Ukryci killerzy seksualności

UKRYCI KILLERZY SEKSUALNOŚCI Wpływają na to, jak się czujesz z własnym ciałem i nagością, jakie zachowania seksualne preferujesz i w jaki sposób tworzysz relacje z partnerami. To od nich zależy ekspresja twojej seksualności. Choć działają z ukrycia, są niezwykle skuteczni. Poczucie winy i poczucie wstydu – emocje ściśle ze sobą powiązane, choć nieco różne. Nadszedł czas na ich rozbrajanie! 

Killer killerowi nierówny

Prawdopodobnie zdarzyło ci się doświadczyć i poczucia winy, i wstydu w sferze seksualności. Poniżej rozbrajam killerów, nie tyle walcząc z nimi, co starając się ich zrozumieć a potem „rozpuścić”. Chwilami może być jednak nieprzyjemnie i grożą ci emocjonalne turbulencje podczas czytania – lepiej zapnij pasy bezpieczeństwa!

Na początek – czy wiesz, czym się różnią te dwie emocje? Otóż jest ogromna różnica pomiędzy wstydem a poczuciem winy. Wstyd jest związany z twoim Ja, poczucie winy z zachowaniem. Wstyd mówi „jestem nie ok”, poczucie winy „zrobiłam/em coś nie ok”. Nieco inaczej można powiedzieć, że wstyd odczuwasz w odniesieniu do tego, jaka/i jesteś, winna/y natomiast czujesz się za to, jak postępujesz. Jednak wstyd bywa często emocją silniejszą i głębszą niż poczucie winy, a psychoanalityk Karol Gustaw Jung nazwa ją „emocją zjadająca duszę”. Pokazuje się, kiedy jesteś rozczarowana/y czymś, co charakteryzuje cię wewnętrznie, co przynależy do twojej natury. Istnieje związek między nimi, ponieważ poczucie winy spowodowane twoim zachowaniem może cię doprowadzić do tego, że źle pomyślisz o sobie. Zarówno poczucie wstydu, jak i winy mogą mieć duży wpływ na postrzeganie samej/go siebie i własnego zachowania względem innych, szczególnie w sytuacjach intymnych.

Winna jest wina

Możesz być dosłownie unieruchomiona/y lękiem, u którego źródeł leży stwierdzenie w rodzaju: „Co oni sobie o mnie pomyślą?”. Poczucie winy możesz odczuwać jako stany napięcia, wyrzuty sumienia i żal, które motywują do przeprosin. Choć poczucie winy bywa nieprzyjemnie, to jednak kiedy odnosisz swoje dokonania i błędy do tego, kim chcesz być – może ono być pomocne. Bo zdrowe przejawy poczucia winy sprawiają, że decydujesz się coś robić – pomóc innym lub czegoś nie robić – zaprzestać prowadzenia samochodu po alkoholu. Chodzi więc o znalezienie równowagi w tym, by w pełni pozostając sobą, brać też pod uwagę inne osoby.

Z czym wiąże się poczucie winy w sferze seksualnej? Zazwyczaj z silnymi wyrzutami sumienia dotyczącymi seksu a nawet samych myśli i fantazji erotycznych. Jeśli odczuwasz winę w tej sferze, być może uznajesz seks za niemoralny, grzeszny, nieczysty. Jeżeli wychowałaś/eś się w atmosferze milczenia, zakazu, ignorowania seksualności lub traktowania jej jako „zła koniecznego”, może prześladować cię wręcz chorobliwe poczucie winy. Wtedy nawet najbardziej naturalne zjawiska i zachowania seksualne mogą stanowić tabu, rodzić lęk i zagrożenie dla poczucia własnej wartości. Na jakie łóżkowe kłopoty może się to przekładać? Sięgnęłam po wyniki badań kobiet o wysokim poczuciu winy w sferze seksualności. Uważały one, że ich pobudzenie podczas oglądania filmów erotycznych jest małe, chociaż jego pomiar pokazywał, że jest wyższe. Doświadczają też trudności w przeżywania orgazmu. A im większe poczucie winy przejawiały, tym mniejsza była ich samoświadomość seksualna! U mężczyzn poczucie winy (zabarwione odcieniami wstydu) krąży wokół sprawczości i zaspokojenia partnerki podczas aktu seksualnego.

Zjadacz duszy

Kiedy przeżywasz wstyd, możesz doświadczać poczucia braku własnej wartości, niekompetencji albo potępienia samej/ego siebie. Ta emocja nie tylko drastycznie obniża poczucie własnej wartości, bywa też przyczyną uzależnień, depresji, zaburzeń odżywiania oraz przemocy. Amerykańska badaczka wstydu dr Brene Brown uważa, że jest on napędzany przez dwie myśli. Najpierw pojawia się pierwsza: „Nie jestem wystarczająco dobra/y” a jeśli uda Ci się ją odeprzeć, z pewnością pojawi się kolejna: „Za kogo Ty się uważasz?!”.

Kiedy wstyd jest nierozpoznany, także działa na ciebie! Nas, kobiety, wstyd motywuje do perfekcji. Stanowi splot niemożliwych do pogodzenia i nieosiągalnych oczekiwań. Wszyscy doświadczamy wstydu, jednak niektóre badania świadczą o tym, że kobiety częściej go przeżywają. Nic dziwnego, od najmłodszych lat słyszymy, które części naszych ciał są w porządku, a które nie. Dostajemy też komunikaty, jak powinnyśmy wyglądać. Z kolei mężczyźni odbierają informacje, że rozmiar penisa ma jednak znaczenie. Próby dostosowania się do tych wyidealizowanych wzorców zwykle okazują się niemożliwe i skutkują oddaniem się we władanie wstydu.

Kiedy James R.Mahalik z Boston College pytał w USA o oczekiwania, jakie muszą spełniać kobiety, najczęściej uzyskiwał takie odpowiedzi: miła, szczupła, skromna, zawsze dbająca o wygląd. Ten wzorzec staje się bliski także naszej kulturze. Co więcej, kobiety odbierają komunikat, że coś jest nie w porządku z naturalnymi funkcjami ich ciał – świadczą o tym chociażby niebieskie płyny w reklamach podpasek. Mam takie doświadczenie, że nawet wykształcone kobiety miewają trudności w poruszaniu na forum grupy tematyki budowy intymnych części ciała, często też są niedoinformowane. Kiedy badałyśmy przyczynę, za każdym razem, jak zając z kapelusza wyskakiwał wstyd! Lecz – żeby nie wylać dziecka z kąpielą – wstyd może też chronić coś ważnego dla ciebie. Jeśli uda ci się namierzyć momenty zawstydzenia, sprawdź, czy nie mówi ci on czegoś istotnego? Może na przykład potrzebujesz więcej intymności, żeby zechcieć obnażać swoje ciało? Albo wolisz, by pewne pikantne szczegóły dotyczące kochania się pozostały tylko miedzy tobą a partnerem/rką?

Mieszanka wybuchowa

Wstyd często idzie w parze z poczuciem winy, bo te dwa stany są ze sobą powiązane. Poczucie winy najczęściej związane jest z jakimś konkretnym zachowaniem, na przykład przekraczającym jakąś normę. Jeżeli podczas intymnego aktu mężczyzna doświadczy przedwczesnego wytrysku, prawdopodobnie odczuje poczucie winy ponieważ nie zaspokoił swojej partnerki. Równocześnie może towarzyszyć mu wstyd, że jego penis „nie działa” a on nie sprawdził się jako mężczyzna.

