Do skuteczności przez bliskość – 4 transformujące praktyki

Kreatywność, wytrwałość, odwaga…Chcesz mieć łatwy dostęp do supermocy, dzięki którym rozwiniesz karierę i spełnisz marzenia? Okazuje się, że możesz je mieć na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko pogłębisz swoje relacje z bliskimi!

[betteroffer]Aby pobrać MP3 „Do skuteczności przez bliskość – 4 transformujące praktyki” na dysk, kliknij w przycisk Zamów bezpłatnie.[/betteroffer][betterpay amount=”” amount_sms=”” sms_nr=”71068″ sms_id=”TEST” button=”images/buynow_1.png” description=”Dostęp do MP3: Do skuteczności przez bliskość – 4 transformujące praktyki” validity=”0″ validity_unit=”d” ids=””]

[/betterpay]

Jak dowiódł neurobiolog Paul J. Zak odwagę, wytrwałość, kreatywność i radość życia wyzwala jedna substancja chemiczna: oksytocyna, którą produkujesz, kiedy doświadczasz bliskości z innymi: życzliwości, hojności, wdzięczności i dotyku. Jej działanie wyłącza stres, a więc – reakcję lękową.

Bez lęku wszystko staje się prostsze – kontrolujący szef, uciążliwy klient, wrogo nastawiony współpracownik. Dzięki oksytocynie masz nie tylko lepszy nastrój i większą chęć do działania, ale także łatwość rozwiązywania  złożonych problemów. W dodatku Twoje ciało jest rozluźnione, a Twój system immunologiczny –  bardziej wydajny.

Ta wymarzona kondycja do robienia kariery i osiągania życiowych sukcesów jest możliwa głównie dzięki autentycznej otwartości na innych ludzi. Jeśli chcesz osiągać wybitne wyniki, a trudno Ci się otworzyć na każdego kogo spotykasz, zacznij od swoich najbliższych.

Jak to robić krok po kroku? Swoimi sprawdzonymi sposobami podzielił się z nami dr Maciej Kozakiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego, założyciel portalu PolskaWitalna.pl i prezes stowarzyszenia Slow Jogging Polska.

1. Życzliwa obecność

Kiedy spotykasz się ze swoimi bliskimi, bądź w pełni obecna/obecny. Odłóż na bok kłębiące się myśli i pośpiech. Weź głębszy oddech i najpierw poczuj siebie. Potem uświadom sobie, gdzie jesteś w tej konkretnej chwili. Wreszcie skieruj uwagę na osobę lub osoby, z którymi się spotykasz. Nawet jeśli nie każde wasze spotkanie może mieć taką jakość, staraj się do praktyki pełnej obecności w spotkaniu wykorzystać jak najwięcej okazji.

Twoje zrelaksowane ciało wysyła mikrosygnały Twoim bliskim. Uważne spojrzenie, brzmienie głosu, rozluźniona twarz – wszystko to sprawia, że ludzie wokół Ciebie się relaksują i mogą poświęcić Ci więcej uwagi. To z kolei jeszcze bardziej relaksuje Ciebie. I tak dalej.

Szczególnie sprzyjające tej praktyce są sytuacje, kiedy w gronie najbliższych – rodziny lub przyjaciół – spotykacie się przy posiłku, albo dzielicie się refleksjami nt. wspólnie obejrzanego filmu czy opowiadacie sobie, jak minął wam dzień.

Pamiętaj jednak, że wszystkie te czynności możesz wykonać z pełną uważnością albo zupełnie bez kontaktu ze sobą i innymi. Liczy się więc nie to co robisz, ale jak.

2. Dotyk

Nie żałuj sobie i swoim bliskim przytulania. Obdarowujcie się wzajemnie masażem – nie musi być profesjonalny i wyrafinowany, jeśli tylko będzie wykonywany z uważnością i życzliwością. Wielu małych chłopców doceni przepychanki, szamotaninę i zapasy – to w końcu też rodzaj dotyku.

