bądź dla siebie delikatny cover

Bądź dla siebie delikatny

Jaka powieść w przystępny i niekonwencjonalny sposób dostarcza cennych informacji na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu? Co jest prawdziwym, często pomijanym, aspektem życiowego sukcesu? I jaki jest nasz faktyczny wpływ na wszystko, co się nam przydarza? Na te i inne pytania odpowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” certyfikowany trener Zen Coachingu Kavina Thorslund.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​To zależy od dnia. Czasem po prostu z filiżanką herbaty wyglądam przez okno, rozkoszując się poranną ciszą. Kiedy indziej trochę ćwiczę jogę, aby otworzyć przepływ energii w ciele. Czasami idę na spacer w otaczającą mnie naturę. Inne poranki (jak np. ten) spędzam po prostu z termosem zielonej herbaty przed komputerem na spotkaniu biznesowym. W tym momencie mojego życia nie mam stałego rytuału porannego.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Kocham XIII-wiecznego perskiego poetę Dżalaluddina Rumiego i mogę polecić tłumaczenia jego dzieł Colemana Barksa„The Essential Rumi”.

Obecnie naprawdę uwielbiam szwedzką autorkę Åsę Nilsonne, która napisała książkę pt. „H” – fikcyjną powieść, w której narratorem jest część mózgu zwana hipokampem. To bardzo pouczająca i interesująca lektura, ponieważ ujawnia funkcjonowanie mózgu, a także zabawna, jako że to również historia o zakochiwaniu się (z zupełnie innego punktu widzenia niż zazwyczaj).

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Pierwszą osobą, która przychodzi mi do głowy, jest coach i trener Tony Robbins. Przypuszczam, że ze względu na sposób, w jaki docierał do ludzi i sprawił, że jego nazwisko stało się dobrze znane. Ponadto naprawdę wyraził swoje przekonania i od tego momentu stał się dużą inspiracją dla innych ludzi. Wydaje się, że naprawdę zmienił wiele osób.
Nie chcę jednak ograniczać pojęcia sukcesu tylko do tego, jako że oznacza ono dla mnie również prowadzenie takiego życia, jakie chcę. Wielokrotnie zadawałam sobie pytania na ten temat. Doszłam do wniosku, że stworzyłam wiele z tego, czego w życiu chcę, i żyję, tak jak chcę. Dlatego również odniosłam sukces. Kolejnym krokiem jest pytanie: czy mogę to odczuć? Doświadczyć kreacji własnego życia? Czy wciąż dążę do czegoś więcej, poza nieprzynoszącym satysfakcji wzorcem? Pogodzenie z tym, co mam, i ciągły głód i otwartość na otrzymywanie od życia więcej w łagodny sposób to dla mnie prawdziwy sukces.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Delikatność i wrażliwość wobec samego siebie. Stanowi to bazę, na której można oprzeć wszystko inne. Przy takiej postawie mogę wdychać powietrze w sposób miękki i otwarty, praktykować jogę, medytacje dynamiczne Osho, medytować na siedząco. Bez tego będę jedynie zmagać się i walczyć z tym, kim jestem, by być kimś lepszym, bardziej wysportowanym, lepiej wyglądającym, bardziej duchowo rozwiniętym itd… Miłość własna i dbanie o siebie to dla mnie prawdziwa odmiana!

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Czy w tym momencie jesteś częścią problemu czy jego rozwiązania?”. Tak łatwo jest przeoczyć nasz własny wpływ na jakąś sytuację. Wielu ludzi o wiele szybciej identyfikuje się z rolą ofiary niż swoim udziałem w jakimkolwiek problemie, w obliczu którego stają. Nie dostrzegają, że zawsze przyczyniają się do pewnego aspektu każdej sytuacji. Czy ów wpływ będzie wzmacniający i twórczy, czy wycieńczający i destrukcyjny? Czas na bycie zmianą samego siebie!

 

kavina-delikatny-bioKavina Thorslund – certyfikowany trener Zen Coachingu, który stosuje od 2010 r., zarówno w ramach sesji indywidualnych, jak i grupowych, m.in. w Polsce, Szwecji i Holandii. Ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie medytacji i pracy wewnętrznej. Z ciałem pracuje od końca lat 90., praktykowała również 5 rytmów. Obecnie prowadzi swój własną praktykę pod marką Relaxed Being oraz kształci się w dziedzinie praktycznego szamanizmu w Sweet Medicine SunDance Path.
Marta Obrycka

Marta Obrycka

Coach

Certyfikowany Senior Coach Zen Coachingu oraz dyplomowany Coach Profesjonalny. Absolwentka Socjologii i Zarządzania. Ukończyła także Komunikację Społeczną i PR. Przez 5 lat współtworzyła Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Przejdź do paska narzędzi