Przyjemny detoks

Detoks to ostatnio nie tylko  bardzo modne i chwytliwe słowo, ale i cały zestaw oczyszczających procedur. Zwłaszcza na wiosnę, kiedy to trzeba się odkryć, pokazać coś tu i ówdzie:) i zacząć … błyszczeć świeżym spojrzeniem, włosem i cerą.

Odmian detoksów jest tyle, co specjalistów od nich

Masz więc detoks sokowy, detoks jaglany, detoks na bulionie z warzyw, detoks od gotowanego i na gotowanym tylko… Aż sama zaczęłam się  zastanawiać, czy ten cały detoks nie jest tworem amerykańskich naukowców czy… marketingowców. Bo przecież cóż sprzedaje się lepiej niż młodość, jędrność i uroda? Z takim nastawieniem przystąpiłam do lektury książek Kasi Bem, by potem z nią porozmawiać o detoksach, o których ta nauczycielka jogi i medytacji opowiada nie tylko w swoich drukowanych publikacjach.

Właściwie po co?

Kasia, jak nikt wcześniej, przekonała mnie, że choć mamy organizm, który się świetnie samoreguluje (w końcu od tego, żeby nas oczyszczać są nerki wątroba i skóra – upierałam się), to niestety te jego naturalne możliwości ograniczamy lub zaburzamy. Nie zawsze jemy regularnie, zdarza nam się sięgać po słodycze czy używki (kawa i herbata też mieszczą się, o zgrozo, w tej definicji), za mało śpimy, zimą często mniej się ruszamy, no i …część z nas mieszka w dużych miastach i mniej lub bardziej podlega stresowi. To wszystko bardzo mocno zakwasza organizm i nadweręża pracę organów wewnętrznych odpowiadających za oczyszczanie. Przez to zaczynamy się czuć chronicznie zmęczeni lub apatyczni.

Jak się za to zabrać?

W mojej  rozmowie, ale i w książkach Happy Detoks i Happy Uroda Kasia podpowiada:

  • jak praktycznie podejść do oczyszczania
  • jakimi ćwiczeniami rozpoczynać dzień i jakimi go kończyć, by być pełnym energii
  • jak skomponować sobie tygodniowe menu i jakie produkty w nim uwzględnić, żeby detoks był przyjemny
  • co zrobić, żeby dobrze spać
  • dlaczego chwila medytacji w ciągu dnia może być elementem detoksu

Porzuć uprzedzenia i przygotuj się na … przyjemność:)

Co mnie ujęło w jej podejściu? Po pierwsze – nastawienie (po angielsku powiedziałabym mindset): detoks może być przyjemny.  To nie katorga i wieczne odmawianie sobie. W jej detoksach znajdziesz przepisy na prawdziwe oczyszczające smakołyki i pyszne… ręcznie robione kosmetyki, dzięki którym można lepiej wyglądać i tak też się poczuć.

Po drugie – inspirujące rozszerzenie definicji detoksu. Można oczyścić swoje środowisko nie tylko z toksycznego pożywienia, ale i toksycznych relacji, osób, sytuacji. Bo może się okazać, że to one były przyczyną psychicznego i fizycznego wyczerpania.

Ciekawi mnie, czy Kasia do detoksów przekona i Ciebie? Może uda Ci się coś z tego, o czy mówi zastosować już w nadchodzącym tygodniu?
Trzymam kciuki!!

Dostęp do webinaru Kasi Bem

Avatar

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi