sukces? cover

Sukces? Wyobrażasz go sobie i masz!

Która metoda pracy z ciałem zwiększa zarówno poziom świadomości, jak i komfort życia? Po jaką lekturę warto sięgnąć w obliczu poczucia zagubienia? Kto uosabia sukces, rozumiany jako praca na rzecz dobra ludzkości? Życiową misję i wartości, którymi kieruje się na co dzień, prezentuje w cyklu „Sekrety mistrzów życia” fizjoterapeuta Wojtek Cackowski.

Rytuał poranny –  jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Każdy poranek jest odrobinę inny, bo w zależności od tego, gdzie jestem i co robię, trochę inaczej organizuję sobie czas. Kiedy jestem w domu i nie pracuję z pacjentami od wczesnego poranka, to dzień zaczynam od porannej logistyki rodzinnej. Zawożę dzieci do przedszkola, robię zakupy, śniadanie, przegląd maili i zajmuję się tematami, które mam na grafiku. W dni, w które pracuję z pacjentami lub nauczam rano, organizuję slideshow na szkolenie i układam w głowie proces myślowy, jaki chcę przedstawić swoim studentom, a do pacjentów pędzę, żeby się nie spóźnić :).

Staram się brać każdy dzień takim, jakim go otrzymam, nie planuję go specjalnie w głowie, bo zazwyczaj jest już wcześniej mocno zaplanowany w moim elektronicznym grafiku. Nie wyobrażam sobie zazwyczaj tego, co chcę osiągnąć lub zrobić, tylko po prostu to robię i czerpię radość z tego działania.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

  • Anatomy Trains: Myofascial Meridians for Manual and Movement Therapists” Thomasa W. Myersa to książka, którą często daję w prezencie, dlatego że jest podstawą metody, którą się zajmuję, i daje możliwość przybliżenia tematu, który mnie fascynuje.
  • „Dobre życie” Jacka Santorskiego często rekomenduję znajomym i pacjentom, którzy pogubili się życiu. Lektura zawiera proste drogowskazy dotyczące postrzegania w dzisiejszych czasach trudności, zagrożeń i wartości.
  • „Anatomia emocjonalna. Struktura doświadczenia” Stanleya Kelemana to pozycja, którą staram się polecać tym, którym ciężko dostrzec zależności pomiędzy ciałem, jego dolegliwościami a psyche i naszą życiową historią.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Dla mnie sukces to spełnianie swoich marzeń i życie zgodnie ze swoją intuicją i przeznaczeniem. Nie ma to związku ze statusem materialnym czy społecznym, a z tym, czy osoba jest prawdziwa i szczęśliwa. Największym wzorem, osobami, które pokazały mi, jak można poświęcić swoje życie dla działań u podstaw i pracy nad poprawą jakości życia ludzkości, są Thomas Myers i dr Ida Rolf.

Mam wielkie szczęście otaczać się wieloma szczęśliwymi ludźmi, którzy odnieśli sukces w różnych sferach życia. Wszystkim im kibicuję w dążeniu do realizacji własnych i wspólnych marzeń.

Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

Robiłbym dalej to, czym zajmuję się obecnie. Praca z ciałem i drugim człowiekiem, a także nad samym sobą oraz obserwowanie procesów własnych stały się dla mnie praktyką mego życia, którą chcę wykonywać do końca swych dni. Pomagam ludziom odnajdywać się w ich ciałach i życiu poprzez mój dotyk. Metoda integracji strukturalnej KMI ma na celu przywrócenie równowagi dzięki poprawie relacji ciała względem grawitacji. Daje więc możliwość zwiększenia świadomości i komfortu życia, doświadczania świata tu i teraz wszystkimi zmysłami.

Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

Zatrzymaj się i posłuchaj siebie…“. W dzisiejszym świecie ludzie coraz rzadziej żyją tu i teraz. Więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym, urojonym lub w sztucznych relacjach. Albo wciąż żyją wydarzeniami z przeszłości, albo martwią się o jutro, które jeszcze nie nadeszło. Zapominają, że aby naprawdę żyć, muszą być tu i teraz, w swoim ciele i ze swoimi uczuciami, z którymi trzeba obcować zamiast je ukrywać przed sobą i całym światem.

 

Wojtek Cackowski

Wojtek Cackowski – fizjoterapeuta zafascynowany leczniczym ruchem i terapią manualną, jedyny w Polsce nauczyciel Anatomy Trains i metody integracji strukturalnej KMI oraz specjalista ds. medycznych grupy hotelowej MPM Hotele SPA. Od około 10 lat pełni funkcje managerskie i doradcze związane z branżą SPA. Od wielu lat praktykuje jogę, dzięki której zrozumiał, jak poprzez ruch oddziaływać na strukturę i funkcje ludzkiego ciała. Co w kombinacji z terapią manualną stanowi niesłychanie silne oręże w walce z dysfunkcjami organizmu i bólem. Na tej podstawie stworzył własną metodę terapeutyczną opartą na kierunkowym ruchu tkanek – ZOGA Movement. Pracuje również nad licznymi publikacjami na temat relatywnego zachowania poszczególnych warstw tkanek w ludzkim ciele. Oraz możliwości oddziaływania na jego strukturę zarówno poprzez interwencje manualne, jak i ruchowe. Prywatnie szczęśliwy ojciec i mąż.  

Wojciech Cackowski

Prelegent

Wojtek Cackowski – fizjoterapeuta zafascynowany leczniczym ruchem i terapią manualną, jedyny w Polsce nauczyciel Anatomy Trains i metody integracji strukturalnej KMI oraz specjalista ds. medycznych grupy hotelowej MPM Hotele SPA. Od około 10 lat pełni funkcje managerskie i doradcze związane z branżą SPA.

Przejdź do paska narzędzi