joga kundalini cover

Joga kundalini: otwórz oczy na swoje wnętrze

Z ilu elementów składa się śniadanie odżywcze zarówno dla ciała, jak i ducha? Kto z narażeniem życia ujawniał światu tajniki jogi kundalini? Dlaczego jej praktyka ma tak przemożny wpływ na człowieka? O swojej życiowej pasji i nie tylko opowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” trenerka i praktyk uzdrawiania meditative healing Basia Baczkura.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Poranna praktyka duchowa, zaraz po przebudzeniu i zimnym prysznicu: sadhana – święte wibracje mantr, praca z ciałem, oddechem, medytacja – by poczuć siebie, usłyszeć ciszę w sobie, a poprzez nią połączyć się z wewnętrzną mocą, która prowadzi przez cały dzień. Najlepiej, gdy 1/10 naszego czasu poświęcamy sobie – dwie i pół godziny – ale nawet kilka minut świadomej praktyki robi różnicę :). Niektóre elementy praktyki są stałe, inne dobieram w zależności od tego, z czym potrzebuję popracować. Moje pierwsze śniadanie to prana (biorę energię z oddechu), drugie – picie (gorąca woda z cytryną, pieprzem cayenne, kurkumą, imbirem), a trzecie (ok. południa/po południu) – owoce.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

„Życie i nauka mistrzów Dalekiego Wschodu” Bairda T. Spaldinga otwiera na to coś więcej, czym jesteśmy, ale nie daje narzędzi do rozwijania tych jakości. Dlatego ja, po latach czytania książek dotyczących rozwoju, gdy poznałam jogę kundalini, zamieniłam czytanie na praktykę. Dzięki niej doświadczam tego, o czym kiedyś mogłam jedynie czytać. Dziś czuję to w sobie bardzo silnie: jedyną księgą, którą powinniśmy czytać przez całe życie, jest nasze wnętrze.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Yogi Bhajan – mistrz jogi kundalini, biznesmen, autor książek, artysta, poeta, nauczyciel i doradca tysięcy ludzi z różnych zakątków świata, mentor, konsultant, doktor filozofii specjalizujący się w psychologii komunikowania się, założyciel Fundacji 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization) – organizacji non-profit propagującej technologię jogi kundalini, medytację i humanologię. Fundacja 3HO wchodzi w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych jako NGO (organizacja pozarządowa) ze statusem doradczym w Radzie Ekonomiczno-Społecznej ONZ, reprezentującym prawa kobiet, promującym prawa człowieka i rozwój edukacji w dziedzinie medycyny alternatywnej. Yogi Bhajan jako pierwszy odważył się ujawnić sekretne techniki jogi kundalini całemu światu (wcześniej dostępne były tylko królewskim rodom, mędrcom i wybranym joginom) pomimo groźby, że ten, kto to zrobi, umrze w ciągu roku. On widział mistrzowskie, królewskie jakości w każdym człowieku. Nauczał otwarcie i żył jeszcze ponad… 40 lat. W każdym widział mistrza, mawiał: „Nie szukaj mistrza, stań się mistrzem”. Nauczał na całym świecie, w niesieniu pomocy nie dbał o własne zdrowie. Jednocześnie prowadził wiele dobrze prosperujących biznesów.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Już wybrałam: joga kundalini – tysiące technik, które można praktykować w zależności od tego, czego potrzebujemy, co chcemy uzdrowić, co rozwinąć w sobie. Na początek bardzo polecam oddech sitali, który budzi naturalne siły do samouzdrawiania, relaksuje, a jeśli uczynisz go swoją codzienną praktyką, daje coś więcej, czego nie da się opisać słowami.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Każde marzenie jest nam dane z mocą do jego spełnienia”. Marzenia pokazują nam drogę do siebie, to często głęboko skryta tęsknota duszy. Gdy ją wypełniamy, doświadczamy nowej jakości życia, wspierania przez cały wszechświat. Na tej drodze musimy przejść przez ograniczenia, opory, lęki, nazbierane przez lata. One są tylko podpowiedzią, gdzie skrywa się ogromna moc, której jeszcze nie wykorzystujemy. Pod każdą słabością jest skryty ogromny niewykorzystany potencjał. Gdy go uwolnimy, wypełniamy swoje przeznaczenie, stajemy się światłem dla siebie i innych.

 

 

Basia Baczkura – posiada 15-letnie doświadczenie zawodowe w świecie mediów i reklamy. Jej życiową pasją jest joga kundalini. Uważa ją za drogę do rozwoju pełni swojego potencjału, kontaktu z wewnętrznym mistrzem, otwierania się na intuicję i nową jakość życia we wszystkich jego wymiarach. Swoim doświadczeniem w tej dziedzinie dzieli się z innymi. Prowadzi codzienne zajęcia grupowe, sesje indywidualne, warsztaty Prosperity, treningi z zakresu radzenia sobie ze stresem dla międzynarodowego zespołu pracowników i menedżerów jednego z największych przedsiębiorstw świata. Wspólnie ze swoim nauczycielem Markiem Miedziewskim nagrała pierwsze w Polsce filmy DVD dotyczące jogi kundalini: „Cud obfitości” i „10 ciał – Twój nieskończony potencjał”. Jest praktykiem uzdrawiania meditative healing.

Basia Baczkura

Prelegent

Basia Baczkura – posiada 15-letnie doświadczenie zawodowe w świecie mediów i reklamy. Jej życiową pasją jest joga kundalini, którą uważa za drogę do rozwoju pełni swojego potencjału, kontaktu z wewnętrznym mistrzem, otwierania się na intuicję i nową jakość życia we wszystkich jego wymiarach.

Przejdź do paska narzędzi