nowe-oblicza-glosu-cover

Nowe oblicza głosu – od blokad do wokalnej kreatywności

 

Próbowałeś wykonywać tradycyjne ćwiczenia dykcyjne lub chodziłeś na szkolenia z autoprezentacji, ale nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów? Jeśli tak, to może warto wypróbować inne podejście. Jak mawiał Albert Einstein, „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów”.

Poniższe ćwiczenie pozwoli Ci doświadczyć nowych obliczy Twojego głosu i poszerzyć przez zabawę Twój wokalny potencjał, przekształcić myślenie krytyczne o swoim głosie w myślenie kreatywne. Poczuj zew przygody i daj się poprowadzić tej ścieżce w nieznane.

To praktyka dla Ciebie, jeśli:

– tłumisz głos
– czujesz charakterystyczne blokady przy mówieniu i śpiewaniu i chcesz się nimi zająć
– chcesz złapać dystans do siebie i zrobić coś nowego, nieprzewidywalnego

Korzyści:

swoboda i większa sympatia dla swojego głosu.
Czas:
20–30 minut

Minimalna zalecana dawka:
jeden raz na jedno „miejsce mocy”

Potrzebne rekwizyty:
miejsce tylko dla Ciebie i Twojego głosu

Nowe oblicza głosu

 1. Rozgrzej głos, wypowiadając kolejno: M, I, E, A, O, U, Y. Pobaw się wysokością dźwięku i jego natężeniem. Poświęć na to trzy minuty.
 2. Jak się czujesz w trakcie? Zwróć uwagę na te miejsca (w ciele), gdzie czujesz blokadę głosu. Możesz ją rozpoznać po napięciu lub wrażeniu, że głos nie wibruje w jakiejś partii ciała. Pamiętaj, że lokalizujesz te miejsca po to, by potem wydobyć z nich potencjał nowej jakości Twojego głosu, którego jeszcze nie znasz! 🙂
  • Od teraz wszystkie te miejsca blokad będziemy nazywać „miejscami mocy”! Dlaczego? Każde z tych miejsc pochłania trochę wibracji Twojego głosu. Wyobraź sobie, ile musi być tam zgromadzonej energii! Skorzystaj z okazji i zajrzyj tam, gdzie wzrok nie sięga.
 3. Wybierz „miejsce mocy”, które w danym tym momencie najbardziej Cię interesuje. Wkraczasz teraz na nieznany teren, więc zapraszam Cię do do tego, by zrobić to z ciekawością! Ekscytujące, prawda? 🙂
 4. Skup się na wybranym „miejscu mocy”. Stopniowo rozwibruj każdy wydech tak, by powstawał dźwięk. Nie musisz niczego rozluźniać. Ważne, by wzmocnić jakość, którą czujesz. Może to przypominać przedrzeźnianie samego siebie:
  • Jeśli czujesz gdzieś napięcie, wzmocnij przez chwilę to odczucie i napnij to miejsce trochę bardziej, obserwując, jak zmienia się dźwięk.
  • Jeśli czujesz spadek energii, to niech to znajdzie odzwierciedlenie w Twoim głosie, przykładowo w cichym subtelnym brzmieniu.
 5. Baw się tym brzmieniem, jak nową zabawką, z ciekawością i chęcią odkrywania tego, czym jest i do czego da się ją zastosować! Daj sobie na to przynajmniej pięć minut.
 6. Nadal bawiąc się nowym brzmieniem, zacznij mówić i poruszać się. Wyobraź sobie, że stajesz się postacią komunikującą się tym nowym głosem. Jaki jest przekaz tej postaci? Co chce powiedzieć? Zanotuj swoje obserwacje.

Co dalej?

Gdy skończysz poznawać nową jakość swojego głosu, pomyśl: w jakich sytuacjach w Twoim codziennym życiu taki głos przyda Ci się najbardziej? Być może dzięki temu ćwiczeniu odkryjesz w sobie nowy głos. I to nie tylko w znaczeniu wokalnym. Nowy głos to także nowy punkt widzenia, nowy rodzaj zachowania, nowa perspektywa postrzegania swojego życia. Do kogo masz ochotę przemówić tym głosem? Jak zaprosisz tę nową jakość do swojego życia codziennego?

PS. Jeśli czujesz potrzebę uwolnienia potencjału mocy w Twoim głosie, warto zastosować metodę małych kroków: trzy minuty ćwiczenia na mocne i swobodne brzmienie praktykowanego codziennie przez tydzień. To czas, który pozwoli Ci na lepsze poznanie siebie i doświadczenie tego, czym jest głos.

Olga Lidia Kozłowska

Psycholog

Psycholog skupiona na temacie głosu. Od 2011 roku prowadzę warsztaty głosowe skoncentrowane na głosie jako sposobie ekspresji oraz poznania siebie. Miałam doświadczenia z śpiewem tradycyjnym, chóralnym i improwizacją. Współpracowałam z Akademią Efektywnej Komunikacji Moovdobrze w Warszawie, StrefaRozwoju.

Przejdź do paska narzędzi