tańcz jak bogini cover

Tańcz jak bogini

Taniec od dawna zdominowany był przez kobiety. Nie zawsze i wszędzie, bo tańczyli też sami mężczyźni, ale w wielu kulturach to właśnie taniec był domeną kobiet i aktywnością, w której rozwijały swoją kobiecość. Jak choćby arabski taniec brzucha, brazylijska samba czy hawajskie hula. 

Biodra, ramiona i ręce falują, trzepoczą, kręcą, opowiadając o kobiecości zalotnej, kokieteryjnej, uwodzicielskiej. Takiej właśnie uczymy się w tańcu najczęściej. Podobny styl zachowania często przekazywany jest nam w kulturze i wychowaniu: wycofujący się, ustępujący, niepewny, bierny. I nawet jeśli w tym momencie pomyślisz, że to bzdura, to być może masz szczęście być otoczona kobietami świadomymi i prawdziwie wyzwolonymi, sięgającymi po to, czego chcą.

Sama z zaciekawieniem obserwuję sposób, w jaki wychowywane są dzieci moim otoczeniu. Kilka tygodni temu na spotkaniu z koleżanką, dobrze sytuowaną i wykształconą psycholożką, niezależną, samodzielną, mieszkającą w jednym z największych polskich miast, słyszałam ciągłe karcące uwagi skierowane do jej pięcioletniej córeczki: nie ruszaj tego, nie kładź się, nie bierz do buzi, nie dotykaj etc. Zapytałam, czemu ją tak ciągle strofuje, a ona odrzekła pewna siebie: Dziewczynka, musi się zachowywać…

A my zapraszamy Cię w podróż, podczas której prowadzić Cię będą barwy kobiecości. I to takiej, która nie dąży do spełnienia wyobrażeń o niej, lecz takiej, która pozwoli Ci poczuć się sobą w wielu wymiarach i kolorach. Nie zawsze pastelowych…

Barwy kobiecości

Trzy główne barwy tej kobiecości o wielu odcieniach to kolory afrokubańskich bogiń tradycji Joruba:
– żółtej Ochun,
– niebieskiej Yemayi
– i purpurowej Oyi.

Ochun jest patronką miłości, zmysłowości, seksualności, kobiecości i bogactwa.
Yemaya to bogini matka wszelkiego stworzenia, pani mórz i oceanów.
Oya jest władczynią wiatru, burz i błyskawic. To jedyna kobieca bogini wojowniczka. Pani życia i śmierci.

Każda z nich tańczy i w tańcu wyraża siebie. Jest on charakterystyczny dla każdej z nich, ma oryginalne ruchy oddające ich niepowtarzalny charakter i historie życiowe. Każda ma swoje rytmy i dedykowane sobie pieśni. Każda z tych bogiń może być inspiracją do poszukiwania różnych aspektów własnej kobiecości.

Ćwiczenie

To praktyka dla Ciebie, jeśli:

– chcesz wzmocnić swoje poczucie kobiecości
– potrzebujesz zwiększyć swoją pewność siebie
– czujesz się spięta i pełna wewnętrznych ograniczeń

Korzyści:

– uruchamiamy klatkę piersiową i poszerzamy zakres ruchów
– uczymy się siły i precyzji ruchów, nadając im jednocześnie walor luzu i nonszalancji (unikalna kombinacja)
– pomagamy wzbogacić ruch o interpretację, czyniąc go wyjątkowym
– angażujemy emocje, nadając ruchowi autentyczności
– aktywizujemy trzy obszary kobiecości i pomagamy wyzwolić energię boginiczną związaną z danym aspektem kobiecości
– uczymy się kokieterii i zmysłowej seksualności, przyjemności z bycia kobietą
– otwieramy się na matczyną troskę i opiekuńczość
– aktywizujemy siłę, złość i mobilizację do walki

Czas: około 15 minut

​1. POCZUJ SWOJE CIAŁO

Znajdź 15 minut, które poświęcisz tylko dla siebie. Zadbaj o to, byś była w pomieszczeniu sama i skupiła się tylko na sobie bez rozpraszania się.

Stań swobodnie na obu nogach i weź kilka głębokich oddechów. Poczuj, jak z każdym z nich rozluźniasz się, wpuszczasz powietrze do klatki piersiowej, brzucha, ud i dalej aż do palców stóp. Poczuj, jak powietrze napełnia Cię spokojem, a ciało powoli relaksuje się. Zwróć teraz uwagę na to, jak odczuwasz swoje ciało.

Którą jego część odczuwasz najmocniej? Którą jest Ci najłatwiej poczuć?

 • Skieruj uwagę do swoich stóp i tego, jak opierasz je na podłożu. Czy stoisz mocno i pewnie, czy może masz podkurczone palce, a ciężar ciała spoczywa na jednej krawędzi stopy?
 • Przenieś uwagę do swoich nóg. Czy czujesz w nich napięcie, czy też są zrelaksowane i rozluźnione?
 • Przenieś uwagę do swojej miednicy. Jak ją odczuwasz: czy jest zrelaksowana, czy napięta? A może trudno Ci w ogóle ją poczuć?
 • Przenieś kolejno uwagę do swojego brzucha. Jak go odczuwasz: co się w nim dzieje?
 • Następnie przenieś uwagę do swojej klatki piersiowej. Jak ją odczuwasz? Jaki jest Twój oddech: spokojny i głęboki, czy też krótki i urywany?
 • Jak odczuwasz swoje ramiona i ręce? Czy czujesz w nich napięcie, czy zwisają luźno wzdłuż tułowia?
 • Jak odczuwasz swój kark i plecy? Czy są proste i pomagają utrzymać ciało w pionie, czy też jesteś zgarbiona lub pochylona na którąś ze stron?
 • Jak odczuwasz swoją głowę? Co się w niej teraz dzieje? Czy skupienie na sobie przychodzi Ci łatwo, czy z trudem?

2. POCZUJ PRZEPŁYWAJĄCĄ ENERGIĘ

Wyobraź sobie, że jest to energia Yemayi, bogini matki, która ochrania Cię jako jedną z jej córek. Energia, która płynie z samego dna oceanu, z miejsca, gdzie powstało życie. I to życie, pełne i mocne, wypełnia Cię swoją siłą i spokojem.

Możesz oprzeć ręce na biodrach i poczuć płynącą z tego siłę i osadzenie. Możesz spróbować delikatnie odwrócić się w prawą i lewą stronę, jakbyś chciała pokazać się całemu otoczeniu.
Poczuj jak energia życia z dna oceanu wraz z siłą twojego oddechu wypełnia całe Twoje ciało mocą i spokojem.

3. ZRELAKSUJ SIĘ

Weź kilka głębokich oddechów i pozwól swojemu ciału rozluźnić się i osadzić w podłożu. Niech Twoje stopy dadzą Ci oparcie, a kręgosłup wyciągnie Cię w górę. Poczuj, jak Twoje mięśnie się relaksują i pozwalają Ci stać lekko i bez wysiłku.

 • Wyobraź sobie teraz, że z każdym oddechem podłączasz się do boskiej kobiecości, Twoje ciało prostuje się i napełnia wewnętrznym blaskiem.
 • Osadź swoje stopy jeszcze mocniej w ziemi, przenieś ciężar ciała na palce, na pięty, na lewą i prawą krawędź stóp, by poczuć, że stanowią bezpieczne i mocne oparcie.
 • Osadź swoją miednicę w ciele, poczuj, że jest centrum Twojego ciała, z którego płynie odżywcza energia. Płynie ona do stóp i do ramion, wyciągając ciało mocno w górę.
 • Stojąc mocno na ziemi, spróbuj wykonać mały ruch klatką piersiową do przodu. Wyobraź sobie, że nabiera ona powietrza, którym cała się wypełnia. Z każdym kolejnym wdechem Twoja klatka zaczyna falować. Te ruchy są proste i pewne, spokojne i wyważone, a jednocześnie porywają całe ciało.

Jeśli zaciekawił Cię temat i chcesz usłyszeć o afrokubańskich boginiach więcej – daj nam znać. Z przyjemnością poprowadzimy Cię przez kolejne barwy kobiecości.

Anna Zając

Anna Zając

Prelegent

Projekt Uwolnij Kobiecość powstał z potrzeby pielęgnowania kobiecości i dzielenia się radością z bycia kobietą. Są to autorskie warsztaty psychologii kobiety i treningu mięśni dna miednicy oraz kręgi kobiet. Pracujemy nad kobiecością odczuwaną bezpośrednio w ciele poprzez bodźce i emocje oraz tą odczuwaną w psychice poprzez wyobrażenia, przekonania, opinie i porównania.

Przejdź do paska narzędzi