głębszy wymiar miłości cover

Głębszy wymiar miłości

​W jaki sposób wzmacniać intymność między dwojgiem kochających się ludzi? Która książka może stać się swoistą „związkową biblią” i pomóc nadać relacji głębszy wymiar? I dzięki jakiej praktyce w ciągu zaledwie pół minuty można podarować sobie odrobinę spokoju, relaksu i uważności? Swoją receptą na szczęście, nie tylko w wymiarze miłosnym, dzieli się w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” facylitator i nauczyciel medytacji serca Deva Dhairya.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Medytacja i kawa (najlepiej w łóżku) z moją ukochaną 🙂 Medytacja (siedzenie w ciszy) to element mojego codziennego uzdrawiania, a przygotowywanie ciepłej kawy dla ukochanej i picie tego napoju razem z nią w łóżku to dla nas bardzo komfortowy i cenny moment. Zazwyczaj takie rytuały jak ten to domena początku związku, kiedy się zakochujemy. Ważne jest, by kontynuować czynności, które kochamy i które sprawiają nam przyjemność. Bardzo łatwo wpaść w pułapki codziennej rutyny, kiedy to intymność i słodycz w związku powoli zanikają.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

​Wszystkie książki Osho, które przemawiają do każdego, jak również głębszych wymiarów nas samych. Bardzo wielu ludzi, w tym ja sam, mówi: „Osho wyraża to, o czym zawsze myślałem, ale nie mogłem tego nigdzie znaleźć”. Przemawia do głębszych wymiarów człowieka i podkreśla to, czego nigdy nie wypowiadamy na głos.

„Face to Face with Fear. Transforming Fear Into Love” Krishnanandy i Amany Trobe – książka, która przez wiele lat była moją „związkową biblią” i pomagała mi w wielu trudnych chwilach. Wspierała naukę dzielenia się, pokazywała, jak to robić i się otworzyć. Trzeba ją przeczytać, jeśli chce się pogłębić swój związek.

„Mały książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego – książka, która jest dla mnie jak klejnot, zwierający tak wiele opisanej w prosty sposób życiowej mądrości i duchowości. To swoisty „otwieracz serca”.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Na początku muszę przyznać, że niezbyt lubię posługiwać się słowem „sukces” w tym kontekście, ponieważ z góry wskazuje ono na to, że istnieje jego przeciwieństwo, dualizm, czyli porażka, a my nie jesteśmy podzieleni. Chciałbym, żebyśmy pamiętali, że jesteśmy kompletni. Nie chodzi o to, by ludzi dzielić czy tworzyć rozłamy.
Na ścieżce medytacji nie ma dualizmu. Posługując się tą ramą, mógłbym wymienić Steve’a Jobsa, który wyraża według mnie mnóstwo pasji, kompletność, wytrwałość i odwagę. Był nowatorski i potrafił swój geniusz uzewnętrzniać w indywidualny, unikalny sposób. Wydaje się, że jego życie miało również wymiar duchowy. Chociaż nie znam zbyt wielu szczegółów na ten temat, czytałem, że udał się do Indii i prowadził wewnętrzne poszukiwania.

​Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

Byłaby to praktyka medytacji serca(polegająca po prostu na położeniu dłoni na środku klatki piersiowej) oraz słuchanie, widzenie i odczuwanie serca (nie w wymiarze fizycznym, lecz duchowym, energetycznym). Przynosi ona wyciszenie, spokój, bezruch, odprężenie, akceptację, miłość, życzliwość, troskę, uważność oraz wiele, wiele więcej. Wystarczy zaledwie 30 sekund. Obecność w przestrzeni serca sprawia, że jesteśmy tu i teraz.

​Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

„Pamiętaj o swoim sercu”. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wciąż o nim zapominamy i za każdym razem mamy potem poczucie rozdarcia. Kiedy przypominamy sobie o sercu, stajemy się obecni, czas się zatrzymuje, następuje przerwa, cisza, kochająca atmosfera. Na nowo ładujemy wówczas baterie i wracamy do siebie.

 

Dhairya=milosc-bioDeva Dhairya – z wykształcenia nauczyciel, z pasji trener medytacji według Osho (Puna, Indie) oraz nauczyciel medytacji serca (Osho Miasto, Włochy). Wraz ze swoją partnerką Anjori przez 16 lat żyli w społecznościach Osho w Punie, Indiach, Danii oraz we Włoszech. Ich warsztaty oparte są na nauczaniu Osho, tradycji tantry tybetańskiej z linii Padmasambhava i przekazie Neela Fastinga ze szkoły tantry Vækstcentret w Danii. Ich misja: dzielenie się wiedzą o tym, jak poprzez seks może się narodzić intymność i w jaki sposób tantra wzbogaca relacje.

Adam de Nisau

Adam de Nisau

Redaktor

Adam de Nisau, współtwórca Strefy Rozwoju, certyfikowany trener nuChapter i certyfikowany HeartMath coach&mentor. Od prawie 20 lat w praktyce eksploruje – jako czytelnik i królik doświadczalny – tematy związane z produktywnością, psychologią pozytywną, pracą z ciałem i mindfulness.

Przejdź do paska narzędzi