zrozumieć świat cover

Zrozumieć świat poprzez czytanie

Co można osiągnąć poprzez zwyczajne czytanie prasy? Z jakich elementów filozofii buddyjskiej warto korzystać na co dzień? Jakie cechy wyróżniają prawdziwą kobietę sukcesu? Na te pytania odpowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” dr Joy Manné – założycielka i trenerka Szkoły Rozwoju Osobistego i Duchowego w Lozannie.​

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Mam siedemdziesiąt lat i jestem na emeryturze. Spełniam swoje powołanie – piszę książki dla dzieci i sama je wydaję, a także uczę, również w Polsce. Mogę prowadzić moje mistyczne życie i podążać tam, gdzie mnie ono kieruje. Uważam to za wielki przywilej.

Wstaję pomiędzy szóstą a siódmą rano, w zależności od światła. Piję wodę z cytryną, włączam komputer i czytam brytyjską prasę – mieszkam poza moją ojczyzną i chcę wiedzieć, co się tam dzieje. Czytanie zapewnia mojemu ego coś, na czym może się skupić, a w tym czasie moja dusza, osobowość czy świadomość, atman czy buddyjska natura pytająco obserwują: „jak się mam tego ranka?”, „co czuję?”, „o czym myślę?”. Ta część mnie próbuje również zrozumieć, co się dzieje w świecie zewnętrznym. Ponadto czytanie to sposób na przyjęcie za świat odpowiedzialności – staram się go zrozumieć i kierować dobrą, uzdrawiającą energię, gdzie tylko mogę.

​Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Rozdaję moje własne książki – wszystkie uczą tego, co nazywam obecnie głębokim słuchaniem i znajdowaniem w tym spokoju. Pokazują, jak wyjść poza stan aktywności, przejść od nieświadomości do świadomości. Wszystkie moje poradniki przetłumaczono na język polski. Jako prezenty wręczam również moje książki z obrazkami dla dzieci, którymi jestem zafascynowana.

Jako że jestem buddystką i nauczam oddzielenia, rekomenduję moją książkę „Pojawianie się i ustawanie. Psychologia buddyjska w codziennym życiu w oparciu o kanon Pali”. Nie trzeba być buddystą, by się z niej uczyć, a ja nie staram się nikogo nawracać, gdyż każdy ma swoją własną drogę. „Oddycham więc jestem. świadome oddychanie w codziennym życiu” daję ludziom, którzy chcą popracować nad świadomością.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Natychmiast przychodzi mi do głowy Ewa Foley – jedna z pionierek rozwoju osobistego w Polsce. Jest zaangażowaną mentorką niezliczonej grupy ludzi. Wkłada w to całą siebie, wciąż daje z siebie coraz więcej. Z bezgraniczną odwagą pokonała życiowe trudności i bolesne sytuacje, które zawsze stanowią inicjacje. Ta skromna kobieta wciąż jest na służbie, nigdy nie przechwala się swoimi osiągnięciami, co w obecnych czasach pod znakiem marek jest ogromnym sukcesem. Ewa wspierała moje najbardziej eksperymentalne i nowatorskie projekty, za co jestem jej wdzięczna. Jest źródłem energii, która z niej promieniuje.

​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Świadomy oddech – wykonuję go cały czas. Mój oddech to mój punkt odniesienia. Ćwiczenia na uziemienie zawierają wszystkie moje książki i cieszę się, że mogę o nich tutaj wspomnieć.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

Myślę, że stwierdzenie Berniego Siegela: „Miłość to zawsze odpowiedź, niezależnie od pytania”. Gdy wokół niepokój i nieprzyjemne emocje, szukam miłości. Praktykuję bycie kochającą osobą.

Sekrety Mistrzów Życia – Joy Mannédr Joy Manné – doktor psychologii buddyjskiej, psychoterapeutka, założycielka i trenerka Szkoły Rozwoju Osobistego i Duchowego w Lozannie, autorka książek, takich jak m.in.: „Praktyczny przewodnik po konstelacjach rodzinnych”, „Terapia duszy”, „Oddycham, więc jestem. Świadome oddychanie w codziennym życiu”, „Dialog z głosem. Wewnętrzny dialog na co dzień, czyli jak wprowadzić na scenę swoją osobowość!”. Naucza analitycznej pracy z oddechem (ang. analythical breathwork) oraz terapii dialogu z głosem (ang. voice dialogue), stworzonej przez amerykańskie małżeństwo psychologów dr Hala i Sidrę Stone. Od wielu lat prowadzi – również w Polsce – seminaria konstelacji rodzinnych. Jej artykuły regularnie ukazują się w renomowanym brytyjskim miesięczniku „The Therapist”. Występuje jako czołowy wykładowca na międzynarodowych konferencjach i forach psychologicznych. Znana z brytyjskiego poczucia humoru, głębokiej wrażliwości na potrzeby słuchaczy i oryginalnego stylu prezentacji.

Avatar

Joy Manné

Prelegent

Joy Manne to ceniona w Polsce i na świecie nauczycielka rozwoju osobistego, doktor psychologii buddyjskiej. Jej domeną są praca z oddechem oraz energią, inteligencja związków, szamanizm, dialog z głosem, a także metoda Ustawień Rodzinnych.

Przejdź do paska narzędzi