Kobiecie, która ma kłopoty z lubrykacja waginy, dotyk zamiast przyjemności przynosi ból. W związku z tym może ona unikać pieszczot w tej okolicy, podobnie jak penetracji, która okazuje się bolesna. I ponieważ kobieta ma świadomość swojego problemu, zaczyna się wstydzić. Jeżeli na dodatek partner nie wyczuje jej reakcji, jeszcze zanim dojdzie do zbliżenia już sprawi jej ból. Kobieta prawdopodobnie zawstydzi się, że nie reaguje tak jak powinna. Jeżeli natomiast z powodu jej bólu seks zostanie przerwany, może dołączyć do tego poczucie winy, że nie zaspokoiła potrzeb swojego partnera. Podobne cykle emocjonalne mogą występować w różnych, nie tylko intymnych sytuacjach. I nietrudno zauważyć, że wtedy siła „rażenia” owych killerów wzmacnia się!

Akcja-dezaktywacja!

Jeżeli dotyka cię destrukcyjny wstyd, z powodu którego wycofujesz się ze związków, sam/a możesz nie dać sobie z nim rady. Brene Brown nazywa wstyd epidemią naszej kultury. I dodaje, że gdybyśmy umieścili go w probówce, do wzrostu będzie potrzebował – tajemnicy, ciszy i oceniania. Mam wrażenie, że w podobnej probówce mogłoby radośnie wzrastać poczucie winy. Co możesz dodać do swojej probówki, by zatrzymać rozrost i rozkwit tych emocji? Dr Brown, radzi, by dolać tam… empatii. Bo wstyd oraz poczucie winy mają szansę rozpuścić się w zetknięciu z empatią, w szczerym kontakcie z zaufanymi osobami. Wtedy zaczynasz akceptować swoje niedoskonałości i pozwalasz sobie być…sobą!

Masz poczucie, że ukryci killerzy także tobie towarzyszyli w łóżku? A może uznasz, że czas im podziękować? Możesz otworzyć się na to, by w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu rozmawiać o seksie, twoich pragnieniach, potrzebach, obawach i lękach z nim związanych. A kiedy zostaniesz przyjęta/y – wstyd i poczucie winy zostaną rozbrojone.

To oczywiście wymaga wielkiej odwagi, by pokazać innym swoją wrażliwość. Jednak z pewnością może zaowocować przemianą – masz szansę nauczyć się wyrażać siebie, przestać obawiać się, co pomyślą inni a także uwolnić się od wewnętrznej krytyki i bycia perfekcyjną czy ciągle sprawnym za wszelką cenę. Może się okazać, że potrzebne jest ci wsparcie specjalisty. Ale pomocna może okazać się też szczera rozmowa z osobą, której ufasz. I to może być twój pierwszy krok, by rozbroić poczucie winy i wstyd. Co możesz zyskać? Zaczniesz budować zdrową relację ze swoim ciałem. Zyskasz możliwość, by czerpać więcej radości i przyjemności z seksu. Otworzysz się na swoje seksualne potrzeby, które będziesz mogła/mógł komunikować partnerom/rkom i sprawdzać, co jest dla nich ok. A potem, jeśli tylko zechcesz, będziesz mogła/mógł w pełni wyrażać swoją seksualną naturę.

 

Hidden Content

IZABELA CISEK-MALEC

Trener

Izabela Cisek-Malec – pierwsza Coacherka Ciała, nauczycielka świadomej seksualności, trenerka relacji intymnych, mentorka, dziennikarka, wykładowczyni, stylistka, projektantka butów. W pracy warsztatowej korzystam z metod i narzędzi (m. innymi NVC), które poznałam w trzyletniej Szkole Trenerów Rozwoju Osobistego przy Dojrzewalni Róż oraz podczas rocznego kursu Ruchu Autentycznego (INSITUTE FOR INTEGRATIVE BODYWORK AND MOVEMENT THERAPY w Wielkiej Brytanii), a także w trakcie szkolenia dla Praktyków NLP.

Przejdź do paska narzędzi