rozwodzisz się

Rozwodzisz się? Pomóż swoim dzieciom poradzić sobie ze zmianą

Pracujemy nad nowym poradnikiem. Niebawem będzie dostępny bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników serwisu StrefaRozwoju.pl. Już dziś przeczytaj wstęp do poradnika i zarejestruj się, a wyślemy Ci powiadomienie, kiedy będzie można go pobrać.

Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Towarzyszy nam lęk, nurtują pytania, o to, czy nie skrzywdzimy dzieci, czy damy sobie radę. Pojawiają się uczucia złości, bezradności, rozpaczy. Tymczasem sytuacja wymaga od nas siły i konsekwencji, strategicznego wręcz działania, szczególnie wtedy, gdy nie sposób z partnerem lub partnerką ustalić jakichkolwiek zasad. Kiedy zamiast stać się dla dzieci wsparciem, zaopiekować się nimi, przeciągamy je na swoją stronę, używając w wojnie z drugim rodzicem. Z naszego poradnika dowiesz się, że można inaczej. Nawet, jeśli nie masz wpływu na to, co robi partner, możesz kontrolować swoje własne reakcje. A wzięcie odpowiedzialności za siebie i swoje emocje to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić w tej trudnej sytuacji.

Ustrzec dzieci przed poczuciem winy

Kiedy poukładasz się ze sobą, dużo łatwiej będzie Ci również zadbać o dzieci, o to, by unikły poczucia winy. Pozostawione samo sobie dziecko może bowiem pomyśleć: „skoro rodzice się kłócą, to moja wina”. Wplątywane w konflikt i zmuszane do dokonywania wyboru, kogo bardziej kochają, albo obsadzane w roli negocjatorów, przymuszane do zachowywania tajemnic – co przerasta i kilkulatka, i nastolatka – będzie musiało to odreagować. Pogorszenie wyników w nauce, agresywne zachowania, wycofywanie się z większości relacji i ograniczanie ich do kontaktów w sieci, ucieczki w gry komputerowe, potrzeby eksperymentowania z używkami, a nawet samookaleczanie się – wyrwanie dziecka z jego naturalnej roli i uczynienie go stroną konfliktu może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Zadbać o dziecko i siebie

Ten czarny scenariusz na szczęście jednak nie musi się ziścić. Rozwód, choć bolesny, czasem może być dobrą decyzją. Poradnik pomoże Ci zrozumieć, jak toksyczne relacje między rodzicami wpływają na psychikę dziecka. Dlaczego mogą skazywać je na porażki w relacjach partnerskich, utrudniać osiąganie satysfakcji, zabierać poczucie sensu istnienia. Podpowiemy również, jak w trakcie rozwodu możesz zadbać o siebie i o dziecko, a także, kto i jak może Cię wesprzeć w przejściu przez tę zmianę. Wiele w tym obszarze można zrobić samemu. Jednak również pomoc specjalisty – psychologa, coacha, pedagoga – bywa bezcenna w zrozumieniu szkodliwych mechanizmów i schematów oraz w dostrzeżeniu najgroźniejszych pułapek.

Psychoterapia czy coaching gdzie szukać wsparcia

Jak jednak wybrać najskuteczniejsze wsparcie? Czy lepsza będzie dla Ciebie krótko- czy długoterminowa terapia? Terapia poznawczo-behawioralna, systemowa, psychodynamiczna, Gestalt, czy EMDR? A może coaching rodzicielski lub mediacje? Warsztaty dla rozwodzących się rodziców i dla dzieci uczestniczących w rozwodzie? Nasz poradnik doradzi Ci, jak dojść do ładu ze swoimi uczuciami i podpowie, z jakich form profesjonalnej pomocy dostępnej na rynku możesz skorzystać.

Jedno jest pewne: przez rozwód da się przejść, redukując straty. Robimy to, by poprawić jakość życia – swojego i swoich dzieci. Bo choć my, dorośli przestajemy się kochać, a rozstania wpisane są w cykl życia, to nigdy nie przestajemy kochać naszych dzieci.

 

 

Joanna Drosio-Czaplińska

Joanna Drosio-Czaplińska

Psycholog

Psycholog, terapeuta EMDR, publicystka pisząca o mechanizmach psychologicznych na łamach m.in. Newsweek Psychologii i Polityki. Pracuje z ludźmi po traumie, doświadczających silnego stresu związanego z pracą i życiowymi kryzysami. Autorka książki "Jestem Tatą!"

Przejdź do paska narzędzi