O sztuce mówienia, uwalniania siebie i sile masażu psychostymulacyjnego

Dlaczego odblokowanie się i uwolnienie emocji to podstawa dla przyswojenia nowych nawyków? I w jaki sposób może w tym pomóc masaż psychostymulacyjny?  O sztuce mówienia rozmawiamy z logopedką i trenerką Alicją Malinowską.  

Sztuka mówienia wydaje się pojęciem niezwykle potrzebnym w obecnych czasach.

Tak. Żyjemy w pędzie, a to nie sprzyja sztuce. Ona potrzebuje przestrzeni, uważności i chwili refleksji.

Czy w takim razie mówienie jest nadal sztuką?

Zawsze nią było, jest i będzie. To, że człowiek traci z oczu dzieło sztuki, nie oznacza, że ono przestaje nim być. W ostatnich latach rzeczywiście wiele osób poddało się bezrefleksyjnie nurtowi życia, co doprowadziło je do utraty samych siebie, rozmycia własnych wartości, problemów z określeniem swoich misji. Z takiego poziomu nie można sięgnąć po żadną ze sztuk. Nie chodzi się na koncerty, wystawy i nie szuka się tożsamości językowej.

Jednak ten czas mamy już za sobą. Jeszcze pobrzmiewa, zaznacza się – czasem wyraźniej, czasem mniej wyraźnie, ale odchodzi w przeszłość. Mamy czas przebudzenia, oczyszczania się, czas powrotu do fundamentów naszego bytu. Ludzie szukają samych siebie, biorą odpowiedzialność za swoje życie i szczęście. Chodzą na zajęcia rozwojowe, pracują nad swoim potencjałem na bardzo głębokich poziomach, oczyszczają podświadomość ze szkodliwych przekonań.

Mamy czas przebudzenia, oczyszczania się, czas powrotu do fundamentów naszego bytu. Ludzie szukają samych siebie, biorą odpowiedzialność za swoje życie i szczęście.

Uczą się sztuki uważności…

No właśnie, bo znów pojawia się w nas przestrzeń dla sztuki. Mamy jeszcze nawyki z przeszłości, ale w ich pokonywaniu przychodzą nam z pomocą różnego rodzaju terapie i warsztaty. A także bardzo obszerna literatura.

Wracając do mówienia, z czym mierzymy się na tym polu?

Z niemożnością swobodnego wyrażania siebie i własnego zdania. Często związane jest to z poczuciem bezsilności. Zewnętrznie objawia się chociażby zaciskaniem szczęk lub piskliwym głosem, albo jego cichym i słabym brzmieniem. Towarzyszą temu wówczas zbyt szybkie tempo mowy, trudności w prowadzeniu intonacji, kłopoty z dykcją i brak umiejętności formułowania myśli.

Odblokowanie się to podstawa, bez której nie można przyswoić nowych nawyków.

Jak pomagasz ludziom w pokonywaniu tych problemów?

Zaczynam od nawiązania relacji, dostrzeżenia piękna w człowieku. Pierwsza konsultacja jest niejednokrotnie długą rozmową, w trakcie której bez pośpiechu poznaję tę osobę. Żeby klient mógł się otworzyć i stworzyć przestrzeń do pracy, musi poczuć się bezpiecznie. Często zaczyna opowiadać o trudnych momentach swojego życia, pracy, rodzinie, relacjach z rodzicami czy dziadkami, dzieciństwie. Czasem razem płaczemy, czasem śmiejemy się do rozpuku. Gdy to, co nas blokuje zostaje wyrażone słowem, nasze ciało „puszcza”, rozluźnia się i otwiera na działanie. Dopiero wtedy można odetchnąć pełną piersią. Ludzie mówią wówczas: Jak mi dobrze. Dawno tak się nie czułam/łem. Czy ja w ogóle oddychałam/łem?

Wiem, że używasz także wyjątkowego rodzaju masażu?

Tak, na tym etapie pracy, gdy uwalniamy uczucia i ciało, a wraz z nimi głos, relaks psychostymulacyjny (zwany też masażem psychostymulacyjnym) jest bardzo pomocny. W naturalny sposób uwalnia od napięć te przestrzenie w ciele, które odgrywają ważną rolę w mówieniu (m.in. brzuch, obręcz barkową i gardło). Powstaje miejsce dla swobodnego przepływu energii i dźwięku. To są bardzo piękne, intymne chwile, kiedy ktoś kto wchodząc do sali nie mógł wydusić z siebie słowa, wyśpiewuje potem z pełną swobodą dźwięki: nasycone, dźwięczne, niskie, średnie i bardzo wysokie. Po prostu doświadcza pełnej wolności.

Wiedzę i umiejętności zawsze można doskonalić. Jeśli jednak nie towarzyszą temu wszystkiemu walory osobowości, czar pryska.

Uwolnienie siebie jest kluczem do rozwoju i dotyczy również nauki sztuki mówienia. Kiedy przychodzi czas na wprowadzenie ćwiczenia z emisji, dykcji czy intonacji?

Odblokowanie się to podstawa, bez której nie można przyswoić nowych nawyków. Ćwiczenia, o które pytasz przewijają się z różnym natężeniem niemal od samego początku. Niektóre umiejętności (te uśpione na skutek blokady) ujawniają się same po usunięciu czynnika hamującego. Inne mogą być sukcesywnie wprowadzane. To sprawa indywidualna. Nie pracuję z gotowymi schematami. Są ćwiczenia, po które sięgam często, ale nie oznacza to, że zawsze! W książkach i internecie można znaleźć setki ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że o ich bezpieczeństwie i skuteczności decyduje dobór technik. A ten musi uwzględniać szereg okoliczności, m.in. poziom samoświadomości ćwiczącego, poczucie własnego ciała, zdolność koncentracji, wrażliwość słuchową i wiele innych. Często tworzę nowe ćwiczenia na podstawie obserwacji określonej osoby w danym momencie. I dopiero to nazywam metodą pracy. 

Dla kogo przeznaczone są twoje zajęcia? 

Dla tych, dla których mówienie ma znaczenie. Tych, którzy pełnią reprezentacyjne funkcje w firmach czy administracji. Dla wszystkich pragnących skutecznie przemawiać, negocjować, prezentować czy uczyć. Aktorów, lektorów, dziennikarzy – tych początkujących i zaawansowanych, którzy czują potrzebę wzniesienia się na najwyższy poziom. Tych, którzy dbają o rozwój osobisty, chcą uwalniać się od ograniczeń.

Jakiej rady możesz udzielić osobom, pracującym nad komunikacją i sztuką mówienia? 

Po pierwsze: Pracuj z mądrym trenerem. Zapewni to bezpieczną, skuteczną i najszybszą drogę pokonania trudności.

Po drugie: Szukaj swojego stylu. Nie chodzi tu jego sztuczne tworzenie, ale o dotarcie do własnych pokładów kreatywności, wrażliwości językowej. Wiedzę i umiejętności zawsze można doskonalić. Jeśli jednak nie towarzyszą temu wszystkiemu walory osobowości, czar pryska.

 

Alicja Malinowska – ekspert w dziedzinie sztuki mówienia; logopeda medialny i artystyczny, wykładowca, współpracowała m.in. z: Polskim Radiem, telewizją TVN, Orange Sport TV oraz Teatrem Roma w Warszawie.​

Hidden Content
Avatar

Monika Flis

Redaktor

Monika Filis nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi