świadomy oddech cover

Świadomy oddech na dobry początek dnia

Która praktyka rozwojowa to najprostsza ścieżka powrotu do domu? Książki jakich autorów należy czytać, by rozwijać świadomość na poziomie indywidualnym, społecznym, a nawet globalnym? W kim szukać inspiracji do pokonywania własnych ograniczeń? Na te i inne pytania odpowiada w cyklu Sekrety Mistrzów Życia Lidia D. Czarkowska – psycholog, socjolog, coach i trener.

​Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Budzę się między 5.30 a 6.00, aby mieć chwilę na spokojny początek dnia, zanim wstaną dzieci. Po otwarciu oczu, jeszcze w łóżku, wykonuję jeden głęboki, świadomy oddech – wdycham spokój i radość, wydycham wdzięczność za życie w nowym dniu :-). Później schodzę na dół i ładuję baterie: przez 20-30 minut ćwiczę na macie; najczęściej jest to 5 tybetańskich rytuałów lub Surya Namaskara, dodatkowo skłony boczne, świeca, pług i krążenie oczu. Potem piję wodę z cytryną, biorę szybki prysznic, robię makijaż (bo lubię ;-)) i o 7.00 budzę dzieciaki. Przygotowuję im rozmaite śniadanka, a sobie albo owocowo-warzywny greens, albo płatki (owsiane, jaglane, gryczane lub orkiszowe) z jogurtem i jeszcze moją ulubioną, zieloną, jaśminową herbatę. Odwożę dzieci do szkoły i zaczynam codzienną aktywność: coachingi, warsztaty, pisanie…

​Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Kocham książki – są dla mnie jak drodzy sercu nauczyciele…, więc nie potrafię ograniczyć się do podania tylko trzech. Droga życiowa wiodła mnie przez psychologię, socjologię i antropologię kulturową; zachwyca mnie wszystko, co łączy się z rozwojem świadomości indywidualnej, społeczno-kulturowej i globalnej. Ostatnio kupiłam w prezencie swoim coachingowym klientom książkę M. Scotta Pecka „Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego”, bardzo inspiruje mnie „Grzmot Ciszy” Joela S. Goldsmitha, pochylam się przed spisaną przez Carol Schaefer w książce „Starszyna kobiet radzi światu” mądrością Rady Trzynastu Babć. Do niektórych pozycji ciągle powracam i lubię trzymać je w szafce przy łóżku; są tam dzieła Kena Wilbera, Arnolda Mindella, Joela S. Goldsmitha, A.H. Almaasa, Davida R. Hawkinsa i poezje Rumiego…

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Pracuję w bardzo różnych środowiskach i zachwyca mnie to, jak rozmaicie ludzie definiują sukces oraz jak definicja ta zmienia się wraz z zebranymi przez nich doświadczeniami. Obecnie sukces jest dla mnie życiem z otwartym, pełnym, czystym i odważnym sercem oraz spokojnym umysłem, który nie zniekształca tego, co jest i co chce się przejawić. Pięknym przykładem jest dla mnie Nick Vujicic, który pokazuje, jak bardzo iluzoryczne są wszystkie materialne czy fizyczne ograniczenia. Moim wzorem jest także Dalajlama, który – pomimo że był świadkiem traum, jakie przechodził jego naród – nieustannie hojnie oferuje współczucie, pokój i bezwarunkową miłość.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Świadomy oddech, bo jest najprostszą ścieżką powrotu do domu – dzięki niemu zawsze można wracać do tu i teraz, do pełnego spokoju i wdzięczności, do połączenia ze wszystkim, co JEST.

​Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Zaufaj, otwórz serce, oczyść umysł i poddaj wolę, a nieskończona miłość, mądrość i moc popłyną przez Ciebie na świat” lub krócej: „Po prostu bądź”. 

 

Sekrety Mistrzów Życia – Lidia D. Czarkowska

Dr Lidia D. Czarkowska – dyrektor Centrum Coachingu, kierownik studiów podyplomowych: coaching menedżerski oraz coaching profesjonalny i adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, redaktor naukowy rocznika „Coaching Review”. Posiada szeroką, popartą długoletnią praktyką wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, zarządzania, komunikacji organizacyjnej, motywacji, budowania zespołów, rozwiązywania konfliktów oraz rozwoju potencjału człowieka. Prowadzi warsztaty, sesje coachingowe oraz indywidualne programy rozwojowe dla wyższej kadry menedżerskiej, pracuje też metodami coachingowymi z całymi zespołami. Z wykształcenia psycholog, socjolog i pedagog, z zamiłowania taterniczka, trener i coach. Autorka książek: „Antropologia ekonomiczna. Elementy teorii” i „Nowy profesjonalizm. Kultura profesjonalna informatyków – antropologia organizacji”. Pod jej redakcją ukazały się też takie pozycje, jak: „Coaching as a Method of Developing Human Potential”, „Coaching. Katalizator rozwoju organizacji”, „Coaching jako wskaźnik zmian paradygmatów w zarządzaniu”, „Leadership coaching jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata”.

 

Avatar

Lidia Czarkowska

Prelegent

dr Lidia D. Czarkowska jest konsultantką, trenerką, akredytowanym coachem i superwizorką Izby Coachingu. Autorką wielu publikacji poświęconych coachingowi.

Już w dzieciństwie, kiedy pomagała kolegom opanować materiał szkolny z matematyki, fizyki czy biologii, pasjonowało ją to, na jak wiele sposobów różni ludzie postrzegają tę samą rzeczywistość Z ciekawością poszukiwała sposobów, by skutecznie przekazywać wiedzę i umiejętności innym – niezależnie od ich indywidualnych cech.

Przejdź do paska narzędzi