Paul J. Zak wyliczył, że minimalne zapotrzebowanie na oksytocynę dobrze funkcjonującego człowieka zaspokoi 7 przytuleń dziennie. Dotyk, fizyczna bliskość, to z biologicznego punktu widzenia ważne potwierdzenie bezpieczeństwa. Bez niego możemy pozostawać pod wpływem reakcji stresowej całymi tygodniami, a to nie tylko obniża skuteczność, ale także wyniszcza organizm.

Szczególnie sprzyjające praktyce dotyku są spokojne wieczory w domu przy dobrej muzyce lub filmie, ale także wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Do skuteczności przez bliskość - 4 transformujące praktyki

3. Poszerzanie świadomości

Konfrontuj się z tym co nowe, nieznane, obce. Z odmiennymi opiniami. Ze sposobami robienia tych samych  rzeczy inaczej, niż Ty je robisz. Zachowuj przy tym uważność i ciekawość. Bądź świadkiem – jak małe dziecko. Obserwuj, powstrzymując się od oceny.

Tym, co uruchamia naszą reakcję stresową nie są zdarzenia, ale to, jak je interpretujemy. Zachowując spokój i ciekawość wobec tego co nietypowe, potencjalnie zagrażające, trenujesz się w unikaniu stresu. Im lepiej Ci to wychodzi, tym większą odporność i skuteczność zachowujesz na co dzień.

Szczególnie sprzyjające dla takiego treningu są relacje z najbliższymi. Dla ich odmienności najłatwiej będzie Ci znaleźć w sobie życzliwość i zrozumienie: dziwne miejsca, w których twój ukochany lub ukochana zostawiają swoje rzeczy osobiste, nieporadność dzieci, np. przy pracach domowych, wspólne gotowanie itp. Świetnie sprawdzą się też spotkania z nowymi ludźmi, szczególnie jeśli pochodzą z innych branż lub kultur. Warto stwarzać sobie takie okazje jak najczęściej.  

4. Prawdziwy urlop

Zadbaj o to, by urlop był wypełniony tym, co Cię naprawdę regeneruje: życzliwą obecnością dotykiem, poszerzaniem świadomości. Organizuj swoje wakacje – letnie czy zimowe – w taki sposób, żeby nakarmić się oksytocyną (bliskością) oraz pysznym, zdrowym, roślinnym jedzeniem.

To jest czas dla ciebie. Nie zmarnuj go na odhaczanie kolejnych pozycji na liście “do zwiedzenia” albo “do zrobienia”. Prawdopodobnie nigdy nie będziesz mieć lepszych warunków do autentycznego bycia ze sobą i innymi ludźmi, jak właśnie podczas urlopu.

Warto rozważyć wyjazdy wakacyjne zorganizowane w sposób uwzględniający nie tylko rozrywkę i pyszne zdrowe jedzenie, ale także okazje do rozwoju. Warsztaty, dyskusje, okazje do poznawania nowych ludzi, ale także wspólnego bycia w gronie najbliższych.

 

Maciej KozakiewiczDr Maciej Kozakiewicz to pomysłodawca i lider projektu polskawitalna.pl, prezes stowarzyszenia Slow Jogging Polska, a także organizator Letnich i Zimowych Festiwali Witalnych dla rodzin oraz warsztatów dla ojców i synów Lato Leśnych Ludzi. Od 20 lat praktykuje recepty dotyczące zdrowia, ze szczególnym naciskiem na mindfulness, zbilansowaną dietę oraz slow jogging .

Zanim zainteresował się ideą slow life, piastował kierownicze stanowiska w organizacjach i instytucjach. Ma doświadczenie pracy m.in. w strukturach administracji rządowej, administracji akademickiej oraz działalności gospodarczej. Momentem przełomowym w jego życiu okazała się praktyka medytacji Vipassana, która przyspieszyła proces odnajdywania kontaktu z własną intuicją.