rozkosze cover

Rozkosze seksu bez celu – praktyka świadomej obecności

Wyobraź sobie, że kochasz się z partnerką/partnerem – bez jakiegokolwiek celu. Każdy Twój ruch pojawia się sam z siebie i naprawdę nie wiesz, co zrobisz za chwilę. Płyniecie z przepływem waszej energii, wszelkie motywy ustają. Zamiast tego jesteście totalnie w danym momencie, odprężeni, odczuwający poprzez całe ciało. Puści i pełni jednocześnie. Zniknęły role i maski. Zniknęła osobowość, która do czegoś dąży, czegoś unika, stara się, boi lub gra. Myśli ustają. W objęciach nie trzymasz już Asi czy Tomka. W objęciach trzymasz fascynującą tajemnicę.

Jak osiągnąć ten głębszy, niemalże transcendentny wymiar seksu? Dzięki świadomej obecności.

To praktyka dla Ciebie jeśli:

– chcesz ożywić swoje życie seksualne,
– szukasz sposobów na zwiększenie bliskości w seksie,
– chcesz wyjść poza rutynę i nawyki.

Korzyści:

– pogłębiony kontakt ze sobą,
– większa obecność w ciele,
– pogłębiona jakość miłosnego spotkania z partnerką/partnerem.

Czas: warto zarezerwować przynajmniej godzinę (ale może być też mniej lub więcej, tak jak czujecie).

Minimalna skuteczna dawka: nawet jeden raz może przynieść już duże korzyści.

Świadoma obecność w seksie

Świadoma obecność to bycie w swoim ciele, a nie określone działanie. To przejście od myślenia do czucia ciała i wszystkiego, co się w nim dzieje (napięcia, doznania, emocje), i płynięcie z tym, co się w nas pojawia. Poniższe wskazówki pomogą Ci praktykować ten stan:

  • Atmosfera – stwórzcie przyjemną dla Was atmosferę. Wyłączcie telefony.
  • Wracanie do ciała i czucie go – „Najpierw ktoś musi być w swoim domu, aby móc przywitać gościa i wyjść mu na spotkanie”, dlatego ciało to Twoja baza. Obejmuj świadomą obecnością nie tylko miejsca tętniące przyjemnością, lecz także całe swoje ciało. Otwórz się na doznania płynące z wszystkich zmysłów.
  • Świadomy oddech – oddychaj świadomym, połączonym oddechem: aktywny wdech i zrelaksowany wydech. Jeśli o nim zapomnisz, łagodnie do niego powracaj.
  • Obejmowanie emocji, uczuć, myśli – jeśli pojawiają się myśli lub emocje, zauważaj, w których konkretnie częściach ciała czujesz je najmocniej, i szczególnie te miejsca obejmuj świadomą obecnością.
  • Obecność w dążeniach i napięciu – jeśli zauważysz, że zaczynasz dążyć, np. do orgazmu, lub że próbujesz go uniknąć, po prostu zauważ, w których częściach ciała najbardziej czujesz energię tego dążenia i/lub napięcia. Obejmij to miejsce świadomą obecnością. Jeśli chcesz, możesz skierować w nie swój oddech.
  • Obecność z partnerką/partnerem – często w trakcie kochania się skupiamy się albo głównie na drugiej osobie, albo tylko na sobie. Praktyka świadomej obecności w seksie polega na jednoczesnym byciu w swoim ciele – to podstawa! – i obejmowaniu obecnością partnerki/partnera.

Za każdym razem, gdy włączamy w sobie świadomą obecność, napięcia w ciele samoistnie się uwalniają, łączymy się ze swoim centrum, intuicją, kreatywnością i miłością. Spróbuj powyższych kroków, a seks nigdy już nie będzie taki sam.

Pomocne uwagi:

Przygodo! Dajcie sobie czas na Wasze spotkanie. Spójrzcie sobie w oczy ze świadomością, że ta sesja jest o byciu ze sobą bez celu, w przepływie tego, co się będzie działo chwila po chwili, że otwieracie się tym razem na zupełnie nowe doświadczenie, na przygodę!

Powracanie. Jeśli zauważysz, że właśnie odpłynęłaś/odpłynąłeś myślami, łagodnie wracaj do świadomości ciała. Na początku może nawet będziesz powracać setki razy. Za każdym razem jednak będzie łatwiej, a efekty tej praktyki będą odczuwalne także w innych dziedzinach Twojego życia.

Surfowanie. Energia ma to do siebie, że przepływa falami. Cokolwiek się wydarza w Waszym wspólnym byciu razem, wzbiera, ma punkt kulminacyjny, i opada, rozpuszcza się, znika w ciszy, czasem w bezruchu, samo z siebie. Fala za falą. Dlatego, jeśli czasem zatrzymacie się w bezruchu, pozwalajcie na te momenty ciszy. Ruch wróci sam z siebie, tak jak po jednej fali wzbiera kolejna.

Bezwysiłkowa obecność. Praktyka świadomej obecności tak naprawdę nie wymaga od nas żadnego wysiłku. To, czego wymaga, to otwartość na inne wybory wewnętrzne – na łączenie się z wszystkim, co się dzieje w ciele w danej chwili. Reszta dzieje się samoistnie, a my w rezultacie wkraczamy w magię tu i teraz.

Hidden Content

 
 
Avatar

Magdalena Janicka

Trener

Magdalena od wielu lat pasjonuje się praktyką świadomej Obecności (m.in. nauczycielka Integrującej Obecności), jest trenerką Integracji Oddechem, zajmuje się świadomym byciem z Cieniem (współautorka cyklu warsztatów z Colinem P. Sissonem), świadomym rozwijaniem pełnego potencjału energii seksualnej (m.

Przejdź do paska narzędzi