nie żyjemy tylko dla siebie cover

Nie żyjemy tylko dla siebie

Ile obliczy ma sukces? O czym warto pamiętać każdego dnia? Swoimi nawykami i inspirującymi lekturami dzieli się z czytelnikami Strefy Rozwoju Izabela Morawska-Torres, najbardziej znana ambasadorka kultury kubańskiej w Polsce.

Rytuał poranny – jak zaczynasz dzień?

Najczęściej moim budzikiem są żyjące w naszym domu zwierzęta – dwa pieski i kot. To one, budząc mnie każdego dnia, przypominają, że nie żyjemy tylko dla siebie – służymy ludziom, zwierzętom, przyrodzie. Potem dotknięcie stopami ziemi w ogródku, przypomnienie sobie: „jestem tu!”, mała poranna kawa i do pracy

Jakie książki najczęściej dajesz innym w prezencie?

​Zdecydowanie najważniejsza z nich to „Mały książę” Antoine’a de Saint- Exupéry’ego – jest jak biblia o miłości, przyjaźni, prostocie i naturze dziecka, które należy chronić w sobie.

Kolejna to „Kamyki ze stawu” Paramhamsy Prajnananandy – kolejna biblia, zbiór opowiadań i przypowieści. Ta książka jest dla mnie drogowskazem. Często kiedy stawiam sobie pytanie lub problem, który mnie nurtuje, otwieram ją w dowolnym miejscu i zawsze dostaję odpowiedź, głęboką i mocną, choć nierzadko ukrytą pod symbolem, który dociera do mnie przez kilka dni.

Trzecia to „Rozmowy z Bogiem” Neale’a Donalda Walscha, która na nowo pomogła mi zbudować moją relację z „szefem nieba”.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto pierwszy przychodzi Ci do głowy?

Dla mnie sukces ma wiele twarzy. Najważniejsza to rodzina, moi synowie i to, jak się kochają, szanują, wspierają. Druga to „trafiona” praca, która przynosi pieniądze, ale i sprawia wiele radości, satysfakcji, daje wiele innym. Trzecia to przyjaźń, czyli grono cudnych ludzi, którzy są blisko, wspierają, radzą lub po prostu lojalnie są – i to już wystarczy.

Gdybyś do końca życia mogła wykonywać tylko jedną praktykę, co byś wybrała i dlaczego?

Zdecydowanie taniec! Ma w sobie wszystko: medytację, mantrę, rozwija ciało i duszę, daje energię. Mogłabym tylko tańczyć.

Gdybyś dostała billboard, co byś na nim umieściła?

Chciałabym mieć kilka, bo złotych myśli, które dają siłę ludziom, jest tak wiele, ale jeśli muszę wybrać jedną, byłaby to ta, którą zamieściliśmy we wstępie naszej autobiograficznej książki:

„Nie masz prawa robić wszystkiego, co chcesz, ale masz prawo nie robić tego, czego nie chcesz”.

 

Izabela Morawska-Torres – wieloletnia propagatorka kubańskiej kultury i sztuki w Polsce. Wraz z mężem José Torresem stworzyli kilka składów grających muzykę kubańską, zorganizowali wiele związanych z salsą wydarzeń artystycznych, założyli również fundację „Sztuka, Zdrowie, Tolerancja”. W 2008 r. wydali autobiograficzną książkę „Salsa n  a wolności”, która cieszyła się ogromną popularnością. Od 2011 r. prowadzą we Wrocławiu Torres ART Studio.

Joanna Bącela

Moderator

Joanna nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi