odkryj talent dziecka cover

Odkryj talent dziecka bez presji. 7 złotych zasad od terapeutów

Chcesz, żeby Twoje dziecko miało wystarczająco dużo bodźców do rozwoju, ale nie chcesz go obciążać? Obawiasz się, że Twoje dziecko jest niedostymulowane? A może, przeciwnie, ulegasz społecznej presji niekończących się zajęć pozaszkolnych swoich pociech? Poznaj siedem zasad odkrywania talentów bez wywierania presji. Radzą: specjalista komunikacji bez przemocy i właścicielka przedszkola Marta Kułagacertyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny Anna Czechowskatwórczyni tej metody Jane Nielsen i autorki książki Duński przepis na szczęście Jessica Alexander i Iben Sandahl. 

1. Uważność

Bądź uważny na swoje dziecko – jego umiejętności, pytania, wkrętki. Jeśli obserwujesz swoje dziecko bacznie, wiesz co na dany moment będzie najlepsze, jaką aktywność zaproponować teraz, z jakiej zrezygnować, a z propozycją jakiej poczekać aż np. dorośnie.

“Przyglądaj się temu, co się pojawia i podążaj za tym” – podsuwa specjalistka komunikacji bez przemocy Marta Kułaga. Czyli uważność bez napinki:)

2. Akceptacja i zdrowy rozsądek

Akceptuj swoje dziecko takie, jakie jest. Jeśli nie czuje się dobrze na boisku lub nie wymiata w robotyce, odpuść sobie bez żalu i szukajcie (razem z dzieckiem) dalej. Jeśli dziecko oporuje – posłuchaj tego oporu, a nie swoich ambicji.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego dziecka, jest pomóc mu odkryć, że jest zdolne i że sobie poradzi i uwierzyć, że tak właśnie jest – przekonuje terapeutka i autorka metody Pozytywnej Dyscypliny dr Jane Nielsen.

3. Błogosławiona nuda

Tylko czym jest nuda w dzisiejszym świecie? To przede wszystkim odseparowanie od bodźców – m.in. od … elektroniki. Psychologowie podkreślają, że warto od nich robić sobie przerwy na co dzień, a na wakacje jeździć tam, gdzie zwycięża kontakt z naturą: spacery po lesie czy obserwowanie ptaków. “Dzięki (tak rozumianej) nudzie rozwija się kreatywność” – mówi M. Kułaga. “Nadmiar nudy nie może zaszkodzić, umysł nie lubi pozostawać w bezruchu” – dodaje certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny Anna Czechowska.

4. Beztroska zabawa

Jeśli decydujesz się na zaplanowane zajęcia pozalekcyjne dla swojego dziecka, znajdź proporcje pomiędzy nimi i zwykłą zabawę z rówieśnikami. To pozwala lepiej funkcjonować w społeczeństwie, a także w przyszłości – w pracy.
“Kiedy (dzieci) bawią się w grupie z trudnymi dziećmi, a wy chcecie je ochronić, pamiętajcie, że chcąc podtrzymać zabawę, uczą się samokontroli i wyrabiają w sobie zdolności negocjacyjne w zetknięciu z różnego rodzaju osobowościami” – piszą amerykańska dziennikarka Jessica Alexander i coach i terapeutka Iben Sandahl we wspólnej książce Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.

5. Granice

Stawiaj jasno granice – np. swoich możliwości finansowych czy różnorodności/zmienności zajęć. Nie oznacza to, że dziecko nie ma przestrzeni na eksperymentowanie. Ale jeśli się na coś nim umawiasz, np, że wydajesz pieniądze na półroczny kurs jazdy konnej, to trzymaj się tego. Jasne reguły i zasady dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, zarówno fizycznego jak i psychicznego i przewidywalności – zapewnia Czechowska.

6. Dbałość o siebie!

Jeśli czujesz zmęczenie, rozdrażnienie, senność – między innymi ze względu na przeładowany grafik zajęć pozaszkolnych swojej pociechy i/lub chęć rozwijania jej umiejętności na własną rękę – zatrzymaj się na chwilę. Washington Post opublikował dwa lata temu pierwsze długoterminowe badania, które pokazują, że Twój stres wynikający z “niedoczasu” przekłada się na dziecko. “To nie ilość czasu spędzana z dzieckiem się liczy, ale jego jakość” – podkreśla jedna z autorek badania, socjolożka Melissa Milkie. 

7. Przykład płynie z góry

Chcesz, aby dziecko w końcu czymś się zainteresowało? Nie spędzaj wieczorów przed telewizorem:) 

Ćwiczenie do przetrenowania:

  1. Przyjrzyj się swoim pasjom, a może temu na co zawsze miałaś/miałeś ochotę, ale…(tu wstaw swoje ulubione usprawiedliwienie 😉 )
  2. Przyjrzyj się pasjom swojego dziecka.
  3. Sprawdźcie, czy jest coś, co możecie robić razem – może to będzie budowanie zamków z klocków, może rozpoznawanie nazw roślin, a może gra na skrzypcach?
  4. Wybierzcie się wspólnie na zajęcia i podzielcie się doświadczeniem.

Powodzenia!

Jak sobie radzisz z agresją swojego dziecka? Czy pozwalasz mu doświadczać złości, zniecierpliwienia, rozżalenia? A może chronisz swoje dziecko przed przykrymi emocjami? Jak sobie radzić z takimi wyzwaniami, by pomóc swoim dzieciom stać się dorosłymi, którzy odnoszą życiowe sukcesy, nie przypłacając tego własnym zdrowiem i szczęściem?

Zapisz się teraz na multimedialny kurs “Od złości do wewnętrznej mocy – jak wychować szczęśliwe dzieci”

Avatar

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka - od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 - uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona. Absolwentka studiów Joga i relaksacja, Wydział Rehabilitacji na AWF Warszawa, kursów weekendowych Lesława Kulmatyckiego i kursu mindullness według metodologii Johna Kabat Zinna.

Przejdź do paska narzędzi