rozwijaj się cover

Rozwijaj się w zgodzie ze sobą!

Jak wybrać nauczyciela, mistrza czy sposób pracy ze sobą, by czuć uskrzydlenie? Jak rozwijać się świadomie i w zgodzie ze sobą? Na co zwracać uwagę podczas terapii, by czuć się swobodnie i bezpiecznie i by…od terapii się nie uzależnić? O tym specjalnie dla Strefy Rozwoju mówią Wojciech Eichelberger, Alicja Długołęcka, Jolanta Toporowicz, Julia E. Wahl i Patrycja Pruchnik – Nitya.

Duchowy Przewodnik = realne kwalifikacje

Bez względu na to, czy idziesz na kurs mindfullnessu, tantry czy psychoterapię indywidualną wybierz nauczyciela świadomie. Czyli jak? Przede wszystkim zdroworozsądkowo.

“Zanim choćby do lekarza się wybiorę to czytam. Sprawdzam, jakie ma kwalifikacje, wykształcenie, ale także jaka jest jego skuteczność, a potem sama to, czego się dowiedziałam – weryfikuję”, mówi seksuolożka Alicja Długołęcka. Te same zasady, jak podkreśla, obowiązują przy wyborze ścieżki rozwoju. Jak dodaje Julia E. Wahl, dyrektorka The Mind Institute, warto też z pewną dozą ostrożności przyglądać się osobom, które mają zbyt wiele tytułów i kwalifikacji. Psychoterapeuta Wojciech Eichelberger zaś radzi, by  podobnie traktować zbyt egzaltowane opisy pojawiające się np. na stronach www, w których mistrzowie piszą o sobie z wielkich liter i składają “nadmiarowe obietnice”.

Ważne, by zweryfikować kwalifikacje osoby, do której się wybieramy. Zwrócić uwagę na ukończone studia, szkolenia, realne dyplomy, potwierdzoną praktykę, przynależność do większych organizacji i stowarzyszeń, które mają standardy zawodowe, w tym np. komisji etyki.

Wojciech Eichelberger i Jolanta Toporowicz dodatkowo podpowiadają, że każdy terapeuta powinien mieć swojego superwizora, który w pewnym sensie kontroluje to, co się dzieje w prowadzonej terapii merytorycznie i jest swego rodzaju gwarancją jakości terapii, na którą się wybieramy. Można o niego zapytać już na pierwszym spotkaniu i dzięki jego obecności czuć się bezpiecznie. Jak mówi Eichelberger: “Niebezpieczny jest samotny nauczyciel czy terapeuta, który nie kontaktuje się nikim, zamyka się, izoluje, przebywa tylko wśród swoich uczniów czy wyznawców.”

Metoda małych kroczków

Jak zjeść słonia? Po kawałku. Podobnie z wyborem terapeuty. Zamiast od razu zapisywać się na spotkanie indywidualne, czy wyjazd na dwa tygodnie dajmy sobie szansę na poznanie go w neutralnych warunkach, np. otwartego spotkania czy wykładu. By w ten sposób rozpoznać, czy to, co dany terapeuta mówi, czego naucza jest zgodne z wartościami, które są nam bliskie.

Długołęcka i Toporowicz podkreślają, że rozwój polega na małych kroczkach nie na rewolucjach. “Nie skakałabym na głęboką wodę – radzi Długołęcka – ważne jest w samorozwoju, by nie pokonywać pewnych etapów zbyt szybko i łatwo. Choć może to być nęcące, zwykle źle się kończy.”

Bardzo ważne jest także to, by umieć się zatrzymać i nie biec na kolejne spotkanie czy warsztaty dla samego uczestnictwa w nich. Niesie to za sobą konsekwencje, także finansowe. Warto zwracać uwagę, czy poniesione nakłady naprawdę są konieczne. Jak mówi joginka Patrycja Pruchnik – Nitya: “Dobry nauczyciel wskazuje na siłę i niezależność, która już jest w uczniach. Cieszy się, gdy widzi, że uczeń stąpa po ziemi sam, bez jego pomocy, nie namawia go na więcej warsztatów czy spotkań, jeśli nie widzi takiej potrzeby.”

