promieniowanie cover

​Promieniowanie? Sam możesz się przed nim zabezpieczyć.

Od roku 2014 na świecie pojawiło się więcej smartfonów niż urodziło ludzi. Modę na nowe technologie wyczuwają też producenci akcesoriów, którzy prześcigają się w wymyślaniu coraz to efektowniejszych gadżetów na telefony. W tym szaleństwie jest jednak metoda – niektóre z nich mogą być wykorzystywane do ochrony przed promieniowaniem.

Ciekawi, jak? To zapraszamy do lektury!

1. Na promieniowanie – etui

Do „prozdrowotnych” urządzeń zaliczamy antyradiacyjny pokrowiec na komórki, który niweluje promieniowanie szkodliwych dla organizmu fal elektromagnetycznych. Przykładem jest tu futerał typu Pong, który może przechwycić i skierować promieniowanie w stronę przeciwną niż nasza głowa. To w efekcie prowadzi do zneutralizowania ponad połowy proc. „złego” promieniowania wytwarzanego przez telefony komórkowe. Dodatkowo pokrowiec zwiększa żywotność baterii telefonicznej. Wideo pokazuje, jak to działa.

2. Słuchawki antyradiacyjne

W standardowych zestawach słuchawkowych dźwięk generowany jest przez elementy w uszach, a zasilają je kable. W przypadku słuchawek antyradiacyjnych mechanizm podobny jest do sposobu działania słuchawek lekarskich. Nie posiadają one standardowych przetworników audio wkładanych do uszu i przewodów elektrycznych doprowadzających sygnał, lecz specjalny kanał powietrzny Air Tube doprowadzający dźwięk do uszu. Ten film przedstawia różnicę między zwykłym zestawem słuchawkowym, a tym z typu „Air Tube”.

3. Tekstylia

Istnieją pewne tkaniny, takie jak ubrania i koce, które mają zdolność wchłaniania promieni elektromagnetycznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości certyfikowanych tekstyliów, które wzbogacone w srebro i miedź, odbijają promieniowanie. Warto, by o tym zabezpieczeniu pomyślały szczególnie kobiety w ciąży.

4. Telefon w stylu retro

Reprezentant „starej szkoły” telefonii może wydawać się śmieszny dla nowoczesnych „zjadaczy” smartfonów (czyli krótko mówiąc młodego pokolenia), ale warto pomyśleć o nim jak o narzędziu codziennego użytku. Oczywiście na rynku akcesoriów istnieje cała masa gadżetów, które w żadnym stopniu nie przyczynią się do ochrony zdrowia. Wyboru dokonujmy więc z głową, trzymając się zasady, że tym mniejsze promieniowanie im telefon – nomen omen – dalej od głowy.

 

Żródło: muditalab.com, Accessories which minimize radiation, Przemysław Kitowski

Avatar

Przemysław Kitowski

Przejdź do paska narzędzi