nie samą dyscypliną człowiek żyje cover

Nie samą dyscypliną człowiek żyje

​Dlaczego rano warto zapewnić sobie pozbawioną dyscypliny przestrzeń na relaks? Którą książkę można określić jako niesamowitą podróż po ludzkim potencjale? I jakiego rodzaju wdzięczność stanowi oparcie w trudnych chwilach? O najlepszych pokarmach dla ciała i ducha opowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” terapeutka tańcem i ruchem Agnieszka Sypek-Piniak.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?   

​Jeszcze w łóżku, takim trochę kocim zwyczajem, przeciągam ciało i relaksuję się. Ważne jest też głębokie oddychanie. Podstawa to relaks i rozluźnienie ciała i umysłu. To, co jest dla mnie ważne, to nie zrywać się, dać sobie przestrzeń na zintegrowanie snów i pobudzenie energii potrzebnej na nowy dzień. Później piję wodę z cytryną i w zależności od moich potrzeb wykonuję medytację, ćwiczenia hatha jogi lub rytuały tybetańskie.

Każdy dzień jest inny i nasz stan ciągle się zmienia, dlatego tak istotna jest uważność, obecność i dostosowywanie metod i praktyk do aktualnej sytuacji. Przestrzeń pozbawiona przymusu i wymyślonej sztywnej dyscypliny. Słuchanie ciała jest w tym wypadku wspaniałym, godnym zaufania narzędziem. To pozbawiona kreacji inteligencja. Wrażliwość na język ciała, odpowiednie dostrojenie naszego umysłu oraz wyrażenie konkretnej intencji na dany dzień pozwala nam skoncentrować energię i nadać jej moc. W rezultacie możemy tworzyć naszą rzeczywistość każdego dnia w – co ważne – swobodny i twórczy sposób. Jestem zwolenniczką przestrzeni i lekkości, bo pozwalają nam na taniec z życiem. Zamiast zmagań i wysiłku twórzmy akceptację i przestrzeń. Bądźmy dla siebie dobrzy i wyrozumiali. Nasz własny wymiar istnienia to pierwszy kontakt ze światem, który stopniowo rozszerza się na inne istoty. Dlatego tak istotny jest początek naszego dnia.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

​Książek ważnych są dosłownie setki i każda wnosi coś istotnego, więc bardziej polecałabym konkretnych autorów oraz zachęcała do studiowania ich metod i odkrywania wrażliwości. Często stanowi to początek własnej podróży, inspirację do poszukiwań i eksploracji. Ważna jest umiejętność przekładania tych myśli na własną sytuację, znalezienie punktu odniesienia do tu i teraz. Dopiero to daje prawdziwy pożytek. Intelekt jest wspaniałym narzędziem, jednak prawdziwa mądrość czy zrozumienie to poziom serca – przestrzeń, w której oprócz słów rozumiemy także znaczenie. Wspaniała myśl musi przejść próbę doświadczania. Metodę należy sprawdzić i dopiero wtedy możemy odkryć wartość, jaką ona reprezentuje. Wspaniałych autorów są dziesiątki i doprawdy warto poszukiwać, czytać i odkrywać – jest w nas taki potencjał!

  • „Wolność od duchowego materializmu” to książka tybetańskiego mistrza w tradycji wadżrajany Chögyama Trungpy. Bardzo oryginalnego nauczyciela, który jako jeden z pierwszych nauczał buddyzmu tantrycznego na Zachodzie. Jest niezwykle mądra, a zarazem bardzo praktyczna, gdyż dotyka fundamentalnych zagadnień tzw. duchowości czy rozwoju duchowego. To w zasadzie lektura obowiązkowa, stanowiąca bardzo dobre antidotum na współczesne zjawisko spłycania i kompilowania własnych wersji nauk z pominięciem ich kontekstu i znaczenia. Uważam, że konkretna tradycja i przekaz wiedzy mają ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę na kompetencje i prostotę danego nauczyciela czy autora, gdyż właśnie to świadczy o prawdziwym zrozumieniu.
  • „Duchowość ciała”książka fundamentalna i absolutnie nowatorska z punktu widzenia współczesnej pracy terapeutycznej. Napisał ją Alexander Lowen, bezapelacyjnie jeden z ważniejszych autorów. Kształtowany zresztą w dużym stopniu przez Wilhelma Reicha, którego działa, jak wiemy, spalono. Sam Reich to również temat na studia i bardzo inspirująca postać.
  • „Kiedy niemożliwe staje się możliwe” to niesamowite dzieło Stanislava Grofatwórcy psychologii transpersonalnej. Książka opisuje jego własną transformację i przemianę z twardego, zdroworozsądkowego naukowca w człowieka i badacza wrażliwego oraz otwartego na nowe wymiary istoty ludzkiej, a także kultury duchowej ludzkości. Niesamowita podróż po ludzkim potencjale. Polecam gorąco!
  • Jako wisienkę na torcie dodałabym jeszcze tryskające poczuciem humoru i błyskotliwością dzieło Roberta Antona Wilsona „Powstający Prometeusz” ;-).

​Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​To słowo, które jest zdecydowanie jednym z najbardziej nadużywanych zwrotów w naszej rozkapryszonej nadmiarem bodźców kulturze. Dlatego w moim rozumieniu sukces to nasza autentyczność – niezafałszowana, pełna prostoty i troski natura. Sukces to szczęście życia w zgodzie ze swoim prawdziwym ja i – po raz kolejny – sukces to odwaga do odkrywania całości naszego istnienia – akceptacja blasku i cienia. Tak pojęty sukces to wymiar, który ma przede wszystkim prawdziwy potencjał transformacji naszego świata w dobrym kierunku. Mam wrażenie, że wszyscy tego chcemy, a to znaczy, że źródło tych zmian jest w nas. To wspaniała nowina.

​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Nie uważam tego za dobry pomysł w sensie praktycznym i realistycznym, bo – jak wspomniałam wcześniej – nasz stan się zmienia. Ale taką nadrzędną, można powiedzieć, praktyką jest dla mnie wdzięczność za dar życia. Ten dar to możliwości rozwoju miłości i mądrości. Rodzaj intencji w naszych działaniach, która chroni nas w życiu, szczególnie wtedy, kiedy przychodzą trudne momenty. To daje oparcie w świadomości dobrze spożytkowanego życia.

​Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

​„Życie to dar – wykorzystaj go w pełni”.

 

dyscyplina-sm-bioAgnieszka Sypek-Piniak – terapeutka tańcem i ruchem, pieśniarka, tancerka, performerka, podróżniczka. Od 1998 r. prowadzi autorskie warsztaty oraz sesje indywidualne w ramach Misterium Ciała i Ducha w Polsce i za granicą oraz szkolenia i zajęcia integracyjno-terapeutyczne dla pracowników firm i instytucji publicznych. Łączy wiele metod pracy z ciałem i umysłem, wykorzystuje różne formy ekspresji twórczej, medytację, szamanizm oraz wiele innych narzędzi i technik transformacyjnych. Inspiruje ludzi do życia w zgodzie ze sobą i otaczającym światem, w pełnym poszanowaniu wszystkich istot i natury. Pomaga im odkrywać ich potencjał jako bytów wielowymiarowych. Tworzy choreografię autorskich spektakli ruchu i dźwięku. Bierze udział w różnego rodzaju projektach artystycznych i edukacyjnych, mających na celu poszerzanie świadomości człowieka we wszystkich aspektach życia.   

Avatar

Agnieszka Sypek- Piniak

Nauczyciel

Psychoterapeutka, terapeutka tańcem i ruchem, trenerka rozwoju osobistego, pieśniarka, tancerka, performerka, podróżniczka. Od 1997 roku prowadzi autorskie warsztaty oraz sesje indywidualne w ramach Misterium Ciała i Ducha w Polsce i za granicą.

Przejdź do paska narzędzi