szanuj strach cover

Szanuj strach i miej odwagę – usłysz swój wewnętrzny głos

Dlaczego czasem warto zaczynać od rzeczy drobnych, zanim przejdzie się do wielkich? Gdzie szukać inspiracji do poprawy własnych kompetencji komunikacyjnych? I jaka jest najważniejsza z wszystkich cnót? W kolejnej odsłonie cyklu „Sekrety mistrzów życia” swoimi inspiracjami i codziennymi nawykami dzieli się uznana trenerka focusingu Marcella Calabi.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Pierwsze, co robię rano, to szczegółowe rozważania i ustalanie priorytetów. Przypominam sobie pozostałości z poprzedniego dnia, przyglądam się świeżym sprawom i obmyślam kolejne kroki w kierunku moich bardziej długoterminowych celów. Jeśli mam do wykonania zadania, którymi mogę zająć się szybko, robię to – w opozycji do wielu rad, według których najpierw należy skupiać się na poważniejszych i ważniejszych sprawach.

Dlaczego robię wcześniej kilka drobnych rzeczy, skoro nie są najważniejsze? Po pierwsze nie jest ich tak wiele, by zabierały mi główną część czasu, którym dysponuję. Ponadto dzięki nim pozbywam się pewnego rozproszenia uwagi. Co jeszcze istotniejsze, stanowią rozgrzewkę przed poważniejszymi zajęciami. Poprzez bezpośrednie doświadczenie przypominają mi, że jestem w stanie realizować zadania, i pobudzają mój apetyt w zakresie dalszej satysfakcji, co motywuje mnie do bardziej wymagających osiągnięć. Co więcej, kiedy zajmuję się tymi drobnymi sprawami, w sercu i umyśle przetwarzam wyobrażenia dotyczące tego, co to mogłyby być za osiągnięcia – wybieram priorytety, które będą mną kierowały tego dnia.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Jest tak wiele cudownych i naprawdę ważnych książek, ale wymienię tu dwie z moich od dawna ulubionych pozycji.

  • „To nie tak! Jak styl konwersacyjny kształtuje relacje z innymi” Deborah Tannen była rewolucyjna, kiedy została wydana w 1992 r. i dziś wciąż zmienia życie ludzi. Autorka z fantastyczną klarownością wyjaśnia, dlaczego i w jaki sposób między ludźmi powstają nieporozumienia i niewłaściwe osądy, nawet kiedy mają oni dobre intencje. Książka pokazuje, jak dzięki tym pomocnym informacjom można skuteczniej się komunikować.
  • „Bird by Bird: Some Instructions on Writing and Life” Anne Lamott polecam, ponieważ jest jednocześnie mądra i zabawna. Na pierwszy rzut oka jest przeznaczona dla pisarzy, ale w rzeczywistości to lektura dla każdego. Opowiada o byciu kreatywnym, autentycznym, skromnym i serdecznym, a także o dążeniu do wysokich standardów przy jednoczesnej akceptacji własnego człowieczeństwa.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Przychodzi mi do głowy moja siostra Stefania. Istnieje wiele definicji słowa „sukces”, które mają wiele różnych odcieni emocjonalnych. Stefania stanowi ucieleśnienie wielu z najbardziej pozytywnych skojarzeń: satysfakcji w życiu prywatnym, wkładu w funkcjonowanie społeczeństwa i świata, odpowiedzialności za ludzi wokół. Na każdym kroku pokazuje, że nie trzeba „wyprzedawać się” z własnej integralności lub poświęcać oryginalności – ani przy realizacji osiągnięć, ani zmaganiu się z problemami.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Praktykuję przede wszystkim focusing. To potężna metoda zwracania uwagi na informacje, których niewerbalnym nośnikiem jest ciało. Wśród innych, których się uczyłam i które badałam, właśnie ona najbardziej pomogła mnie i moim klientom. Szczególnie lubię focusing relacji wewnętrznych, ze względu na to, jak wzmacnia moją zdolność do stałego dostrzegania tego, co się dzieje wokół mnie, i niedawania się porywom impulsywnie narastających uczuć.

Mówiąc najprościej, działa to następująco: głęboko wczuwam się w to, co mówi mi w danej kwestii moje ciało. Uznaję świadomość oraz przekazy, które od niego pochodzą. Co ważne, nie robię tego, zwyczajnie podążając, gdziekolwiek wyraża się impuls, lecz raczej z zaciekawieniem i uwagą badam, co ma mi do powiedzenia ma temat działających we mnie sił. W ten sposób lepiej poznaję samą siebie, uczę się, jak rozwiązywać wewnętrzne konflikty pojawiające się na mojej drodze. Poza tym mogę stwierdzić, które wewnętrzne głosy wyrażają zasady, według których naprawdę chcę żyć, na tle wyłącznie rozpraszających hałasu i zakłóceń.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Szanuj strach i miej odwagę”. „Szanuj strach”, ponieważ często robimy w związku z naszymi emocjami jedną z dwóch rzeczy: pozwalamy im się prowadzić lub próbujemy je zahamować. Trzecią drogą jest ich uszanowanie – założenie, że stanowią próbę realizacji czegoś pozytywnego, bez oddawania im kontroli. Strach wykształcił się w drodze ewolucji, aby pomóc nam przetrwać, i zasługuje na szacunek. Inspiracją do napisania drugiej części zdania na billboardzie jest coś, co – jak słyszałam – powiedziała poetka Maya Angelou: „Odwaga to najważniejsza z cnót, ponieważ bez niej nie można stale wykorzystywać żadnej z pozostałych”. Kontynuowała swoją wypowiedź i – jeśli poprawnie uchwyciłam jej słowa – brzmiały one: „Pomyśl – możesz być życzliwy lub hojny od czasu do czasu, możesz czasem mówić prawdę i tak dalej, ale tak wiele razy nie jest łatwo być życzliwym, hojnym czy prawdomównym. W takich chwilach potrzeba odwagi”.

 

Marcella Calabi – wszechstronna trenerka focusingu z certyfikatem Ann Weiser Cornell. Na sesjach indywidualnych i grupowych pracuje metodą focusingu. Pomaga udoskonalać m.in.: proces twórczy, przedsięwzięcia zawodowe, rozwój społeczny, komunikację, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów i proces decyzyjny. Od 30 lat zajmuje się również głosem. Szczególnie ciekawi ją jako droga do samorealizacji. Jej klientami są m.in. wokaliści i osoby publiczne. Uczy głównie focusingu relacji wewnętrznych. Uważa go za najpotężniejszą spośród znanych jej metod i wykorzystuje zarówno w pracy zawodowej, jak i życiu codziennym.

Agnieszka Klimek

Trener

Trenerka i praktyk Focusingu-Relacji Wewnętrznych. Terapeutka Somatic Experiencing i trakcie szkolenia w modelu traumy rozwojowej wg NARM. Zawsze fascynowało mnie doświadczenie. Bycie w nim, poznawanie, obserwowanie go i towarzyszenie mu. Nigdy nie sądziłam, że to doprowadzi mnie do pracy w obszarze umiejętności psychologicznych i psychoterapeutycznych.

Przejdź do paska narzędzi