Dobry terapeuta – dodaje też Eichelberger – nie zabiega o klientów czy o uczniów. Raczej się od nich opędza, to jest bardzo ważna cecha dojrzałego nauczyciela czy terapeuty. Ktoś, kto się zbliży do takiej osoby widzi, że ta osoba wykonuje swoją pracę z tzw. zdrową niechęcią. Chodzi o brak chorego entuzjazmu, ognia w oczach, uwodzenia czy obiecywania nie wiadomo czego swoim uczniom.”

Zajrzyj w głąb siebie

Jeśli już wybraliśmy kurs, na każdym spotkaniu musimy bacznie obserwować, co się z nami dzieje, czy pojawiają się jakieś emocje, czy np. opór, niechęć czy wstyd przed czymś. Takie odczucia mogą nam towarzyszyć na każdym etapie terapii, potwierdzają to zarówno Toporowicz, jak i Długołęcka. I uspokajają: to całkiem normalne i trzeba sobie zaufać. Długołęcka: “Jeśli pojawia się opór czy wstyd, to on zwykle czemuś służy – dlatego to nad nim bym się pochyliła, zamiast np. brnąć dalej w kolejne etapy warsztatów, bardziej zaawansowane, bardziej angażujące, czy jeszcze silniej wyzwalające w nas zagłuszenie trudnych emocji. Zwłaszcza w dziedzinie pracy z ciałem, seksualności warto jest posłuchać tego, co mówi nasze ciało. Już samo słuchanie i uzyskiwanie zrozumienia, co się z nim dzieje i co do nas mówi jest terapeutyczne.”

Podobnie Eichelberger i Wahl podkreślają konieczność zaufania swoim naturalnym odruchom i odczuciom. Zwłaszcza w sytuacjach, w których czujemy, że dzieje się coś, co mogłoby nas zaniepokoić. Eichelberger: “Ludzie na ogół orientują się, że ktoś próbuje ich wykorzystać, oszukać czy uzależnić. Że podejmuje za nich decyzje, że zachowuje się w sposób arogancki, który przeczy zasadzie szacunku, narusza ich granice fizyczne i psychiczne. Wtedy trzeba protestować albo uciekać.”

Jeśli już zdecydujemy się na terapię, warto zawrzeć tzw. kontrakt z terapeutą. Toporowicz radzi skrupulatnie tego kontraktu przestrzegać i być wrażliwym, jeśli pojawia się namawianie do czegoś, czego nie ma w umowie. “Cokolwiek Cię zaskakuje to jest to sygnał alarmowy. W terapii zawsze masz prawo nie przekraczać swojej strefy komfortu. Jeśli do czegoś nie jesteś przekonany/a – nawet nie daj się namawiać, tylko po prostu w to, na co nie masz ochoty, nie wchodź.”

PS. Tylko się nie zakochaj!

Wspólny cel, jakim jest samodoskonalenie często doprowadza do uzależnienia się ucznia od swojego mistrza oraz przeceniania jego roli w drodze do samopoznania. I tu nasi rozmówcy mają dobrą radę. “Jest taki etap w terapii – mówi Eichelberger – kiedy nauczyciel czy terapeuta mogą budzić nadmierny zachwyt swoich uczniów czy pacjentów, stają się dla nich nadmiernie ważni. Doświadczony i dojrzały terapeuta nie będzie jednak tego wykorzystywał po to, żeby zaspokajać jakieś swoje potrzeby. Wręcz będzie zniechęcał do wpatrywania się w niego, jak w święty obraz. Mój nauczyciel zen, gdy się w niego zachwycony wpatrywałem, dał mi dobrą lekcję. Powiedział: Wojtek uważaj, bo ja jestem wielkim oszustem, który sprzedaje wodę nad brzegiem rzeki, tylko ty jeszcze nie widzisz tej rzeki, ale jak ją zobaczysz, to przekonasz się, że mówię prawdę. W tej odpowiedzi zawiera się istota uczciwej relacji mistrza z uczniem czy terapeuty z pacjentem.”

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi