Sens życia i ostateczne źródło spokoju

Jeśli zdarza Ci się cierpieć z powodu straty – pracy, zdrowia, kogoś bliskiego – lub chcesz wiedzieć, jak pogodzić się z nietrwałością życia i odnaleźć spokój i radość pomimo tego, że wszystko przemija, wypróbuj praktykę badania (inquiry). Dziś Adyashanti może być Twoim przewodnikiem.

Wokół mnie ostatnio dużo śmierci i strat. Cierpienia z powodu utraty bliskich, pracy, zdrowia, szansy na osiągnięcie ważnego celu. Kiedy dowiaduję się o każdej takiej sytuacji, czuję ukłucie cierpienia, które jednak szybko mija. Wraca spokój.

Przyjaciel dostrzegł, że właśnie tak tego doświadczam i zapytał: Skąd spokój w takich okolicznościach? Jak można przyjmować stratę z taką łatwością? Jak się przygotować na nietrwałość i przemijanie?

To zabrzmi górnolotnie, wybacz, ale nie umiem tego lepiej wyrazić: kiedy znasz sens życia, to wiesz, że wszystko jest OK – tak jak jest. Czym się więc niepokoić? Jaki mógłby być powód do cierpienia?

Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz jeszcze u nas konta

Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Co to na przykład znaczy znać sens życia? Jak można go poznać? Co to znaczy wiedzieć, że wszystko jest OK?

Nie mówię tu o wiedzy, którą ktoś może Ci przekazać. Ani o poznaniu czegoś na podstawie opowieści innej osoby albo z książki.  Chodzi raczej o uświadomienie sobie sensu życia i faktu, że wszystko jest OK. O utwierdzenie się w tym ponad wszelką wątpliwość.

Ktoś może Ci opowiadać np. że piec jest ciepły. Albo twierdzić, że jest chłodny. Kiedy jednak podejdziesz i dotkniesz go, wiesz już ponad wszelką wątpliwość jaki jest i nie ma znaczenia jakimi słowami teraz to nazwiesz – czy tak jak tamten człowiek, czy jakoś inaczej. W ten sam sposób możesz poznać sens życia i przekonać się, że wszystko jest OK tak, jak jest.

Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz jeszcze u nas konta

 

Okładka książki Droga Wyzwolenia Adyashanti

Jeśli kojarzy Ci się to z metafizyką, przypomnij sobie, w jaki sposób wzbudza się i wygasza reakcja lękowa (walcz albo uciekaj) w ludzkim organizmie. Jak można tę reakcję wygasić i czego wtedy doświadcza człowiek. Piszę o tym często na StrefaRozwoj.pl, dlatego pozwól, że teraz przejdę od razu do rozwiązania.

Dla mnie sposobem na dotknięcie piecapoznanie sensu życia i uświadomienie sobie, że wszystko jest OK tak, jak jest – było badanie. Z angielskiego inquiry, tłumaczone na polski również jako dociekanie.

To praktyka polegająca na życzliwym kwestionowaniu własnych przekonań. Na pytaniu Czy na pewno? za każdym razem, kiedy stajesz w obliczu czegoś, co wiesz.

 

— Jestem mężczyzną
— Czy na pewno? Czy właśnie to mnie definiuje? Czy jako płód, kiedy moja płeć się jeszcze nie wykształciła, to nie byłem ja? Czy to moja płeć w pełni określa kim jestem?

 

— Jestem człowiekiem.
— Czy na pewno? Co to właściwie oznacza, że jestem człowiekiem? Że mam żywe ciało w takiej właśnie formie? A gdyby pozbawić to ciało rąk – czy to nadal byłbym ja? Czego trzeba by je pozbawić, żeby przestało być mną? A może chodzi raczej o to, że ucieleśniam humanitaryzm – zestaw wartości i przekonań wspólny dla gatunku? Czy on faktycznie definiuje mnie? Jaki on właściwie jest? Jaki był? Jaki będzie?

 

— Jestem głodny?
— Czy na pewno? Co to właściwie oznacza…

 

Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz jeszcze u nas konta

 

Choć kwestionowanie jest kluczowe w praktyce badania, o jej skuteczności decyduje jego jakość. Postawa, jaką przyjmujesz kwestionując, a także medytacyjne obserwowanie swoich myśli, emocji i odczuć oraz kontemplacyjne trwanie w ciszy przy nie wiem, które nieuchronnie się pojawi.

Pięknie i czytelnie zarazem, opisuje to Adyashanti, jeden z najbardziej znanych na świecie amerykańskich nauczycieli duchowych (nauka wolna od wszelkich tradycji religijnych oraz ideologii), w swojej książce Droga Wyzwolenia. Jeden z jej rozdziałów, w całości poświęcony badaniu (inquiry), prezentujemy dzisiaj społeczności Strefy Rozwoju dzięki uprzejmości wydawnictwa To Co Jest oraz Manany Chyb – autorki polskiego przekładu.

KONKURS: 

Chcesz uzyskać wolność emocjonalną? Wygraj jedną z 6 książek “Droga Wyzwolenia” Adyashantiego!

Jak to zrobić? – Podziel się swoimi refleksjami pod tym artykułem lub pod przedrukiem tekstu Adyashantiego i udostępnij swój komentarz na profilu FB. Nagrodzimy książką 6 wpisów, które uznamy za najbardziej inspirujące. Na Twój komentarz czekamy do niedzieli 6. maja.

Bartłomiej Filipek

Redaktor

Jeśli podczas wizyty na tym portalu przeszło Ci przez myśl, że Twoje życie może być jeszcze pełniejsze i szczęśliwsze niż jest teraz, to znaczy, że moja praca nie idzie na marne. A jeśli udało Ci się tu znaleźć sposób pracy nad sobą, który chcesz wypróbować, albo specjalistę, którego chcesz poprosić o pomoc, to spełnia się moje marzenie! ?

Jeśli chcesz na dobre uwolnić się od lęku i trudnych emocji, zapraszam się na Trening Wolności Emocjonalnej metodą POMOC lub na sesje indywidualne.

Przejdź do paska narzędzi