Święta – tęsknota za rodziną i bliskością

Już za kilka dni święta Bożego Narodzenia. Nie będą one jednak typowe. Nie ma co ukrywać – tegoroczne święta będą inne niż dotychczas. Dla wielu z nas zbliżający się świąteczny czas będzie pełen lęków, obaw i stresu. Niektórzy spędzą go po raz pierwszy w samotności lub w mniejszym niż jak dotąd gronie. Będzie to spowodowane obostrzeniami co do przemieszczania się jak również własnymi obawami co do zdrowia naszych najbliższych. Z badań przeprowadzonych przez agencję Inquiry wynika, że ponad połowa Polaków nie planuje zapraszać żadnych gości na święta. Jak więc sobie poradzić w tym trudnym dla wielu czasie? O co warto zadbać?

Pozwól sobie na …

Zacznijmy od tego, żeby pozwolić sobie na przeżywanie wszystkich emocji i uczuć, które do nas przyjdą. W tym czasie normalnym jest, że będziemy czuć zarówno radość jak i smutek czy może nawet złość. Każda emocja jest dobra, każda jest potrzebna. Każda ma w sobie zarówno coś pozytywnego jak i negatywnego. Warto, żebyśmy nie zakładali z góry, że święta są skazane na stratę. Nie mamy mocy przepowiadania przyszłości. Nikt z nas nie wie co może się w tym czasie wydarzyć. Może okaże się, że wyniesiemy z nich coś innego, nowego, pozytywnego?

Wykorzystaj współczesne technologie

Dzięki współczesnym technologiom mamy możliwość kontaktu z najbliższymi na odległość. Nie ważna jest tutaj liczba kilometrów, które nas dzielą. Zaplanuj wideokonferencje i rozmowy telefoniczne z rodziną i przyjaciółmi, złóż im życzenia i wspomnij im o tym jak bardzo są dla Ciebie ważni. Warto pamiętać o tym, że dzielenie uczuć wzmacnia bliskość emocjonalną.

Tęsknota i poczucie bliskości

To właśnie wspólna tęsknota jest jednym z uczuć, które możesz współodczuwać z rodziną, z którą nie spędzisz w tym roku świąt. Ona także wzmacnia bliskość emocjonalną. Myśli, które zwykle wpędzają nas w poczucie zagrożenia, mogą pomóc nam  z niego wyjść, jeśli tylko umiejętnie ich użyjemy. Więcej o tym dlaczego warto tęsknić pisze Bartek w swoim artykule —> Tęsknota, pierwszy krok do intymności.

Zadbaj o siebie

W tym świątecznym czasie zatroszcz się o siebie i swoje potrzeby. Może właśnie wtedy znajdziesz czas na książkę w towarzystwie ulubionej herbaty albo inspirujący film, na który nie było do tej pory czasu? To, że nie spędzasz świąt z najbliższymi nie musi oznaczać, że nie możesz ich celebrować. Święta to właśnie ten czas w roku, kiedy możemy się zatrzymać i zatroszczyć o siebie. Zrób sobie prezent i zadbaj o relacje z samym sobą to w końcu ona tworzy fundament relacji z innymi.