Siła wciąż zmieniająca wszechświat

Jak przekształcić rodzicielstwo w praktykę duchową? Gdzie szukać tropów do uświadomienia sobie traum z dzieciństwa? I jak najskuteczniej przekuć aktywność w bezczynność? W tym tygodniu swoje sekrety zdradza czytelnikom Strefy Rozwoju Mistrzyni Życia Vedanta Aspioti – założycielka i liderka Power of Light Institute.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Muszę być gotowa do funkcjonowania o 6.30, ponieważ moja córka musi być przygotowana do szkoły. Po wszystkich tych latach porannych praktyk i medytacji wydaje mi się, że mam w sobie wystarczająco dużo medytacyjnej obecności, by być w stanie obudzić się na czas i jak najlepiej się nią zająć. Dla mnie to najlepsza poranna praktyka duchowa – bycie z moją córką i mówienie jej „do widzenia” z uśmiechem i ze szczerego serca. Tak zwykle zaczyna się mój dzień i absolutnie właściwie nastraja mnie to na resztę dnia. Moje serce otwiera się w ten sposób na życie i świat.

Na ścieżce duchowej jako kobiety powinnyśmy kierować się darami naszej kobiecej natury. Moim zdaniem kluczowe jest to, by kobieta była świadomą matką, tak by świadomie wychować dziecko. To jest jej medytacja. A wszystkie praktyki, które wykonywała przed wkroczeniem w macierzyństwo, to po prostu przygotowanie do tej roli. Doprowadzi ją ona do pełnego rozkwitu jej prawdziwej natury. Wśród moich praktyk duchowych znajdowały się: vipassana, medytacje aktywne Osho, tai chi i wiele innych. Wszystko to było jedynie przygotowaniem do macierzyństwa.

Jakie książki najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

  • Powrót do swego wewnętrznego domu. Jak odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko” Johna Bradshawa – książka, która stanowi według mnie absolutną konieczność do wkroczenia na ścieżkę odkrywania problemów z dzieciństwa i przyjęcia ich z miłością, pozwalającą na uzdrowienie. Stanowi ona pomost, pozwalający sięgnąć wyżyn i czeluści, na których może realizować się dusza.
  • The Psychological Birth of the Human Infant: Symbiosis and Individuation” Margaret Mahler, Freda Pine’a i Anni Bergman – książka, która idzie o krok dalej w wyjaśnianiu problemów z dzieciństwa na różnych etapach rozwoju. Pomaga sprecyzować materiał historii psychologicznej i odkryć relacje z obiektem. Pozycja ta to absolutna konieczność zarówno dla terapeutów, jak i szczerych poszukiwaczy własnej ścieżki.
  • Moja książka „Soul and Essence in Psychotherapy” – może pomóc zauważyć związek pomiędzy problemami psychologicznymi a istotą duszy. Stanowi nieocenioną pomoc w wyjaśnianiu trudności w relacji z podstawą własnego ja.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Pierwszą osobą, która przychodzi mi na myśl, jest moja córka. Macierzyństwo i jej wkroczenie w moje życie postrzegam jako najpiękniejsze, co mnie kiedykolwiek spotkało.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Pierwsza praktyka to WuWei – bezczynność, wewnętrzny bezruch – dzięki której można zbliżyć się do swojej prawdziwej natury. Warunkowany umysł zawsze coś robi, tak aby uniknąć tego, co naprawdę dzieje się wewnątrz nas. Bezruch bardzo przeraża neurotycznie szumiące ego, które jest uciążliwe niczym komar w nocy, ponieważ pokazuje mu, że nie jest prawdziwą tożsamością, w ogóle nie pochodzi od esencji. Dlatego właśnie powinniśmy praktykować WuWei. Jednakże aby osiągnąć ten stan, należy – przynajmniej według moich doświadczeń – wykonywać najpierw dłuższy czas medytacje aktywne – jedną z bardzo nowoczesnych technik, jakie pozostawił po sobie Osho, która dosłownie ratuje życie. Zawiera elementy ćwiczeń oddechowych, wyrażania stłumionych emocji w bezpiecznej formie, uziemiania, odnajdywania ciszy, a w końcu tańca, autocelebracji. Dla mnie medytacje aktywne stanowią zasadniczy warunek osiągnięcia wewnętrznego bezruchu.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

Miłość“, ponieważ to największa siła, dzięki której istnieje i wciąż zmienia się wszechświat. To ona podtrzymuje życie. Jest najbardziej oczywista wśród ludzi i zwierząt. To siła, dzięki której jesteśmy ze sobą połączeni i czujemy się bezpiecznie, przyjmując naszą wrażliwość. Miłość może utrzymywać przy życiu.

 

Vedanta Aspioti – założycielka i liderka Power of Light Institute, nauczyciel senior w Diamond Logos Academy i prezes oddziału DL w Grecji. Od 30 lat specjalizuje się w channelingu, pracy z wewnętrznym dzieckiem, z parami i esencjami oraz szkoleniach dla psychoterapeutów. Jest terapeutką zorientowaną na ciało oraz autorką kilkunastu książek i studiów na temat psychologii i esencji, m.in. „Soul and Essence in Psychotherapy” oraz „The Structure of the Self and The Diamond Somatics Manual”.

Avatar

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi