obecny czyli świadomy cover

Obecny, czyli świadomy własnych przeżyć

Każdy moment jest dobry, by zacząć praktykę zen, ale niekonieczne już przyjemne wspomnienia będą zawsze tymi najlepszymi na ćwiczenie obecności – przekonuje w filmie mistrz Alexander Poraj-Żakiej.

Kiedy zacząć praktykę zen? Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań, by zająć się tym już teraz. Nie istnieje bowiem moment, w którym nie byłoby dobrze być obecnym. Ciężkie sytuacje życiowe wymagają więcej chwil obecności. „Ich trudność polega na tym, że dzieje się coś, na co nie mamy gotowej czy wyćwiczonej odpowiedzi” – mówi przy tym Alexander Poraj-Żakiej.

Być, czyli czuć

Klasyczne ćwiczenie „zen” polega na siedzeniu przez pół godziny w skupieniu. Zazwyczaj przywodzi nam to na myśl sceny z klinik SPA, będących obietnicą relaksu i odprężenia. To lekko złudne wrażenie w przypadku praktykowania „zen”, bo tu w momencie wyciszenia często przychodzą do nas także te trudne uczucia. Pozwalając sobie na „bycie” podświadomie lub świadomie będziemy walczyć z tym, od czego uciekamy. Dlatego ważne, by od początku praktykowania mieć stabilny umysł. 

Dla osób, które dopiero zaczynają praktykę zen, ekspert proponuje ćwiczenie raz dziennie, minimalnie kwadrans.

„Ad fontes”. Do źródeł… duszy

Zen jest obecnością, dzięki której możemy jeszcze raz, ale już świadomie i dojrzale, wrócić do chwil, które wówczas wydawały się nam nie do przeżycia. Następne fazy to kolejno: sięgnięcie głębiej do swoich emocji, przez zastanowienie, po finalne odprężenie. Częścią integralną praktyki zen są trudne przeżycia. Warto jednak mieć w pamięci, że im więcej ciężkich wspomnień uda nam się przefiltrować, tym stabilniejsi będziemy względem tego, co się dzieje i niebawem nastąpi.

Możesz sięgnąć głębiej w mądrość zen i doskonalić swoją praktykę podczas warsztatów prowadzonych przez Alexandra i jego współpracowników z Instytutu Euphonia. Sprawdź kalendarz wydarzeń i zdecyduj, w których chcesz wziąć udział. 

 

alexander-zen-bioAleksander Poraj-Żakiej – coach i doradca biznesu, mistrz zen i nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej. Jest doktorem teologii i oficjalnym następcą Willigisa Jägera oraz mistrzem zen świeckiej linii Pusta Chmura (30-letni trening). Obecnie jest dyrektorem Centrum Duchowego Benediktushof (Holzkirchen, Niemcy). Współtwórca Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia we Wrocławiu i w Barcelonie, współzałożyciel Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych (Berlin).

Avatar

Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA

Psychoterapeuta

Euphonia jest miejscem, które proponuje profesjonalną psychoterapię, coaching i medytację zen oparte o ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe zespołu. Podstawą działania instytutu jest integralne podejścia do rozwoju osobistego obejmujące również aspekt egzystencjalny.

Przejdź do paska narzędzi