TOP 6 najważniejszych zasad ruchu cover

TOP 6 najważniejszych zasad ruchu dla odpoczynku!

O pozytywnym wpływie ćwiczeń fizycznych na ciało i umysł wiedzą nie tylko trenerzy, coachowie czy naukowcy, ale i… wielkie firmy, które prowadzą rekrutacje wśród byłych sportowców i zachęcają swoich pracowników do ruchu. Dlaczego?  Poznaj najważniejsze zalety i zasady regenerującego ruchu.

Byli sportowcy umieją się dzień po dniu motywować do działania, gdyż są przyzwyczajeni do regularności treningów, potrafią współpracować w grupie i dbają o higieniczny tryb życia. Z kolei pracownik, który regularnie uprawia sport, będzie rzadziej korzystał ze zwolnień lekarskich, mniej narzekał na bóle pleców i miał generalnie bardziej pozytywne nastawienie. Sport to przecież czyste endorfiny, mniejsze zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi i całkiem spora dawka odpoczynku dla całego organizmu!

Zanim zaczniesz, pamiętaj!

Treningi dobrze jest planować w ujęciu tygodniowym i pamiętać, aby:

 1. przynajmniej dwa razy w tygodniu wzmacniać mięśnie (trening siłowy, inaczej oporowy lub po prostu siłownia, ostatnio także coraz bardziej popularny trening core, czyli angażujący duże grupy mięśni w obrębie tułowia),
 2. pozostałe dni tygodnia (a nawet codziennie!) powiększać swoją wydolność tlenową, trenować cardio, co chroni serce,
 3. uwzględniać w wykonywanych ćwiczeniach jak największe partie mięśniowe, aby trening był kompleksowy,
 4. stosować zasadę interwałów – zmieniać tempo treningu, aby bić swoje rekordy,
 5. stosować zasadę superkompensacji: po ciężkich treningach robić lekkie, po przeforsowaniu mięśni nóg dać im odpocząć i w kolejnych dwóch dniach uaktywniać inne części ciała, aby dać im szansę na odbudowę i wzrost,
 6. nie zapominać o rozgrzewce i zgrzewce, czyli rozluźnieniu po treningu, rozciągnięciu mięśni po ich wzmacnianiu, tak by pracowały wydajniej i nie ulegały kontuzjom.

Zmęczenie mięśniowe jest dobre!

Według najnowszych badań nie ma czegoś takiego jak zakwasy. Kwas mlekowy, o którym przez długie lata mówiono, że utrzymuje się w mięśniach po nadmiernym wysiłku, jest po godzinie od zakończenia ćwiczeń transportowany do wątroby. To, co boli, to naderwane włókna mięśniowe (naukowo nazywa się to opóźnionym bólem mięśniowym) i choć brzmi to dość drastycznie, nie ma się czego bać.

Organizm odbudowuje je przez następne kilka dni i dzięki temu rozwijają się mięśnie. Warto jednak pamiętać, aby nie obciążać nadmiernie wciąż tych samych stawów i partii mięśniowych – właśnie po to, by dać cytokinom (przeciwzapalnym białkom odbudowującym tkankę mięśniową) czas na działanie. Dlatego także w budowaniu mięśni ważny jest odpoczynek zwany superkompensacją. Podczas niego czynniki odbudowujące mięśnie mogą w pełni rozwijać swoje możliwości. To dlatego interwały są tak skuteczne i warto urozmaicać treningi.

Nie tylko dla wyczynowców

Ty(dzień) treningowy:

 • Każdy dzień zaczynaj od przeciągnięcia się w łóżku na obie strony, tak, tak, to naprawdę istotne!
 • Potem wykonaj kilka ćwiczeń z piłeczką tenisowąpomasuj stopy i… pośladki!
 • Spaceruj w ciągu dnia – np. po obiedzie.
 • Idź po pracy do klubu fitness – wyżyj się na siłowni lub zrelaksuj na jodzie.
 • Spaceruj przed snem – jeśli jeszcze nie padłeś po całym dniu, idź na krótki spacer, jednak na kilka godzin przed snem nie przesadzaj z wysiłkiem.

Przeciwko maruderom

Choroby serca to od połowy zeszłego wieku główna przyczyna zgonów w Europie. Mięsień sercowy utrzymuje nas przy życiu, dlatego warto go trenować, aby jak najdłużej był w formie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aktywność fizyczną codziennie przez co najmniej 30 minut. Uwaga dla zniechęconych: mogą być to porcje ruchu 3 x 10 minut.

Istnieją co prawda badania, według których to, czy uprawiamy sport czy nie, nie wpływa na długość życia. Wykazują, że o tym, ile lat przeżyjemy, w pełni decydują geny i wydolność (finlandzkie badanie, w którym uczestniczyło 12 tys. bliźniąt urodzonych przed 1958 r.). Nawet jeśli tak jest, czy nie chodzi nam jednak przede wszystkim o to, by – jak przekonuje amerykański dziennikarz Bill Gifford – nie tyle żyć nieskończenie długo, ile jak najwięcej lat przeżyć w zdrowiu i pełni sił?

 

Hidden Content

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi