rozpocznij swój dzień medytacją cover

Rozpocznij swój dzień medytacją

Jacy mistrzowie duchowi mogą być przykładem ludzi sukcesu i dlaczego? Dzięki której porannej praktyce można z energią rozpoczynać każdy kolejny dzień? W jakich książkach szukać inspiracji w zakresie pracy z ciałem i tajników medytacji? Kwestie te objaśnia w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” arteterapeuta i zen coach Mateusz Wiszniewski.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Dzień zawsze zaczynam od porannej praktyki medytacji qigong. W zależności od tego, ile mam czasu, staram się dopasować praktykę do sytuacji. Rozpoczynanie dnia medytacją i treningiem energetycznym ułatwia mi zachowanie spokoju, radości i wysokiego poziomu energii w ciągu dnia.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz?

Jest na pewno wiele książek godnych polecenia. Za najbardziej uniwersalne, mające sens, zarówno na poziomie duchowym, jak i psychologicznym, uważam te napisane przez Sanayę Roman na podstawie przekazu duchowego przewodnika Orina:

  •  „Życie w radości” (org. “Living with joy”)
  • „Moc osobista dzięki świadomości” (org. “Personal Power through Awareness”)
  • „Bycie swoim wyższym ja” (org. Being your higher self”).

Ponadto polecam też klasykę psychologii, np. Rogersa, Lowena, Maslowa, czy dobre książki o terapii sztuką i tańcem, np. „Taniec jako sztuka uzdrawiania. Do zdrowia przez ruch i twórczą pracę z uczuciami” Anny Halprin czy „Wypoć swoje modły” Gabrielle Roth.

Wartościowa jest też klasyka na temat medytacji: Osho, Thích Nhất Hạnh.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Myślę, że sukces ma wiele oblicz w zależności od wartości, która jest dla nas najważniejsza.
Jeżeli chodzi o taniec i terapię sztuką, największe wrażenie robi na mnie życie i przykład Anny Halprin, która zrealizowała się na wielu płaszczyznach: jako kobieta, matka, artystka, nauczycielka. Wyleczyła się z raka i nadal, w wieku 95 lat, inspiruje i pomaga ludziom w sposób bardzo bezinteresowny, naturalny i świadomy.

Podobnie z wielkim szacunkiem odbieram pracę Louise Hay, która wyszła z poważnej choroby i pomaga tysiącom ludzi na całym świecie.

Jeżeli chodzi o pracę z ciałem, dla mnie wzorem sukcesu, dobrych wibracji i realizującego się trenera i nauczyciela była przez wiele lat Susan Floyd – nauczycielka, od której przez dziesięć lat uczyłem się masażu lomi lomi nui.

Miałem też przyjemność spotkać wielu autentycznych mistrzów medytacji, którzy są dla mnie przykładem sukcesu w obszarze ducha i świadomości.

Jeżeli chodzi o bycie trenerem, coachem, to przykładem największego sukcesu na świecie jest dla mnie Tony Robbins. Doceniam jego umiejętności, jednak bardziej inspirują mnie osoby, które wymieniłem wcześniej.

Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

Dla mnie najbardziej kluczowe ćwiczenia to: bycie uważnym, utrzymywanie świadomości ciała, oddechu, ruch – qigong, taniec, masaże – i kontakt z naturą. Gdyby sprowadzić to do jednej praktyki, to byłoby to bycie uważnym i świadomym.

Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

„Kochaj, oddychaj, uwierz w siebie i żyj szczęśliwie”.

 

mwiszniewski-medytacja-sm-bio​dr Mateusz Wiszniewski – arteterapeuta, zen coach. Od wielu lat prowadzi warsztaty i sesje indywidualne z zakresu terapii ekspresyjnych, tańca i rysunku oraz ćwiczeń relaksacyjnych i wizualizacji. Jest jednym z wykładowców podyplomowego studium arteterapii. Brał udział w warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez wielu mistrzów terapii ekspresyjnych, między innymi w USA (Anny Halprin, Gabrielle Roth, Emilie Conrad), oraz twórcy antykariery Ricka Jarowa. Jest instruktorem improwizacji tańca i symboliki ciała (metoda Kapperta), eksperymentalnego teatru tańca, hawajskiej pracy z ciałem: kino mana, masażu lomi lomi nui i tańca hula oraz chi kung-healing dao. Uczył się metod pracy z traumą, wywodzących się bioenergetyki i coachingu, oraz terapii systemowej. Jest autorem wydanych przez Studio Astropsychologii książek: „Uzdrawiający taniec”, „Zrelaksuj się i żyj twórczo”, „Samouzdrawianie i praca ze snami”, „Huna w samouzdrawianiu i autoterapii” oraz „Potęga wizualizacji”.

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi