obecny czyli świadomy cover

Obecny, czyli świadomy własnych przeżyć

Każdy moment jest dobry, by zacząć praktykę zen, ale niekonieczne już przyjemne wspomnienia będą zawsze tymi najlepszymi na ćwiczenie obecności – przekonuje w filmie mistrz Alexander Poraj-Żakiej.

Kiedy zacząć praktykę zen? Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań, by zająć się tym już teraz. Nie istnieje bowiem moment, w którym nie byłoby dobrze być obecnym. Ciężkie sytuacje życiowe wymagają więcej chwil obecności. „Ich trudność polega na tym, że dzieje się coś, na co nie mamy gotowej czy wyćwiczonej odpowiedzi” – mówi przy tym Alexander Poraj-Żakiej.

Być, czyli czuć

Klasyczne ćwiczenie „zen” polega na siedzeniu przez pół godziny w skupieniu. Zazwyczaj przywodzi nam to na myśl sceny z klinik SPA, będących obietnicą relaksu i odprężenia. To lekko złudne wrażenie w przypadku praktykowania „zen”, bo tu w momencie wyciszenia często przychodzą do nas także te trudne uczucia. Pozwalając sobie na „bycie” podświadomie lub świadomie będziemy walczyć z tym, od czego uciekamy. Dlatego ważne, by od początku praktykowania mieć stabilny umysł. 

Dla osób, które dopiero zaczynają praktykę zen, ekspert proponuje ćwiczenie raz dziennie, minimalnie kwadrans.

„Ad fontes”. Do źródeł… duszy

Zen jest obecnością, dzięki której możemy jeszcze raz, ale już świadomie i dojrzale, wrócić do chwil, które wówczas wydawały się nam nie do przeżycia. Następne fazy to kolejno: sięgnięcie głębiej do swoich emocji, przez zastanowienie, po finalne odprężenie. Częścią integralną praktyki zen są trudne przeżycia. Warto jednak mieć w pamięci, że im więcej ciężkich wspomnień uda nam się przefiltrować, tym stabilniejsi będziemy względem tego, co się dzieje i niebawem nastąpi.

 

alexander-zen-bioAleksander Poraj-Żakiej – coach i doradca biznesu, mistrz zen i nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej. Jest doktorem teologii i oficjalnym następcą Willigisa Jägera oraz mistrzem zen świeckiej linii Pusta Chmura (30-letni trening). Obecnie jest dyrektorem Centrum Duchowego Benediktushof (Holzkirchen, Niemcy). Współzałożyciel Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych (Berlin).

 
 
Avatar

Alexander Poraj Zakiej

Od ponad 20 lat pomaga ludziom biznesu, polityki i mediów osiągać nieprzeciętne rezultaty i pozostawać przy tym w harmonii z własnymi potrzebami oraz z otoczeniem.
Z jego pomocy korzystają firmy w całej Europie, m.in. Allianz AG, CD Projekt, Citibank, Credit Suisse i inne.

Przejdź do paska narzędzi