sukces to poczucie spełnienia cover

Sukces to poczucie spełnienia – Jolanta Toporowicz

Czyje książki pokazują, jak żyć w zrozumieniu i ciekawości tego, co odmienne, bez potrzeby ciągłego oceniania? Co charakteryzuje człowieka prawdziwie spełnionego? I na czym polega subtelny, niedostrzegalny na co dzień wymiar wspólnoty łączącej wszystkich ludzi? Swoimi sposobami na osiągnięcie głębokiej harmonii w tu i teraz dzieli się w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” psychoterapeutka Jolanta Toporowicz.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Dzień zaczynam zwykle od kawy, lubię ten cichy, aromatyczny kwadrans, w którym nic jeszcze nie muszę. Po porannej kawie siadam do medytacji. Poświęcam na nią co rano 30 minut. Medytuję zgodnie z przekazem zen Pusta Chmura. Koncentruję uwagę na oddechu, jestem uważna w tu i teraz. Na wszystko, czego doświadczam. Kiedy moja uwaga rozprasza się, po prostu wracam nią do oddechu. Dzięki takiej praktyce zyskuję jasność myślenia i postrzegania rzeczywistości na cały dzień. Skutek można porównać do oddychania górskim powietrzem – wyrazistym, rześkim, przejrzystym.

Jaką książkę, może kilka, najczęściej dajesz w prezencie lub rekomendujesz i dlaczego?

Staram się rekomendować książki w zależności od osoby i momentu, w jakim się znajduje. Są oczywiście lektury, które robią na mnie tak duże wrażenie, że mam potrzebę dzielenia się nimi ze wszystkimi i wtedy polecam je, nie bacząc na rozmówcę, co oczywiście nie jest specjalnie pożyteczne. Są to książki różnych gatunków:

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Dla mnie sukces to przede wszystkim poczucie spełnienia. To stan zadowolenia z życia i poczucie wewnętrznego dostatku. Poznałam osobiście wielu zamożnych ludzi, którzy zrobili ogromne kariery, a nie doświadczyli tego rodzaju sukcesu, i tylko jedną, której udało się osiągnąć i jedno, i drugie. Chodzi o subtelne połączenie wewnętrznej autentyczności z zewnętrzną odwagą i pokorą wobec siebie i życia. Człowiek sukcesu to dla mnie ktoś, kto potrafi żyć z zaangażowaniem i cieszyć się tym, co ma. Nie boi się życia i ma wobec niego głęboki respekt. Ktoś, kto potrafi cieszyć się, płakać, gniewać i uznawać swoją bezradność. Realizować, wprowadzać w czyn to, czego pragnie, nie boi się popełniać błędów i dba nie tylko o własny dobrostan. Człowiek spójny wewnętrznie i zewnętrznie. Nie przytaczam tu nazwiska żadnej z gwiazd estrady czy świata biznesu, bo nie znając tych ludzi osobiście, nie potrafię ocenić, na ile są spełnieni.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Wybrałabym podróżowanie, bo daje okazję do bycia w różnych, nieznanych okolicznościach i poczucia atmosfery miejsc, kultur i ludzi, o których nic nie wiemy. A to z kolei wyśmienite warunki do zaspokojenia ciekawości świata i ćwiczenia obecności, pokory, refleksji i poczucia humoru, przede wszystkim na własny temat.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

Zainspirowana filmem A.Y. Bertranda „Human”, pokazałabym twarze ludzi różnych kultur. Chciałabym podzielić się wrażeniem wspólnoty w różnorodności, pewnego subtelnego połączenia, którego na co dzień, zatopieni we własnych sprawach, nie odczuwamy. Nie pamiętamy, że zewnętrznie różni, na głębokim, wewnętrznym poziomie wszyscy jesteśmy tym samym…

 

mJolanta Toporowiczgr Jolanta Toporowicz – certyfikowany psychoterapeuta EAP, założycielka Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia. Psychoterapią zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła podyplomowe szkolenia z zakresu psychoterapii (gestalt, psychodynamicznej i poznawczej, pozytywnej, systemowej grupowej), terapii par, hipnozy terapeutycznej oraz coachingu. Współzałożycielka i współtwórczyni fundacji Willigisa Jägera Mądrość Wschodu i Zachodu w Polsce. Autorka mapy poziomów świadomości, która jest praktycznym narzędziem ułatwiającym „obchodzenie się” z rzeczywistością i organizowanie w codzienności. Twórczyni rocznego kursu rozwoju osobistego „Być sobą”.

Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA

Psychoterapeuta

Euphonia jest miejscem, które proponuje profesjonalną psychoterapię, coaching i medytację zen oparte o ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe zespołu. Podstawą działania instytutu jest integralne podejścia do rozwoju osobistego obejmujące również aspekt egzystencjalny.

Przejdź do paska narzędzi