macierzyństwo cover

Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?

Jak pozostać wiernym swoim porannym rytuałom, nawet gdy ma się mocno ograniczony czas? Czyja książka to swoista biblia dla matek na rozdrożu? W jaki sposób myśleć o upływającym czasie, tak by pozytywnie motywować się do działania i doświadczania? W kolejnej odsłonie cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” autorka książki „Mamy, wracamy” Marta Waszczuk przedstawia najważniejsze wartości i inspiracje, które towarzyszą jej każdego dnia.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Mam całą listę porannych rytuałów, które budują we mnie pozytywne stany wewnętrzne, co odbija się w kolejnych godzinach dnia. Należą do nich: picie ciepłej wody z cytryną, ćwiczenia, oddychanie, medytacja, pisanie w dzienniku, lektura akapitu inspirującej książki, zapisywanie celów na dany dzień, ciepłe śniadanie. Jeśli zastanawiacie się, jak to wszystko mieszczę w jednym poranku razem z ogarnięciem trójki dzieci i zawiezieniem dwójki z nich do szkoły, to powiem, że… wcale nie mieszczę. Mam na to inny sposób. Wybieram z mojej listy to, co jestem w stanie danego dnia zrobić. Czasem mam na to dwie minuty, czasem 30. Jeśli zrobię dwie rzeczy z listy, to mi wystarcza, a trzy traktuję jak sukces :).

Jaką książkę, może kilka, najczęściej dajesz w prezencie lub rekomendujesz i dlaczego?

  • „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy” autorstwa Brené Brown, która jest badaczką wrażliwości i wstydu. Niezwykle trafnie mówi o tym, co czuje każdy, kto pokazuje światu to, co stworzył lub jest dla niego ważne. Jej opowieść o potędze wrażliwości na TEDxHouston została obejrzana ponad 30 milionów razy. Lektura tej książki pozwala odnaleźć w sobie odwagę, by żyć zgodnie ze swoimi wartościami i z odwagą realizować swoje pomysły i marzenia.
  • Moja książka „Mamy, wracamy”, która jest efektem dziewięcioletniej pomocy mamom w znajdowaniu ich unikalnego sposobu na łączenie pracy i macierzyństwa. Założyłam Klub Przedsiębiorczych Mam i spotykam na swojej drodze wiele kobiet, które zastanawiają się, jak wrócić do aktywności zawodowej, tak by mogła się ona w naturalny sposób łączyć z życiem rodzinnym. Tak jak w indywidualnym coachingu, w książce nie daję gotowych recept, tylko zestaw ćwiczeń, dzięki którym czytelniczki same mogą odkryć swoje mocne strony, preferencje i cele zawodowe. W drugiej części pokazuję dziesięć sposobów na pracę dla mamy, wraz z ich plusami i minusami. Trzecia jest pełna praktycznych wskazówek z życia pracujących mam: od zarządzania czasem, przez szukanie opieki dla dziecka aż po napisanie biznesplanu. Ostatnio słyszałam od jednej z mam, że jest to prawdziwa „biblia” dla kobiet „na rozdrożu”, szukających pomysłu na siebie.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Osoby, które nie idą z tłumem, tylko pod prąd. Robią to, co ważne, a nie to, co łatwe. Ludzie skromni, wytrwali, robiący coś dobrego dla innych. Tacy jak na przykład siostra Małgorzata Chmielewska.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Medytację, ponieważ pomaga mi dotrzeć do tego, co najważniejsze, i na tym się skupić. Podejmować najlepsze decyzje. Znajdować złoty środek.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„To minie” – z jednej strony jest to przypomnienie, że każda chwila mija. To pociecha szczególnie wtedy, gdy coś nas boli. Z drugiej strony to może być zachęta, by w pełni zanurzyć się w tym, co akurat się dzieje. Być w pełni obecnym tu i teraz.

 

Sekrety Mistrzów Życia - Marta WaszczukMarta Waszczuk – coach, mentorka, autorka książki „Mamy, wracamy”, założycielka Klubu Przedsiębiorczych Mam – społeczności, w ramach której kobiety zyskują wiedzę, narzędzia i motywację by wrócić do aktywności zawodowej po urodzeniu dzieci. Prezeska Fundacji Be Proactive, pomysłodawczyni i współorganizatorka Forum Przedsiębiorczych Mam oraz twórczyni Biznes Labu – programu wspierającego przejście od pomysłu do biznesu, skierowanego do osób, które chcą uporządkować swoje myślenie i działanie, tak by oszczędzić czas i pieniądze potrzebne na uruchomienie firmy. Od wielu lat pomaga matkom znaleźć ich unikalny sposób na łączenie pracy i macierzyństwa, zgodny z ich wartościami i mocnymi stronami.

Avatar

Marta Waszczuk

Mentor

Marta Waszczuk – coach, mentorka, autorka książki „Mamy, wracamy", założycielka Klubu Przedsiębiorczych Mam – społeczności, w ramach której kobiety zyskują wiedzę, narzędzia i motywację by wrócić do aktywności zawodowej po urodzeniu dzieci.

Przejdź do paska narzędzi