej z tradycji Bon, buddyzmu tybetańskiego.

 • „Lucid Dreaming: Scientific Explanation” – spotkanie z Charliem Morleyem, który prezentuje aspekty naukowego podejścia do procesu świadomego snu i wyjaśnia sam proces śnienia.

Cytaty

 • ​„Stan Twojego umysłu, kiedy idziesz spać, może zdeterminować Twoje sny i Twoje życie” – „Tybetańska joga snu i śnienia” T.W. Rinpoche. Ten cytat inspiruje mnie do praktykowania uważnej świadomości nie tylko we śnie, lecz także na jawie. Zachęca do rozpoznawania, czym zajmuje się mój umysł w ciągu dnia i w chwili, kiedy kładę się do snu.
 • Po raz pierwszy w moim życiu, nie mogłem się doczekać, aby zasnąć…” – Carlos Castaneda. Słowa te przypominają mi o tym, że świadome śnienie to także zabawa. I – jak dziecko – na tę perspektywę wesoło się uśmiecham.

Jeśli czujesz się zainspirowana/ zainspirowany, sprawdź warsztaty prowadzone przez Beatę! 

 

Beata Karpowicz Trening świadomego śnieniaBeata Karpowicz – z wykształcenia psycholożka, z zawodu i pasji terapeutka i coach. W swojej pracy czerpie ze ścieżek prowadzących do zmiany, opartych głównie na psychologii Carla Gustava Junga, Arnolda Mindella, Fritza Perlsa i Miltona H. Ericksona oraz ze źródeł NLP. Chętnie korzysta z pracy z procesem, prowadzi także treningi świadomego śnienia. W pracy z ciałem i oddechem inspiruje się bioenergetyką Alexandra Lowena oraz ścieżką procesu zdrowienia opartego na świadomości ciała (ang. somatic experiencing) Petera Levine’a.

Obecnie pracuje nad projektem coachingu ciała, opartego na uważności i świadomej zmianie na poziomie ciała, co w efekcie prowadzi do transformacji myślenia, reakcji emocjonalnej i działania. Do tworzenia inspirują ją w tym zakresie słowa: „zmiana w ciele oznacza zmianę w umyśle”.

Avatar

Beata Karpowicz

Przejdź do paska narzędzi