serce cover

Serce – twoje wewnętrzne centrum

​Jak nawiązać łączność z centrum naszego serca i źródłem miłości? Kto znalazł się na liście „1000 twórców XX wieku”? Co stanowi życiowe powołanie każdego człowieka? Tajniki istnienia w harmonii z samym sobą i światem zewnętrznym zdradza w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” Shivani – założycielka TantraLove Way.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Mój poranek porządkują dwa budziki nastawione w odstępie 10-15 minut. Po zadzwonieniu pierwszego oddycham i uśmiecham się w sercu. Wdechy i wydechy wykonuję z dłońmi na klatce piersiowej – centrum serca. Tworzę energię danego dnia: „to będzie wspaniały dzień!”, połączenie ze źródłem: Ziemią, niebem i sercem, z którego emituję miłość, oraz otaczającą mnie ochronną bańkę światła i miłości. Kiedy budzik dzwoni ponownie, wiem, że mam jeszcze pięć minut, zanim pójdę pod prysznic. Rozciągam ciało, potrząsam nim – zgodnie z zasadami przebudzenia w  kundalini. Potem otwieram okno, patrzę na słońce, niebo i drzewa i idę pod prysznic. Po powrocie przygotowuję sobie i dzieciom odżywczy koktajl z kakao, macą, baobabem i mlekiem ryżowym. Mocno przytulam i całuję dzieci, jemy śniadanie, przygotowuję je do szkoły, karmię naszego psa i bawię się z nim. Gdy otwieram drzwi, wychodząc z domu, oddycham z poczuciem wdzięczności za słońce na mojej twarzy i za ten cenny dzień.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

„Duszyczka i słońce” Neale’a Donalda Walscha

to krótka historyjka, która może zmienić sposób postrzegania życia. Wyjaśnia istotę porozumienia, jakie zawarliśmy z innymi duszami, zanim przybyliśmy na Ziemię. W książce tytułowa duszyczka prosi Boga o naukę dotyczącą szczególnej właściwości bycia światłem przebaczania. Inna, przyjacielska dusza zgadza się jej pomóc. Będzie ona obniżać swoje wibracje i otaczać się ciemnością tak, aby duszyczka mogła nauczyć się przebaczać. Jedyne, o co prosi przyjacielska dusza, to pamięć o zawartym porozumieniu – jeśli jej zabraknie, obie zapomną, kim są naprawdę. Duszyczka i przyjacielska dusza trafiają na Ziemię, a Bóg mówi: „Pamiętaj, nie posłałem ci nic prócz aniołów”. Polecam tę historię wszystkim uczestnikom moich sesji indywidualnych i parom, gdyż dzięki niej można zrozumieć swój cel życia na ziemi, którym nie jest bycie ofiarą, bezsilną jednostką w obliczu nieszczęścia i bólu, lecz ciągły rozwój.

Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi”Osho, który pisze: „Uczę Cię również, byś najpierw pokochał siebie”.

Nie ma to nic wspólnego z ego. Miłość to właściwie tego rodzaju światło, w którym ciemność ego w ogóle nie może istnieć. Jeśli kochasz innych, jeśli Twoja miłość jest na nich skupiona, żyjesz w ciemności. Skieruj swoje światło najpierw na siebie, stań się najpierw własnym wewnętrznym światłem. Pozwól temu światłu rozproszyć Twoją wewnętrzną ciemność i słabość. (…) Dzień, w którym pozbędziesz się samopotępienia i braku szacunku do samego siebie, idei grzechu pierworodnego, dzień, w którym będziesz mógł pomyśleć o sobie jak o kimś wartościowym i kochanym przez sam fakt istnienia, będzie wspaniałym błogosławieństwem. Od tego dnia zaczniesz dostrzegać ludzi w ich prawdziwym świetle, ze współczuciem”.

„Potęga teraźniejszości” Eckharta Tolle’a, który wprowadza czytelników w świat oświecenia i jego naturalnego wroga – umysłu.

Budzi ich z roli kreatorów bólu i pokazuje im, jak odzyskać bezbolesną tożsamość poprzez życie w teraźniejszości. Tolle prezentuje, jak nawiązać łączność z niezniszczalną istotą swojego bycia – wewnętrznym, stale obecnym jednym życiem, które wystaje ponad jego niezliczone formy, które podlegają narodzinom i śmierci. Autor uświadamia, że oświecenie jest możliwe po ponownym osiągnięciu świadomości bycia, wyzwolonej z umysłu i mocno osadzonej w teraźniejszości.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Wizjoner i mistyk Osho, którego sukces przejawia się według mnie w jego wkładzie w sferę rozwoju duchowego, czyli skutecznych form terapii fizyczno-umysłowo-duchowych, skierowanych do człowieka XXI wieku. Jego wizja wciąż żyje w ludziach z całego świata, praktykujących medytacje aktywne, które przełamują schematy, uwalniają spod wpływu ograniczających przekonań umysłu i stresujących wspomnień w ciele, uniemożliwiających życie z pełnym potencjałem, w momencie teraźniejszym, z miłością i radością. Osho wymyka się klasyfikacjom. Wygłosił tysiące wykładów o wszechstronnej tematyce: od indywidualnego poszukiwania sensu po najpilniejsze społeczno-polityczne problemy, w obliczu których staje dzisiaj społeczeństwo. Londyński tygodnik „Sunday Times” umieścił go na swojej liście „1000 twórców XX wieku”, a amerykański pisarz Tom Robbins określił jako „najbardziej niebezpiecznego człowieka od czasów Jezusa Chrystusa”. Indyjska gazeta „Sunday Midday”umieściła Osho wśród dziesięciu osób – obok Gandhiego, Nehru i Buddy – które zmieniły przeznaczenie Indii.

​​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Dziesięciominutową medytację serca jako wewnętrznego centrum. Wykonuję ją z zamkniętymi oczami i dłońmi na sercu. Oddycham, jakbym oddychała przez serce. Czuję, jak wiele mam w nim przestrzeni i miłości. To zaskakujące, ale… po prostu przebywam tam przez chwilę, głęboko oddycham i pozwalam mojemu sercu rozszerzać się jeszcze bardziej. Następnie czuję pełnię miłości wszechświata napływającą i odpływającą z mojego serca, po prostu poprzez świadomy oddech tą częścią ciała. Pozwalam, by wypełniła mnie ta energia miłości. Kiedy powracam do siebie, odczuwam radość, spokojnie oddycham, otwieram oczy i pozostaję świadoma mojego wewnętrznego centrum serca.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Bądź światłem, do bycia którym przyszedłeś na świat. Stań się źródłem miłości! Świadomie oddychaj sercem, otwórz się na otrzymywanie miłości od Matki Ziemi (stopy) i Ojca Nieba (głowa). Poczuj w sobie, jak prawdziwa miłość odżywia Twoje ciało, umysł i duszę. Połącz się z prawdziwym centrum miłości: połącz te dwie energie w swoim sercu i pozwól mu lśnić i emanować wewnętrzną miłością. Jesteś źródłem miłości, tu i teraz”. To potężna i łatwa technika, która może na zawsze zmienić życiową perspektywę. Wszystko jest w nas, jeśli znajdziemy nasze połączenie ze źródłem (Ziemią i Niebem, prawdziwymi matką i ojcem), przestaniemy poszukiwać i czuć, że potrzebujemy czegokolwiek z zewnątrz. Ostatecznie poczujemy się odżywieni jak nigdy wcześniej, w centrum, w domu i w łączności. Porzucimy tęsknotę, poczucie odosobnienia i przekonanie, że nigdy nie otrzymaliśmy wystarczająco dużo miłości (ze świata zewnętrznego, od biologicznych rodziców/społeczeństwa). Tego rodzaju przekonania uniemożliwiają nam bowiem osiągnięcie pełni – jedności ze źródłem miłości, szczęścia i wolności w momencie teraźniejszym.

 

Shivani – założycielka Tantra LoveWay i nauczycielka samorozwoju: tantry, medytacji, terapii. Pochodzi z Portugalii, posiada wykształcenie prawnicze, pracowała w konsultingu i biznesie. Przez ostatnie dwanaście lat szkoliła się, w Europie, USA, Brazylii i Indiach na Uniwersytecie OSHO w Punie i Dharamsali, w kilku obszarach: jogi, oddychania, medytacji, uzdrawiania kwantowego, pracy z czakrami, terapii ciała, bioenergetyki, szamanizmu, tantry, uzdrawiania energią. Prowadzi warsztaty w Europie i Brazylii w zakresie medytacji aktywnych Osho, medytacji oddechu primal energy (pierwotny oddech), tantry, uzdrawiania energetycznego, coachingu miłości dla par, terapii holistycznej i LoveWay.

Izabela Włodkowska

Izabela Włodkowska

Redaktor

Izabela Włodkowska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi