sens życia według zen cover

Sens życia według zen

Czym jest integracja ciała, umysłu i ducha, zarówno z punktu widzenia codzienności, jak i rozwoju duchowego? Dlaczego błędnie definiujemy sens życia? I czy pełnia doświadczania wymaga ciężkiej pracy? Dowiedz się, jak te z pozoru skomplikowane kwestie wyjaśnia w filmie mistrz zen Alexander Poraj-Żakiej. Uświadom sobie, że… już jesteś pełnią!

Panujący od stuleci prymat rozwoju intelektualnego nad duchowym, fizycznym czy emocjonalnym powoduje, że nieświadomie zaczynamy żyć głównie we własnym umyśle. Posługujemy się w większości myślami, wyobrażeniami czy obrazami myślowymi. Zamiast odczuwać rzeczywistość częściej ją komentujemy czy oceniamy, przez co nie jesteśmy w stanie w pełni doświadczać życia. “Żyjemy cały czas w wyobrażeniach, myślach, obrazach myślowych naturalnie podszytych uczuciem. Większość naszego życia przeżywamy umysłowo, myśląc” – mówi mistrz zen Alexander Poraj-Żakiej. “Ta sytuacja doprowadza do problematycznych stanów uczuciowo-cielesnych”.

Uczucie kluczem

Uczucia, jako reakcje psychosomatyczne, są silnie związane zarówno z ciałem, jak i świadomością, stanowią więc klucz do integracji tych dwóch sfer. Wielu osobom trudno jest jednak przestawić się z myślenia na doznawanie. Nieustannie snują różne projekty i błędnie definiują sens życia, polegający faktycznie właśnie na odczuwaniu i przeżywaniu tego wszystkiego, co potem kategoryzuje umysł.

Nie zyskuj – przywróć

“Integracja ciała i umysłu jest podstawą i nieodłącznym elementem każdego ćwiczenia duchowego” – przekonuje Alexander Poraj-Żakiej. W tym kontekście integracja nie jawi się jako przeogromny wysiłek, lecz szansa. Możliwość identyfikacji blokad, które uniemożliwiają nam odczuwanie, oraz odkrycia, że są one nieaktualne, że nie musimy już usilnie bronić się przed dopuszczaniem do siebie określonych doświadczeń.

Z czego to wynika? Dlaczego w dzisiejszych czasach mamy większe możliwości rozwoju w sferze odczuwania i współodczuwania, a więc głębszego poznawania świata i samych siebie, a także zwiększenia poziomu energii życiowej, niż jeszcze sto lat temu? Aby się tego dowiedzieć, obejrzyj wideo Alexandra i wyzwól się spod kontroli umysłu!

Możesz sięgnąć głębiej w mądrość zen i doskonalić swoją praktykę podczas warsztatów prowadzonych przez Alexandra i jego współpracowników z Instytutu Euphonia. Sprawdź kalendarz wydarzeń i zdecyduj, w których chcesz wziąć udział.

W naszej Uskrzydlającej Bibliotece możesz natomiast znaleźć nagrania ponad 50 webinarów ekspertów od rozwoju osobistego z całego świata. Są wśród nich 2 webinary Alexandra Poraja-Żakieja oraz poświęcone zen i medytacji wywiady z kilkoma innymi nauczycielami. Mamy tam też dla Ciebie ponad 20 praktycznych ćwiczeń rozwojowych do samodzielnego stosowania na co dzień. Dowiedz się więcej i śmiało sięgaj po więcej inspiracji!

 

alexander-zen-bioAlexander Poraj-Żakiej – coach i doradca biznesu, mistrz zen i nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej. Jest doktorem teologii i oficjalnym następcą Willigisa Jägera oraz mistrzem zen świeckiej linii Pusta Chmura (30-letni trening). Obecnie jest dyrektorem Centrum Duchowego Benediktushof (Holzkirchen, Niemcy). Współtwórca Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia we Wrocławiu i w Barcelonie, współzałożyciel Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych (Berlin).

Izabela Włodkowska

Izabela Włodkowska

Redaktor

Izabela Włodkowska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi