po jasnej stronie cover

Po jasnej stronie rzeczywistości

Skąd można czerpać siłę do wychodzenia ze strefy komfortu? Jakiego rodzaju inspiracje do samorozwoju drzemią w astrologii? I czym grozi nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych? Szczegóły w Eksperckim Przeglądzie Prasy Kasi Paterek, specjalistki w dziedzinie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Najbardziej żywym tematem jest dla mnie w ostatnim czasie poszukiwanie naturalności, harmonii przez szacunek, szczególnie do różnorodności ludzi oraz przyrody. W chaosie i pomieszaniu wartości niełatwo to osiągnąć, a życie jest krótkie i upływa szybko. Aby czerpać i korzystać z czasu na Ziemi, który dostaliśmy, szczególnie ważne jest skupianie się na jasnych stronach rzeczywistości i dbanie o to, by była jak najbardziej wartościowa. TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach) pozwala przyjąć postawę opartą na tym, co konstruktywne, dobre, co wspiera i jest korzystne. Ta filozofia pomaga mieć (niełatwą) świadomość, że życie składa się z decyzji oraz brania za nie odpowiedzialności. Ja wybrałam aktywizm, wspieranie terapeutyczne, edukację i śpiew.

Zainspirowała mnie szkoła TSR prowadzona przez Luisa Alarcona Ariasa. Filozofia ta pomaga wybierać dobro, lekkość, wspiera bardziej autentyczne, przyjazne życie z ludźmi, poszukiwania u nich pozytywnych intencji, co często bywa trudne. Mnie osobiście wspiera też w trudnych decyzjach dotyczących opuszczania strefy komfortu. Od momentu rozpoczęcia mojej pracy i rozwoju w nurcie TSR znacznie łatwiej mi być aktywistką, również wegańską. Czerpię z tej filozofii siłę do aktywnego opowiadania się po stronie cennych, życiodajnych wartości, które są niszczone, czyli obecnie do sprzeciwiania się eksploatacji przyrody, szczególnie dzikiej, i działania na rzecz praw wszystkich istot do godnego życia.

Najważniejsze źródła inspiracji

  • Felietony Adama Wajraka – lubię czytać o doświadczeniach ludzi wynikających z kontaktu z przyrodą. Są to często jasne, choć nierzadko trudne refleksje.
  • Blog Pawła Średzińskiego – autor bardzo pięknie i z dużą wrażliwością pisze o przyrodzie, z surowością wobec ludzkiej zachłanności.
  • Blog Marii Moonset – inspirująco przypomina m.in. o kontakcie z księżycem, niegdyś czymś naturalnym i codziennym, a dziś przez pęd cywilizacyjny zapomnianym… Choć jest poświęcony astrologii, wiele w nim odniesień do działania na rzecz własnego rozwoju – pozwala przyglądać się rytmowi natury i zastanawiać nad połączeniem z nim.

Filmy

  • Czy czeka nas koniec?” – dokument produkcji Martina Scorsese z udziałem Leonarda DiCaprio w reżyserii Fishera Stevensa z 2016 r., który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Zdecydowanie każdy powinien go obejrzeć – dla większej świadomości, poczucia, jaki wpływ mamy na rzeczywistość i jak ona wygląda.

  • „Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie – Gary Yourofsky” – film, którego z przekory nie chciałam obejrzeć, ale pomyślałam: „Phi! Nie sądzę, ale zobaczymy”. Kilka lat temu zainspirował również mnie, także w kwestii brania odpowiedzialności za swoje życie i wybory.

  • Ken Robinson wyjaśnia, dlaczego szkoły zabijają kreatywność – mówca jest znany z wywrotowego spojrzenia na edukację, a jego przesłanie bardzo zgadza się z koncepcją wolności w oparciu o myślenie w nurcie TSR. Każdy człowiek jest ekspertem w swojej własnej sprawie, dajmy mu do tego prawo, już od najmłodszych lat!

Książki

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk – jedna z książek mojego życia – dzieło, na podstawie którego Agnieszka Holland zrealizowała film „Pokot”.

Artykuły

Cytaty

Znam wiele mądrych, szalenie inspirujących kobiet, a z wieloma z nich mam dziką przyjemność się przyjaźnić. Tworzę właśnie zbiór ich mądrości – ale nie tylko ich – który niebawem będzie dostępny dla świata! Oto cytaty, który mnie pochłaniają i mocno inspirują. Nie potrzebują też uzasadnienia:

  • „Jeśli mogę, chodzę boso i wącham ziemię – to zakorzenia. Patrzę uważnie i staram się słuchać. Cieszę się zadawaniem pytań i szukaniem odpowiedzi. Kocham siebie, gąsienice, słonia…, tańczę. Daje sobie prawo do bycia szczęśliwą. Tego ostatniego życzę każdemu, drogę niech odnajdzie sam” – Ewa
  • „Nie bój się. Najgorszy jest lęk. Bądź częścią przyrody. (…) Lepiej coś robić cały czas niż udawać, że się lubi codzienną wygodę. Prawdy szukać” – Asia

 

Kasia Paterek – trenerka, terapeutka, aktywistka, weganka, koordynatorka projektów społecznych. Wychowała się w małej wsi, w otoczeniu przyrody i szacunku do zwierząt i natury, szczególnie dzikiej. Odkąd pamięta, fascynowało ją również współdziałanie z ludźmi, dzielenie się, wymiana zasobów oraz branie odpowiedzialności za (nie tylko) swoje decyzje. Kilka lat temu jej inspiracją stała się praca w nurcie TSR – terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach – która tworzy spójną podstawę życiowych wyborów i poprawia jakość codzienności.

Avatar

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi