radość z życia cover

Radość z życia ważniejsza od sukcesu

Której książki nie sposób nie przeczytać? Nad czym warto by się zastanowić w kontekście patrzenia na życie przez pryzmat sukcesu? I jaką praktykę każdy z powodzeniem może wykonywać zawsze i wszędzie? Swoimi refleksjami i inspiracjami dzieli się w cyklu „Sekrety mistrzów życia” dr Bogna Szymkiewicz – psychoterapeutka, trenerka i superwizorka.

​Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Najpierw wypijam kawę, potem otwieram oczy… Z tej części swojego porannego rytuału nie jestem specjalnie dumna, ale póki co z nim nie walczę. Z kubkiem gorącej kawy z mlekiem wracam do łóżka i jest to czas na chwilę zabawy i przytulania się z psem. Te elementy są stałe, inne zmieniają się w zależności od tego, jakie zadania czekają mnie przed południem. Jeśli mam trochę czasu, ćwiczę jogę.

​Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

​Zwykle polecam i daję w prezencie książki ze względu na osobę, a nie na książkę… Nie przypominam sobie, żebym dwóm osobom dała ten sam tytuł. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, powiedziałabym, żeby koniecznie przeczytali „Małego księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Są książki, które polecam studentom lub początkującym terapeutom, ale to również zależy od sytuacji.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

To ciekawe – pierwszą osobą, o której pomyślałam, jest pewna stara mądra Indianka, nauczycielka duchowych indiańskich tradycji. Kiedy podczas wywiadu zapytano ją, co uważa za swój największy sukces, nie mogła zrozumieć pytania. Potrafiła mówić jedynie o tym, co było dla niej w życiu ważne, co ją cieszyło… To, co mnie poruszyło w tej historii, to zakwestionowanie oczywistości, według której w życiu chodzi przede wszystkim o sukces, że jest to podstawowa kategoria, w jakiej należy je postrzegać. To nie znaczy, że nie warto stawiać sobie celów, podążać za marzeniami, podejmować wyzwań, cieszyć się z osiągnięć itp. Ale może warto trochę zastanowić się nad miejscem sukcesu w naszym życiu.

​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Nie wyobrażam sobie wykonywania jednego ćwiczenia do końca życia. Chyba że byłoby to dostrzeganie i obejmowanie łagodną uwagą każdego doświadczenia, jakie się pojawia. Ale dalsze kroki byłyby już różne w zależności od natury tego doświadczenia.

Jeśli miałbyś/miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Zatrzymaj się na chwilę”.

Bogna Szymkiewicz – dr psychologii, od ponad 30 lat pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wydany w Zurychu dyplom terapeutyczny w zakresie psychologii zorientowanej na proces. Współzałożycielka szkoły terapeutycznej przy Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu. Przez ponad sześć lat współpracowała z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” jako superwizorka. Jest autorką wielu artykułów i książek, takich jak: „Zranione stany świadomości. O bólu, złości i nieświadomym używaniu siły w relacjach” i „Dlaczego tak trudno jest odejść. Narracje kobiet doświadczających przemocy”, współautorką wydanej w USA pozycji „Deeper into the Soul. Beyond Dementia and Alzheimer’s into the Forgetfulness Care”, a także redaktorką antologii „Psychologia procesu. Teoria i praktyka”. Prowadzi praktykę psychoterapeutyczną oraz warsztaty rozwojowe, szkoleniowe i superwizyjne w Polsce oraz w innych krajach (m.in. w USA, Izraelu i Austrii).

Izabela Włodkowska

Izabela Włodkowska

Redaktor

Izabela Włodkowska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi