medytacja cover

Medytacja – sposób na odprężenie się i zrozumienie siebie

​Jak połączyć poranne praktyki duchowe z celebracją intymnego rytuału? Czy ikona popkultury może być personifikacją sukcesu? I dlaczego najlepszą drogą do wychodzenia z umysłu jest… zmęczenie ciała? Swoje sposoby na docieranie w głąb siebie zdradza w cyklu „Sekrety mistrzów życia” certyfikowana terapeutka duchowa i nauczycielka medytacji serca Anjori.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Mój rytuał to medytacja serca i poranna kawa w łóżku z moim ukochanym. Jak wykonuję medytację serca? Na siedząco lub leżąco zaczynam rozluźniać ciało z dłońmi na środku klatki piersiowej. Wykonuję w tej pozycji kilka głębokich wdechów, aby odprężyć się jeszcze bardziej…, tak by zacząć odczuwać własne serce, rozprężenie, ciszę i relaks. Kiedy czuję, że jestem gotowa, kładę jedną dłoń na sercu, a drugą na pierwszej czakrze. Wyczuwam pochodzące od dotyku i połączenia z sercem odprężenie. Można pozostawać w tym stanie tak długo, jak się chce. Kiedy czuję się gotowa, przekładam dłoń z pierwszej na drugą czakrę. Druga dłoń wciąż spoczywa na sercu. Ponownie zaczynam czuć tę czakrę, jej łączność z sercem, zauważać swoje doznania…, rozprężenie itp. Następnie powtarzam to z trzecią i czwartą czakrą. Medytację można zakończyć położeniem obu dłoni na sercu. Dla mnie jest to bardzo łatwa metoda na odprężenie się, idealna, kiedy wstaję i zazwyczaj nie jestem pełna energii.
Po medytacji jestem gotowa na filiżankę pysznej kawy z moim ukochanym. To miła chwila, którą możemy spędzić razem, i nasz wieloletni rytuał.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

David Bowie, który był dla mnie bohaterem, kiedy miałam 13 lat. Wciąż uważam go za geniusza. Był kimś, kto samodzielnie rozporządził swoimi talentami i darami, jakie otrzymał. Każdy człowiek ma własne, wyjątkowe uzdolnienia. David Bowie pokonał trudną drogę i uważam, że reprezentuje sobą odwagę do robienia tego, czego się chce – w tym przypadku samotnego przeciwstawiania się establishmentowi i tworzenia czegoś unikalnego, bez podążania za głównym nurtem.
Talenty i dary to część naszego wewnętrznego świata – wszyscy możemy uczyć się do nich docierać. Właściwie medytacja i uwrażliwianie się na własne wnętrze wprowadza nas również w kontakt z naszą wewnętrzną unikalną naturą. O to chodzi również w tantrze – o mówienie: „tak” wszystkiemu.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Taniec, spacery i bieganie, a także siedzenie w ciszy. Najpierw należy znaleźć sposób poruszania ciałem przez taniec, chodzenie lub bieganie, tak by zapewnić mu energię. To pozwala na wyjście z umysłu (Osho wykorzystywał np. sporo tańca w swoich medytacjach, aby pomóc nam w wychodzeniu z umysłu – jak powiedział: „Kiedy tancerz staje się tańcem, tancerz znika”). Dzięki temu czuje się żywotność ciała i oddech („Bycie w ciele, w połączeniu z oddechem sprowadza nas do chwili obecnej”). Po rozruszaniu ciała jest się gotowym do przyjęcia pozycji siedzącej i można naprawdę cieszyć się stanem bezczynności. Osho w prawie wszystkich swoich medytacjach zawsze wykorzystywał aktywność przed zajęciem pozycji siedzącej, przede wszystkim po to, by zmęczyć ciało, ponieważ wówczas o wiele łatwiej jest usiąść i obserwować umysł.

Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

​„Świadomość”, ponieważ daje mi ona poczucie przestrzeni, odprężenia i wolności bez oceniania. Jest przypomnieniem, jakby dźwiękiem dzwonka, przywołującym tę jakość. Świadomość to stan bycia – obecność. Świadomie napisałabym na moim billboardzie po prostu samo słowo „świadomość”. Wezwanie: „bądź świadomy” sugeruje działanie, wysiłek, tymczasem świadomość to nie działanie, lecz stan, który łączy mnie z moim centrum.

 

Sekrety Mistrzów Życia - Anjori

Anjori – certyfikowana terapeutka duchowa (Pune, Indie) i ciała subtelnego, facylitatorka i nauczycielka medytacji serca (Osho Miasto, Włochy). Wraz ze swoim partnerem Dhairyą przez 16 lat żyli w społecznościach Osho w Pune, Indiach, Danii i Osho Miasto we Włoszech, gdzie zgłębiali tajniki tantry. Wspólnie prowadzą warsztaty oparte na nauczaniu Osho, tradycji tantry tybetańskiej z linii Padmasambhava i przekazie Neela Fastinga ze szkoły tantry Vækstcentret w Danii. Ich misją jest dzielenie się wiedzą o tym, jak przez seks może się narodzić intymność i jak tantra wzbogaca relacje.

Avatar

Anjori

Prelegent

Anjori – certyfikowana terapeutka duchowa (Pune, Indie) i ciała subtelnego, facylitatorka i nauczycielka medytacji serca (Osho Miasto, Włochy). Wraz ze swoim partnerem Dhairyą przez 16 lat żyli w społecznościach Osho w Pune, Indiach, Danii i Osho Miasto we Włoszech, gdzie zgłębiali tajniki tantry.

Przejdź do paska narzędzi