samopoznanie cover

Samopoznanie – droga do wewnętrznej wolności

Którą książkę z dziedziny metafizyki i mistycyzmu napisał człowiek, który ledwie umiał czytać i pisać? Komu udało się dogłębnie poznać naturę rzeczywistości? Która praktyka duchowa umożliwia dotarcie do wewnętrznej prawdy? Na te i inne pytania odpowiada w cyklu Sekrety Mistrzów Życia przewodniczka duchowa Nitya (Patrycja Pruchnik).

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Po przebudzeniu z rana wypijam szklankę wody z cytryną. Przygotowuję dzieci do szkoły: robimy zakupy, śniadanie, idziemy na spacer z psem. Potem chłopcy jadą szkoły, a ja zostaję w domu sama… Zaczyna się czas tylko dla mnie. I tutaj muszę przyznać, że od razu oddaję się jednej ze swoich największych namiętności: piciu kawy. Po tym rytuale zazwyczaj ćwiczę jogę.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

„Czym jestem” Nisargadatty Maharaja (wydanie polskie albo oryginalna wersja angielska wydana przez Maurycego Frydmana „I Am That”) – jest to jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Mówi o najtrudniejszych zagadnieniach metafizyki i mistycyzmu, choć napisał ją człowiek, który ledwie umiał czytać i pisać. Ze źródła o źródle, „w punkt”. Nie ma tam ani jednego zbędnego słowa.

Często obdarowuję innych poezją Hafeza, Kabira lub Rumiego albo czymś z klasyki Fiodora Dostojewskiego lub Hermanna Hessego.

​Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Tutaj przede wszystkim przychodzą mi do głowy postaci, które dogłębnie poznały siebie i naturę rzeczywistości oraz zechciały się tym dzielić z innymi. To podróżni, którzy zostawili nam swoje ślady, którym wielu z nas zawdzięcza wewnętrzną wolność, począwszy od: Buddy, Jezusa, Anthony’ego de Mello, Ramany Maharishiego, Roberta Adamsa czy bardziej współczesnych: Moojiego, Katie Byron, Adyashantiego, czy Eckharta Tollego. Z sukcesem kojarzy mi się po prostu bycie zwyczajnym. To prostota i naturalność urzeka mnie najbardziej.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Atma-vichara jest praktyką samobadania, wnikania i poznawania naturalnego stanu istnienia – Świadomości „Jam jest”. Istotą jej i celem jest Samopoznanie, dotarcie do prawdziwej Jaźni. Dociekanie prowadzone jest m.in przy pomocy pytania “Kim / czym Jestem?”. Nie jest to jednak aktywność mentalna polegająca na przyglądaniu się odpowiedziom z umysłu, lecz intuicyjne i doświadczalne kontemplowanie tego, kim jest ten, kto myśli myśli, w kim pojawiają się pytania i odpowiedzi oraz cały świat. Innymi słowy praktyka ta sprowadza badającego do przyjrzenia się w przeciwnym kierunku niż zazwyczaj kiedy to obserwuje zewnętrzny wobec siebie świat myśli, emocji i zdarzeń. Odwraca uwagę z tego co ‘się dzieje’ na to ‚ ‘komu’. Być może spiesznie lub błędnie przyjęliśmy tutaj coś, czego obalenie może być wielkim odkryciem…

Jeśli miałbyś/miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Kiedy otwierasz oczy, otwiera oczy Bóg. Kiedy je zamykasz, On je zamyka. Bez Ciebie nie byłoby Boga, bez Boga nie byłoby Ciebie”.

 

Sekrety Mistrzów Życia – Nitya (Patrycja Pruchnik)Nitya (Patrycja Pruchnik) – jej duchowa ścieżka rozpoczęła się w wieku 18 lat od książki Paula Bruntona pt. „Ścieżkami jogów”. Kolejny znaczący moment przyszedł w związku z chorobą – unieruchomiona w łóżku na kilka miesięcy, zrozumiała, że śmierć jest naturalnym ruchem wszechświata. Później trafiła do Indii, do ashramu Ramany Maharshiego w Tiruvannamalai. Kolejne lata spędziła na satsangach u różnych nauczycieli, m.in. u Sri Moojiego. Uczy jogi, prowadzi satsangi, muzykuje, pomaga osobom, które pragną spojrzeć wewnątrz siebie i zadać sobie pytanie: „kim jestem?”. Prywatnie matka dwójki dzieci.

Avatar

Nitya

Prelegent

Po raz pierwszy świadomie poczułam, że jest coś więcej do odkrycia w wieku 18 lat. Przygotowywałam się do koncertu w domu mojej nauczycielki od fortepianu kiedy w ręce wpadła mi książka Paula Bruntona „Ścieżkami Jogów”. W środku umieszczone było zdjęcie Ramany Maharishiego.

Przejdź do paska narzędzi