praca wewnętrzna cover

Praca wewnętrzna i przyjmowanie różnorodności

Która z przeczytanych w dzieciństwie książek jest wciąż aktualna we współczesnym świecie? Który z orędowników pokoju to uosobienie życiowego sukcesu? I na czym naprawdę polega akceptacja różnorodności? Na te pytania odpowiada w cyklu Sekrety Mistrzów Życia Moises Espinoza – programista, muzykoterapeuta i doświadczony praktyk psychologii zorientowanej na proces.

​Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Mój poranek uwzględnia pięć rytuałów tybetańskich, których nauczyłem się od absolwenta Process Work Institute w Portland i które obecnie wykonuję codziennie. Następnie przez co najmniej 20 minut praktykuję vipassanę.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

„Podróż do Ixtlan” Calrosa Castanedy – powszechnie kwestionowane dzieło, które – niezależnie od tego, czy to beletrystyka, czy literatura faktu – porusza kwestię pytań i możliwości związanych z cudem istnienia. Tubylcze tradycje lokalnych szamanów, lub też ludzi wiedzy, są źródłem wielkiej mądrości. Ich alternatywny ogląd rzeczywistości nie wydaje się już tak nieprzekonujący. Obecne odkrycia i spostrzeżenia fizyki kwantowej przekształcają nasze postrzeganie wszechświata.

„Lider mistrzem sztuk walki” Arnolda Mindella – ambitna lektura, która wyjaśnia istotę psychologii zorientowanej na proces i jej korzeni we współczesnej fizyce, psychologii Junga i mądrości starożytnych szamanów. Autor skupia się na istocie dążenia do rozwoju osobistego i znalezienia wewnętrznego lidera i facylitatora w celu przyniesienia światu własnego daru.

„Mały książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego – po prostu dlatego, że jest to moja pierwsza „dorosła” książka przeczytana w dzieciństwie, która wciąż porusza mnie swoją prostotą i trafnością obrazowania współczesnego świata. Również dzisiaj filozofia głównego bohatera wciąż jest bardzo słuszna.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Nelson Mandela, który przetrwał 27 lat w karcerze, był orędownikiem wolności, wybaczył tym, którzy go aresztowali, i wywarł ogromny wpływ na swój kraj i cały świat jako człowiek pokoju. Daje nam lekcję pokory i wytrzymałości. To człowiek, który przyjął swoją mityczną ścieżkę.

Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

Pracę wewnętrzną, ponieważ jednym z niezbędnych elementów psychologii zorientowanej na proces jest podkreślanie znaczenia pracy nad sobą i pogłębiania świadomości. Wraz ze wzrostem naszej świadomości nieuchronnie doświadczamy sytuacji stanowiących dla nas wyzwanie, które spychają nas z obranej ścieżki lub – w najlepszym razie – przynoszą sprzeciw. Praca wewnętrzna to praktyka polegająca na zgłębianiu naszego wewnętrznego świata aż do istoty niepokoju.

​Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

„Przyjmuję różnorodność”. Różnorodność stanowi podstawę każdego żywego organizmu. Jako jednostki możemy się w pełni rozwinąć tylko wtedy, kiedy przyjmiemy wszystkie aspekty nas samych, wszelkie nasze sprzeczności, nasze marginalizowane oblicza, nie tylko te, z którymi chętniej się identyfikujemy. W społeczeństwie przyjęcie różnorodności oznacza nie tylko po prostu większą tolerancję w stosunku do innych. Chodzi raczej o akceptację faktu, że inny człowiek również stanowi część nas i vice versa. Niezależnie od tego, czy chodzi o różnorodność ras, myśli, statusu, przekonań, stylu życia, jest ona uznaniem, że wszyscy jesteśmy połączeni pewną ukrytą, magiczną nicią.

 

Moises EspinozaSekrety Mistrzów Życia – Moises Espinoza – programista, muzykoterapeuta, praktyk psychologii zorientowanej na proces. Jego trwająca do dziś przygoda z tą metodą rozpoczęła się w Warszawie. Tam natrafił na książkę Arnolda Mindella „Śnienie na jawie”. Zainspirowany transformującą siłą wywodzącą się z połączenia nowoczesnej psychologii oraz starożytnych praktyk szamańskich, skończył trzyletni kurs w Portland w Oregonie, podczas którego w teorii i praktyce zgłębiał wiedzę na temat konfliktu wewnętrznego w grupach i organizacjach. Następnie spędził półtora roku w Oslo w Norwegii, pracując jako projekt manager. Stosował metody psychologii zorientowanej na proces w pracy dla hinduskiej organizacji, skupiając się na relacjach udziałowców sześciu różnych narodowości.

Moises Espinoza

Prelegent

Moises Espinoza – programista, muzykoterapeuta, praktyk psychologii zorientowanej na proces. Jego trwająca do dziś przygoda z tą metodą rozpoczęła się w Warszawie, gdzie natrafił na książkę Arnolda Mindella „Śnienie na jawie". Zainspirowany transformującą siłą wywodzącą się z połączenia nowoczesnej psychologii oraz starożytnych praktyk szamańskich, skończył trzyletni kurs w Portland w Oregonie, podczas którego w teorii i praktyce zgłębiał wiedzę na temat konfliktu wewnętrznego w grupach i organizacjach.

Przejdź do paska narzędzi