Sens życia i ostateczne źródło spokoju

Jeśli zdarza Ci się cierpieć z powodu straty – pracy, zdrowia, kogoś bliskiego – lub chcesz wiedzieć, jak pogodzić się z nietrwałością życia i odnaleźć spokój i radość pomimo tego, że wszystko przemija, wypróbuj praktykę badania (inquiry). Dziś Adyashanti może być Twoim przewodnikiem.

Wokół mnie ostatnio dużo śmierci i strat. Cierpienia z powodu utraty bliskich, pracy, zdrowia, szansy na osiągnięcie ważnego celu. Kiedy dowiaduję się o każdej takiej sytuacji, czuję ukłucie cierpienia, które jednak szybko mija. Wraca spokój.

Przyjaciel dostrzegł, że właśnie tak tego doświadczam i zapytał: Skąd spokój w takich okolicznościach? Jak można przyjmować stratę z taką łatwością? Jak się przygotować na nietrwałość i przemijanie?

To zabrzmi górnolotnie, wybacz, ale nie umiem tego lepiej wyrazić: kiedy znasz sens życia, to wiesz, że wszystko jest OK – tak jak jest. Czym się więc niepokoić? Jaki mógłby być powód do cierpienia?

Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz jeszcze u nas konta

Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Co to na przykład znaczy znać sens życia? Jak można go poznać? Co to znaczy wiedzieć, że wszystko jest OK?

Nie mówię tu o wiedzy, którą ktoś może Ci przekazać. Ani o poznaniu czegoś na podstawie opowieści innej osoby albo z książki.  Chodzi raczej o uświadomienie sobie sensu życia i faktu, że wszystko jest OK. O utwierdzenie się w tym ponad wszelką wątpliwość.

Ktoś może Ci opowiadać np. że piec jest ciepły. Albo twierdzić, że jest chłodny. Kiedy jednak podejdziesz i dotkniesz go, wiesz już ponad wszelką wątpliwość jaki jest i nie ma znaczenia jakimi słowami teraz to nazwiesz – czy tak jak tamten człowiek, czy jakoś inaczej. W ten sam sposób możesz poznać sens życia i przekonać się, że wszystko jest OK tak, jak jest.

Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz jeszcze u nas konta

 

Okładka książki Droga Wyzwolenia Adyashanti

Jeśli kojarzy Ci się to z metafizyką, przypomnij sobie, w jaki sposób wzbudza się i wygasza reakcja lękowa (walcz albo uciekaj) w ludzkim organizmie. Jak można tę reakcję wygasić i czego wtedy doświadcza człowiek. Piszę o tym często na StrefaRozwoj.pl, dlatego pozwól, że teraz przejdę od razu do rozwiązania.

Dla mnie sposobem na dotknięcie piecapoznanie sensu życia i uświadomienie sobie, że wszystko jest OK tak, jak jest – było badanie. Z angielskiego inquiry, tłumaczone na polski również jako dociekanie.

To praktyka polegająca na życzliwym kwestionowaniu własnych przekonań. Na pytaniu Czy na pewno? za każdym razem, kiedy stajesz w obliczu czegoś, co wiesz.

 

— Jestem mężczyzną
— Czy na pewno? Czy właśnie to mnie definiuje? Czy jako płód, kiedy moja płeć się jeszcze nie wykształciła, to nie byłem ja? Czy to moja płeć w pełni określa kim jestem?

 

— Jestem człowiekiem.
— Czy na pewno? Co to właściwie oznacza, że jestem człowiekiem? Że mam żywe ciało w takiej właśnie formie? A gdyby pozbawić to ciało rąk – czy to nadal byłbym ja? Czego trzeba by je pozbawić, żeby przestało być mną? A może chodzi raczej o to, że ucieleśniam humanitaryzm – zestaw wartości i przekonań wspólny dla gatunku? Czy on faktycznie definiuje mnie? Jaki on właściwie jest? Jaki był? Jaki będzie?

 

— Jestem głodny?
— Czy na pewno? Co to właściwie oznacza…

 

Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz jeszcze u nas konta

 

Choć kwestionowanie jest kluczowe w praktyce badania, o jej skuteczności decyduje jego jakość. Postawa, jaką przyjmujesz kwestionując, a także medytacyjne obserwowanie swoich myśli, emocji i odczuć oraz kontemplacyjne trwanie w ciszy przy nie wiem, które nieuchronnie się pojawi.

Pięknie i czytelnie zarazem, opisuje to Adyashanti, jeden z najbardziej znanych na świecie amerykańskich nauczycieli duchowych (nauka wolna od wszelkich tradycji religijnych oraz ideologii), w swojej książce Droga Wyzwolenia. Jeden z jej rozdziałów, w całości poświęcony badaniu (inquiry), prezentujemy dzisiaj społeczności Strefy Rozwoju dzięki uprzejmości wydawnictwa To Co Jest oraz Manany Chyb – autorki polskiego przekładu.

KONKURS: 

Chcesz uzyskać wolność emocjonalną? Wygraj jedną z 6 książek “Droga Wyzwolenia” Adyashantiego!

Jak to zrobić? – Podziel się swoimi refleksjami pod tym artykułem lub pod przedrukiem tekstu Adyashantiego i udostępnij swój komentarz na profilu FB. Nagrodzimy książką 6 wpisów, które uznamy za najbardziej inspirujące. Na Twój komentarz czekamy do niedzieli 6. maja.

Avatar

Bartłomiej Filipek

Redaktor

Pomagam ludziom osiągać takie rezultaty w życiu zawodowym i prywatnym, jakich dotąd nie potrafili sobie wyobrazić lub bali się o nich marzyć. Uczę ich samodzielnie zwiększać wydajność pracy swojego mózgu, skuteczność, a także siłę i odporność psychiczną - korzystać z emocji, zamiast im ulegać.

Przejdź do paska narzędzi