porozumienie bez przemocy cover

Porozumienie bez przemocy – w poszukiwaniu człowieczeństwa

Co warto praktykować, by być spokojnym i szczęśliwym człowiekiem? Jaka jest prawdziwa miara sukcesu? I dlaczego warto doszukiwać się człowieczeństwa we wszelkich ludzkich działaniach? W kolejnej odsłonie cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” swoje najważniejsze inspiracje przedstawia Frank Gaschler – certyfikowany trener porozumienia bez przemocy.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Och, żałuję, że nie napiszę czegoś mądrego, zdrowego czy poruszającego, ale chcę być szczery. Przez pierwsze 60 minut siedzę na kanapie, piję kawę, żałując, że się nie wyspałem, i gapiąc się na dziury w przestrzeni z nadzieją, że nikt się do mnie nie odezwie.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Książkę „Nonviolent Communication: A Language of Life” Marshalla B. Rosenberga, która stanowi podstawę ziaren, które mam szczęście rozsiewać w rodzinach, przedszkolach i szkołach poprzez nauczanie komunikacji bez przemocy. Jest napisana prostym, nienaukowym językiem, jednak w szczery i praktyczny sposób i od początku mnie poruszyła.

Polecam również film „Człowiek” – przypowieść pokazującą, że to, która tradycja zapewnia „lepszą” drogę do oświecenia i szczęścia, nie ma znaczenia. Jest ich wiele – niektóre są bardziej, inne mniej pomocne. Żadnych dogmatów, żadnego myślenia w kategorii „dobre i złe”, żadnej kary czy nagrody. Film wiąże się z moim najgłębszym pragnieniem dotyczącym zdolności do dostrzegania człowieczeństwa we wszystkim, co robią istoty ludzkie. Nawet jeśli są agresywne, okrutne czy samodestrukcyjne. Chcę odczuwać empatię wobec ludzi, nie potworów.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Kiedy starałem się odpowiedzieć na to pytanie, przyszli mi do głowy wszyscy ważni ludzie na świecie: Donald Trump, Justin Bieber, Lionel Messi. Jak jednak zdefiniować sukces? Czy jego miarą są dochody? Liczba obserwujących na Facebooku? Obecność na okładce magazynu? Może sukces oznacza życie marzeniem, może wartościami, może po prostu przetrwanie. Kto przychodzi mi do głowy? Matka, która była bita jako dziecko, przeżyła traumę, znalazła kogoś, komu w dzieciństwie zaufała, nauczyła się pewności siebie, rozwinęła inne niż przemoc strategie radzenia sobie ze złością i wstydem i obecnie wychowuje dzieci z miłością.

Gdybyś mógł wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

„Przepraszam, proszę, wybacz mi, dziękuję, kocham cię!” to mantra Hoʻoponopono, czyli hawajskiego procesu przebaczenia. Kiedykolwiek go praktykuję, uspokajam się i dotyka mnie słodki rodzaj szczęścia.

Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

„Bądź wewnętrznie spójny” – nie należy tego traktować jako przymus i oczywiście nie jest tak, że ja zawsze byłem temu wierny. Chodzi mi bardziej o przypomnienie o pokorze.

Sekrety Mistrzów Życia- Frank Gaschler

Frank Gaschler – certyfikowany trener porozumienia bez przemocy, mediator w firmach i organizacjach, trener, pracownik socjalny. Prowadzi szkolenia, doradztwo, mediacje, coaching i pisze książki. Jego pasją jest praca z dziećmi i rodzinami, a pragnieniem wspieranie ich w budowaniu dobrego, satysfakcjonującego życia. Marzy, aby dzieci i rodzice byli partnerami, a kobiety i mężczyźni potrafili dbać o własne potrzeby.

Adam de Nisau

Adam de Nisau

Redaktor

Adam de Nisau, współtwórca Strefy Rozwoju, certyfikowany trener nuChapter i certyfikowany HeartMath coach&mentor. Od prawie 20 lat w praktyce eksploruje – jako czytelnik i królik doświadczalny – tematy związane z produktywnością, psychologią pozytywną, pracą z ciałem i mindfulness.

Przejdź do paska narzędzi