empatia cover

Empatia – klucz do zrozumienia siebie

​Jak wyglądają poranki typowej sowy? Jak znaleźć odpowiednią dla siebie lekturę z zakresu porozumienia bez przemocy? I czego najbardziej potrzeba do lepszego zrozumienia samego siebie? Na te i inne pytania odpowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” trenerka, dziennikarka i propagatorka idei porozumienia bez przemocy Emilia Kulpa-Nowak.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Zawsze marzę o idealnym początku dnia: wstać o 6.00, chwilę pomedytować, wziąć spokojny prysznic, zrobić śniadanie, napić się kawy, obudzić dzieci. W spokoju i harmonii wyjść z uśmiechem do szkoły starszego. Niestety jestem typem sowy – uwielbiam pracować w nocy (szczególnie gdy nie ma mojego męża) – i potem rano jest tak: najpierw budzi się młodsze dziecko, domagając się ode mnie uwagi, aktywności, jedzenia, potem żongluję śniadaniem, prysznicem, drugim śniadaniem do szkoły i innymi obowiązkami i wszystko dzieje się w pośpiechu. Może gdy dzieci będą większe, dojdę do tego, by wstawać przed wszystkimi i przez chwilę skupiać się na sobie?

Jakie książki najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Wiele zależy od odbiorcy – jeśli jest na drodze rozwoju, to zwykle są to książki z zakresu NVC (ang. Nonviolent Communication, Porozumienie bez Przemocy):

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Sukces utożsamiam z wartościami i równowagą oraz zdrowym poczuciem własnej wartości. To bardzo wysoko zawieszona poprzeczka! Jako pierwszy przychodzi mi na myśl mój brat, który prowadzi turkusową firmę. To on, w czasie naszej współpracy, pokazał mi że idee turkusu można wprowadzać wszędzie: w Polsce, w małym mieście, z ludźmi, którzy na drogę rozwoju dopiero wchodzą, i z tymi, którzy idą nią od dawna. Ograniczenia i przekonanie, że „to się nie uda”, są tylko w naszej głowie!

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Zdecydowanie to byłaby to empatia w rozumieniu NVC. Empatia dla siebie, dająca kontakt ze sobą, zrozumienie siebie, ukojenie emocji, przybliża mnie do zaspokajania moich potrzeb i życia w zgodzie z moimi potrzebami i wartościami. Empatia dla innych zwiększa kontakt i bliskość, a za tym idzie poczucie wspólnoty, bycia częścią większej całości, bezpieczeństwa i prawdziwa przyjaźń. NVC uczy, jak praktykować empatię i przypomina, że jest ona jak mięsień – trzeba go ćwiczyć regularnie, by mieć efekty. Uwielbiam!

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„By lepiej się rozumieć, nie musisz jeszcze lepiej mówić, tylko bardziej uważnie słuchać”.

 

Sekrety Mistrzów Życia - Emilia Kulpa-Nowak

Emilia Kulpa-Nowak – współtwórczyni Laboratorium Porozumienia bez Przemocy – www.NVCLab.pl, trenerka, dziennikarka, absolwentka studiów NVC, uczestniczka wielu zaawansowanych kursów NVC, założycielka i przez kilka lat redaktor naczelna portalu dla rodziców, autorka kursów online. Pasjonatka książek, starająca się żyć w duchu Porozumienia bez Przemocy. Prywatnie żona i matka.

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi