teraźniejszość cover

Teraźniejszość – skup się na konkretnym momencie

Na czym polega wyjątkowość Osho na tle innych mistyków? Która codzienna praktyka rozwojowa pozwala w pełni otworzyć się na człowieczeństwo i boskość? W kolejnej odsłonie cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” Prem Kaveesha, międzynarodowa mówczyni i terapeutka ajurwedy, przedstawia receptę na prawdziwie spełnione i świadome życie.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Zanim otworzę oczy, kładę prawą rękę na centrum hara, a lewą na centrum serca i wyobrażam sobie, że w pierwszym z tych punktów nabieram powietrza, a w drugim je wypuszczam. Słucham dźwięków: ptaków, wiatru poruszającego drzewami, ciszy, łącząc moje centrum ze światem zewnętrznym, czując jedność. Następnie wykonuję pewną sekwencję asan w celu otwarcia meridianów energetycznych biegnących w górę od palców stóp. Kolejną godzinę poświęcam się medytacji dynamicznej według Osho – to wyjątkowa technika cielesnego i emocjonalnego oczyszczania, budzenia życiowej energii i osiągania wyciszenia i radości. Potem przychodzi pora na filiżankę zielonej herbaty.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

„Seks się liczy. Od seksu do nadświadomości”, „Nowhere to Go But In – Unique Answers to Real Questions” oraz „And Now and Here – Beyond the Duality of Life and Death” Osho. Rekomenduję wszystkie książki tego oświeconego mistyka z Indii. Jego wygłaszane w latach 70. i 80. przemowy posłużyły jako materiał na ponad 600 dzieł. Jego unikalność polegała na głębokim rozumieniu zarówno mądrości starożytnych, jak i nowoczesnej nauki, współczesnego człowieka i jego umysłu oraz doskonałej nieskomplikowanej formie przekazu. Cokolwiek pragniemy w życiu pojąć, znajdziemy to wszechstronnie przedstawione w jego książkach. Mówi o wszystkim: seksie, relacjach, umyśle, psychologii, miłości, medytacji, świadomości i szczytowych formach duchowości. Piękno polega na tym, że uczy nas tworzenia własnej inteligencji i podążania tylko za nią, za wewnętrznym głosem, i odnajdywania prawdziwej wolności, niezależności i indywidualności.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Oczywiście oświeceni, którym udało się kompletnie pokonać zniewolenie i ciemność w drodze ku wolności, światłu i szczęściu. Jednakże dla mnie każda osoba, która stała się bardziej świadoma, wolna, inteligenta, kochająca, pełna radości i stworzyła swój własny świat według wewnętrznych wyjątkowych możliwości, odniosła sukces. To ktoś, kto sięgnął swego serca i został prawdziwym człowiekiem. Ktoś, kto jakkolwiek przyczynił się do tego, że świat jest piękniejszy i bardziej kochający.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Byłaby to najbardziej podstawowa praktyka, którą można wykonywać 24 godziny na dobę niezależnie od stanu fizycznego, otoczenia i wieku: obecność, bycie tu i teraz poprzez uważność i oddychanie przez punkt hara. Na początku można praktykować, siedząc z zamkniętymi oczami, głęboko, od środka, czując bycie we własnym ciele. Umysł zawsze biega wszędzie, po całym świecie, w przeszłości i przyszłości, i nigdy nie jest obecny w chwili obecnej. Jedyna znana nam rzecz w teraźniejszości w danej chwili to ciało. Obecność i świadomość bycia będzie wzrastała nie poprzez próby zatrzymania umysłu, lecz poczucie łączności z ciałem. Następnie można praktykować w ciągu dnia, wykonując wszelkiego rodzaju czynności. Uważność musi wyjść od ciała, zanim zaczniemy obserwować umysł i emocje. Są one bardziej abstrakcyjne i łatwiej przejmują nad nami kontrolę. Należy obserwować każdy ruch wykonywany przez ciało w ciągu dnia. Pomocne w zwiększeniu poczucia obecności może być również głębokie oddychanie przeponą.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Ta chwila jest jedyną, którą mamy”, ponieważ życie trwa wyłącznie w tym konkretnym momencie. Jeśli skupilibyśmy się tylko na nim, zniknęłyby wszelkie cierpienia, ból i problemy. Nie chodzi tu o zapominanie o przeszłości i przyszłości, lecz niepozwalanie na to, by nami rządziły i wskazywały nam drogę, ponieważ – w przeciwieństwie do teraźniejszości – nie istnieją. Ludzie nie wiedzą, jak cenne i piękne jest naprawdę życie. Nigdy nie doświadczają go do głębi i w pełni poprzez bycie tu i teraz. Całkowite osadzenie w teraźniejszości jest otwarciem się wprost na boskość.

 

Sekrety Mistrzów Życia – Prem KaveeshaPrem Kaveesha – międzynarodowa mówczyni i wykładowczyni, terapeutka ajurwedy, trenerka zdrowego stylu życia, moderatorka medytacji i propagatorka filozofii Osho. Urodziła się w Szwecji, jednak dwadzieścia lat spędziła w Indiach, w tym 15 na pustyni Rajastanu pośród starożytnego plemienia wędrownych pasterzy. Obecnie mieszka w Himalajach. Tam, wraz ze swym partnerem Swamim Prem Keertim, prowadzi międzynarodowe centrum łączące medytacje Osho z ajurwedą. Oferuje ono holistyczne zabiegi z zakresu medycyny alternatywnej i przewodnictwo w rozwoju duchowym. Od kilkunastu lat organizuje dla kobiet z Europy wyjazdy do Indii. Prowadzi wykłady dla firm i organizacji oraz inspiruje ludzi do wkraczania na drogę większej równowagi, integracji, radości i serdeczności.

Izabela Włodkowska

Izabela Włodkowska

Redaktor

Izabela Włodkowska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi