Odkrywanie barw kobiecości

Dziewczynka, gdy stanie się kobietą, będzie wiedziała, jak poruszać się w świecie. A w szczególności zrozumie, że gdy ją boli, to tak naprawdę nie boli. Gdy jej się chce, to tak naprawdę jej się nie chce, a gdy nie chce, to właśnie chce. Gdy płacze, to histeryzuje i jest niewdzięczna. Gdy się na coś nie zgadza, to jest wredna i cyniczna. Gdy się cieszy, to się wygłupia, albo jest pijana. Gdy chce ładnie wyglądać, to się mizdrzy, a gdy się kimś zainteresuje, to się puszcza. Gdy się wstydzi, to jest głupia, a gdy się nie wstydzi to jest bezwstydna. Gdy się przy czymś upiera, to przesadza, a gdy się nie upiera, to nie wie czego chce. Jak kocha, to jest naiwna, a jak nie kocha, to jest zimna. Gdy ma ochotę na seks, to jest suką, a gdy nie ma ochoty na seks, to też jest suką. Jeśli chce być kimś – to znaczy, że przewróciło się jej w głowie, a jak nie chce być kimś, to jest głupią kurą. Jeśli jest sama, to znaczy, że nikt jej nie chciał, a jeśli jest z kimś, to znaczy, że cwana. Wtedy też będzie wiedzieć, że gdy dostaje furii – to jej się tylko tak zdaje. W każdym razie, może być pewna, że nie ma żadnych prawdziwych powodów do gniewu i powinna udać się po poradę do psychoterapeuty.

Wojciech Eichelberger

Kobieta – jaka naprawdę jest?

Pierwszy raz te mocne słowa Wojciecha Eichelbergera usłyszałam kilkanaście lat temu podczas performance’u Baba-Ryba, czyli kobieta po grecku, której autorzy chcieli uświadomić widzowi złożoność natury kobiety i trudności, z jakimi się zmaga, by doskoczyć do swojego społecznego i medialnego wizerunku. Dziś są tak samo mocne i nie wiem, czy jeszcze nie dobitniej do mnie przemawiają, bo kolejne lata bycia kobietą pokazywały mi, ile w tych słowach znanego terapeuty przewrotnej i gorzkiej prawdy.

Zatrzymaj się

Złożoność kobiety można jednak rozpatrywać także w całkiem nowym kontekście: spełnienia, poszukiwania prawdy o sobie i szczęścia… O tym właśnie mówią nauczycielki duchowe i mistrzynie, które inspirują współczesne kobiety do zmian i samodoskonalenia. By zebrać ich głosy stworzyłyśmy kolekcję “Barwy kobiecości” – od kobiet – dla kobiet … i mężczyzn:) Dzięki niej – Ty, Kochana Kobieto:) dowiesz się, jak dotrzeć do swojej autentyczności, ale także, odkryjesz smaki własnej seksualności czy dowiesz się , jak iść za głosem serca w sprawach zawodowych. A Ty, Drogi Mężczyzno:) będziesz miał okazję zanurzyć się w różnych aspektach kobiecej natury, by lepiej ją poznać i rozumieć.

Posłuchaj i poczuj siebie

Mnie osobiście najbardziej poruszyła historia Sarah Marshank, której życiorys pokazuje, że w kobiecie może jednocześnie żyć prostytutka i mniszka. Jednak Sarah nie tylko opowiada o tym, jak sama diametralnie zmieniła swoje życie, ale także pokazuje, że może to zrobić każda kobieta, jeśli tylko przestanie dopasowywać się do schematów narzucanych z zewnątrz. Sarah proponuje, by nawiązać kontakt ze swoim autentycznym ja i stamtąd czerpać inspirację i siłę do życia zgodnie z wewnętrzną prawdą.

Żyj swoją prawdą

Bez względu na to, co podpowie Ci Twój wewnętrzny głos, Twoje serce, Twoje źródło, najważniejsze jest, że transformacja, która stamtąd płynie będzie uszyta na Twoją miarę. Kimkolwiek chcesz być, odważ się!

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi