sukces znaczy cover

Sukces znaczy: „wszystko jest możliwe”

W jakiej pozycji najlepiej skanować całe ciało po przebudzeniu? Czego uczy książka o języku serca? Kto zasługuje na miano prawdziwego mistrza życia? Te i inne kwestie wyjaśnia w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” naturoterapeuta Krzysztof Wadelski. 

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Kiedy świadomość budzi mnie ze snu, nie otwierając jeszcze oczu, przypominam sobie, o ile mogę sobie przypomnieć , marzenia senne minionej nocy. Następnie odczuwam pozycję, w której się aktualnie znajduję (czasami jest ona dziwna i zabawna), a później w pozycji savasana (nieboszczyka) skanuję całe swoje ciało i zwracam uwagę na świadomy już oddech (sprawdzam, jak się czuję, czy jestem cały po tej podróży sennej, czy coś mnie nie boli, jaka jest jakość mojego oddechu – zajmuje mi to dosłownie kilka minut – polecam). Następnie poranna toaleta – z zimną wodą na twarz włącznie. Wypijam kubek letniej wody lub jakiejś tajemniczej mikstury. Potem w zależności od pory roku i pogody spędzam 30 min na aktywności ruchowej. Może to być przebieżka w terenie, orbitrek, medytacja w ruchu lub któreś z ćwiczeń oddechowych skierowanych na uważność. Później w spokoju jem śniadanie i to jest moje 60 minut.

Jakie książki najczęściej dajesz w prezencie/ rekomendujesz i dlaczego?

  • ​„Porozumienie bez przemocy. O języku sercaMarshalla Rosenberga – książka o języku serca, która była i jest dla mnie na pierwszym miejscu. Zawiera najskuteczniejsze narzędzia służące poprawie relacji i komunikacji opartej na empatii i szacunku do drugiego człowieka, ale też w stosunku do siebie. Uczy, uzdrawia i wprowadza w życie nową jakość. Jestem wielkim zwolennikiem koncepcji NVC, toteż polecam wszelką literaturę z tym związaną
  • Książki Alexandra Lowena, a najbardziej „Lęk przed życiem” – lektura o byciu w pełni sobą, o tym, jak kontakt z własnym ciałem prowadzi do odkrywania i leczenia ran duszy z przeszłości.
  • Publikacje Erica Berne’a, np. „Dzień dobry… i co dalej?” – książka pouczająca, dająca duży wgląd w to, jak działają mechanizmy skryptów, gier i itp…
  • Zły PanGro Dahle i Sveina Nyhusa – pozycja w szczególności dla rodziców i opiekunów, choć nie tylko.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​Zacznę od tego, że słowo sukces ma dla mnie wiele znaczeń. Ale najbliższe mojemu sercu to takie, które mówi, że „wszystko jest możliwe”. I to w moim poczuciu dotyczy osób, którym – pomimo np. wielu trudności, bólu, choroby, smutku, samotności, być może upadku – udało się na tyle odbudować lub zbudować na nowo, że ponownie cieszą się życiem w zdrowiu. Nie przywołam żadnej z nich jako pierwszej, bo żadnej nie chciałbym pominąć. One są wśród nas i tak naprawdę są mistrzami.

Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

​W związku z tym, że jestem wielkim propagatorem świadomego oddechu, wybrałbym właśnie tę praktykę. Moje osobiste doświadczenia z nią i wykonywana praca bez żadnych wątpliwości stawiają ją na pierwszym miejscu. Praktyka nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów (ubranie, miejsce, pozycja, pora dnia…), można uprawiać ją wszędzie… dosłownie. Potrzeba tylko jednego: chwili albo dłuższej chwili uważności. Robisz powoli i spokojnie wdech przez nos (żadnego wysiłku – zmagania – PODSTAWA), następnie zatrzymujesz na chwilę nabrane powietrze (pauza), po czym robisz spokojny i długi wydech i zostajesz przez chwilę na tzw. bezdechu (pauza) (żadnego wysiłku – zmagania – PODSTAWA) i tak powtarzasz. Zwracasz w tym czasie uwagę na jakość, płynność i przyjemność bycia świadomym tego procesu. Cykl: wdech – zatrzymanie, wydech – zatrzymanie z biegiem czasu możesz sobie wydłużać. Masz teraz możliwość wpływania na swoje ciało, umysł, stan ducha i cały organizm. Jesteś świadomy.

Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

„Miej serce i patrzaj w serce”.

 

sukces znaczy wadlewski bioKrzysztof Wadelskicertyfikowany terapeuta i specjalista w zakresie medycyny naturalnej z akredytacją AADP (ang. American Association of Drugless Practitioners – Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Leczących Bez Użycia Leków), trener i szkoleniowiec. Wykorzystuje szeroko rozumianą pracę z ciałem w połączeniu z terapią werbalną. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi fizycznie, zarówno w obszarze rozwoju osobistego, jak i wspomagania leczenia chorób o podłożu psychosomatycznym, zaburzeń, dysfunkcji oraz uzależnień.

***

Jeśli potrzebujesz “restartu” czy jesteś zainteresowana/y samorozwojem i nauką skutecznych – naturalnych technik redukcji stresu i napięć w ciele lub  też chcesz nauczyć się uwalniania trudnych emocji – zapraszamy Cię na intensywny warsztat organizowany przez Krzysztofa:

Avatar

Krzysztof Wadelski

Trener

Certyfikowany terapeuta. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, osobami starszymi oraz osobami niepełnosprawnymi fizycznie. Posiada akredytację AADP (American Association of Drugless Practitioners – Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Leczących Bez Użycia Leków) jako Holistic Health Practitioner.

Przejdź do paska narzędzi