potęga świadomości cover

Potęga świadomości

Na czym polega najpotężniejsza praktyka rozwojowa? Co warto sobie uświadomić, by być szczęśliwym człowiekiem? I po jakie książki sięgnąć w celu poznania podstawowych założeń focusingu? Na te pytania odpowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” Ann Weiser Cornell – twórczyni techniki focusingu relacji wewnętrznych.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Rano najlepiej mi się pisze. Naturalnie budzę się około 6.00 rano. Po prysznicu i śniadaniu zabieram laptopa, jadę do miejscowej kawiarni i dobre dwie godziny poświęcam książce, którą obecnie piszę. To dla mnie czas, którego z niecierpliwością wyczekuję i którym naprawdę się cieszę.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

„Focusing” mojego mentora Eugene’a Gendlina to książka zmieniająca życie. Jest w niej wszystko: informacje o tym, jak możemy się zmienić poprzez odczuwanie i akceptację tego, jacy dokładnie jesteśmy właśnie teraz. Moja własna książka, „The Power of Focusing” ma na celu wsparcie oraz uzupełnienie pracy Gene’a. Uwielbiam również obdarowywać ludzi moją najnowszą pozycją pt. „Presence”.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​Osobą, która przychodzi mi dziś w tym kontekście do głowy, jest papież Franciszek. Nie jestem katoliczką, więc postrzegam go po prostu jako osobę pozostającą prawdziwą dla samej siebie, nawet gdy znajduje się w gronie najpotężniejszych ludzi na świecie. Uważam, że jego wytrwałość w wypowiadaniu się otwarcie w obronie prześladowanych, a przeciwko hipokryzji i niesprawiedliwości jest naprawdę godna podziwu.

Hidden Content

​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Zatrzymanie się w momencie teraźniejszym i bycie świadomą, w jakim stanie się znajduję i co czuje moje ciało. Świadomość połączona z akceptacją to najpotężniejsza z praktyk.

​Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Jesteś pięknym, unikalnym dziełem życia”. Dlaczego? Ponieważ widzę, że ludzie ogromnie cierpią przez to, że czują się niegodni, bezwartościowi, nieistotni. Każdy człowiek jest ważny. Każda osoba wnosi wyjątkowy wkład do ogółu.

 

Sekrety Mistrzów Życia - Ann Weiser Cornell

Ann Weiser Cornell – jedna z najbardziej znanych nauczycielek focusingu – metody samoświadomości stworzonej przez jej mentora Eugene’a Gendlina. Jest autorką kilku bestsellerowych książek, które zostały przetłumaczone na jedenaście języków, takich jak m.in.: „Focusing. Mądrość ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie”, „The Radical Acceptance of Everything”, „Focusing in Clinical Practice. The Essence of Change”. Focusingu uczy na całym świecie od 1980 r., opracowała własną technikę zwaną focusingiem relacji wewnętrznych. Pełniła również funkcję prezesa Stowarzyszenia Psychologii Humanistycznej (The Association for Humanistic Psychology).

Adam de Nisau

Adam de Nisau

Redaktor

Adam de Nisau, współtwórca Strefy Rozwoju, certyfikowany trener nuChapter i certyfikowany HeartMath coach&mentor. Od prawie 20 lat w praktyce eksploruje – jako czytelnik i królik doświadczalny – tematy związane z produktywnością, psychologią pozytywną, pracą z ciałem i mindfulness.

Przejdź do paska narzędzi