nigdy nie rezygnuj z marzeń cover

Nigdy nie rezygnuj z marzeń

W czym może pomóc twórcy idea esencjalizmu? Czyj przykład pokazuje, że warto nigdy nie rezygnować z marzeń? I dlaczego kreatywność niejedno ma imię? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy projektantki i ilustratorki Gosi Zimniak.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

​Ważne są dla mnie przede wszystkim tematy związane z moją pracą: projektowanie infografik i ilustrowanie. Mocno rozwijam się w tych dziedzinach, eksperymentuję z tematami, technikami, więc to mnie mocno angażuje. Zresztą bardzo lubię to, co robię. A w związku z tym, że prowadzę własną działalność o kreatywnym charakterze, interesują mnie wszelkie zagadnienia związane z twórczym życiem. Obecnie nie mam problemów z generowaniem nowych pomysłów, szukam raczej rozwiązań dotyczących ich realizacji: jak doprowadzać je do końca, jak zdecydować, które z nich warto urzeczywistnić, no i jak bez żalu rezygnować z pozostałych. Mocno inspiruje mnie w tych kwestiach idea esencjalizmu. 

​Najważniejsze źródła inspiracji

​Blogi

​Jakiś czas temu mocno ograniczyłam czytanie w internecie. Przede wszystkim zweryfikowałam listę odwiedzanych przeze mnie blogów – w pewnym momencie zmęczyło mnie to, że nie ma w nich nic odkrywczego, a tematy się powtarzają. Obecnie stawiam na blogowe perełki.

 • Blog Julii Izmałkowej „My flirt with reality” od dawna jest dla mnie blogową perełką. Autorka pokazuje nieznany mi świat i oryginalny (ale bardzo trafny) punkt widzenia, poszerza moje horyzonty. Pomimo tego, że styl życia Izmałkowej jest zupełnie inny od mojego (ja np. nie podróżuję tak jak ona), w jej tekstach zawsze znajdę coś, co mogę odnieść do mojego życia.
 • Blog Celestyny D. Osiak – lubię na niego zaglądać, nawet do wpisów archiwalnych, bo zawsze znajdę tam odpowiedź na problem, który aktualnie nurtuje mnie w moim biznesie.

​Filmy

 • „Sekretne życie Waltera Mitty” – cudowny, ciekawie zrealizowany obraz. Według mnie jest on o tym, żeby nie pozostawać wyłącznie na etapie marzeń i snucia wyobrażeń na temat tego, kim chcemy być i co chcemy robić w życiu.
 • „Sugar Man” – niewiarygodna historia, trochę o roli przypadku i szczęścia w życiu artysty. Bardzo klimatyczny film dokumentalny z wciągającą fabułą.

​Artykuły

 • „7 zasad, jak wybrać dobrą książkę” – bardzo lubię, jak wspomniana już przeze mnie Julia Izmałkowa pisze o książkach. W tym przypadku przemawia do mnie zwłaszcza zasada nr 6.
 • „Praktyka nie czyni mistrza” – artykuł Jacka Kłosińskiego, na który trafiłam już jakiś czas temu. Jest to jeden tekstów, które otworzyły mi oczy i miały realny wpływ na to, jak działam. Dzięki niemu zaczęłam praktykować świadome ćwiczenie i czuję, że teraz naprawdę rozwijam swoje umiejętności.
 • Artykuł z kwietniowego numeru „Wysokich Obcasów Extra” opisujący historię malarki Carmen Herrery, która przez 60 lat nie sprzedała ani jednego obrazu. Nie zniechęciło jej to i teraz, gdy ma 100 lat, jej kariera nabrała rozpędu. Jest to bardzo inspirująca opowieść w formie rad dla początkujących artystów. Przemawia do mnie zwłaszcza ostatnia, będąca też podsumowaniem działań artystycznych Herrery: „Pieniądze i rozgłos są miłe, ale malowałam również bez nich. To było moje powołanie. Kiedy jesteś znany, chcesz ciągle robić to samo, żeby nadal sprawiać przyjemność ludziom. A ja? Malowałam, by sprawić przyjemność sobie”.

​Książki

 • „Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły” Masona Curreya to kulisy kreatywnej pracy 161 twórców z różnych dziedzin. Książka pokazuje, że tak naprawdę nie ma jednego systemu twórczej pracy oraz „magicznych” sposobów na kreatywność i produktywność. Kluczowe jest działanie w zgodzie ze sobą i swoją naturą.
 • „Jak oni pracują. Rozmowy z polskimi twórcami” Agaty Napiórskiej to polski odpowiednik powyższej książki, który obecnie czytam. Jest to pozycja równie ciekawa, momentami bardzo zabawna. Podoba mi się też forma wywiadów. Obie lektury polecam!
 • „Muza” Jessie Burton – uwielbiam powieści ze sztuką w tle. W tej książce znajdziemy nie tylko motyw artysty, lecz także fabułę trzymającą w napięciu do ostatnich kartek.

​Cytaty

 • „Czy wiesz, że podczas wyciskania ciężarów w seriach po 10 powtórzeń najważniejsze jest 11? To właśnie ono powoduje, że mięśnie rosną” – Marcin Osman (z książki „Biznes ci ucieka”); przypominam sobie te słowa zawsze wtedy, gdy mam ochotę się poddać (czy to w działaniach artystycznych, czy w aktywności fizycznej).
 • „Esencjaliści postrzegają wybory jako nieodłączny element życia, ale nie jako niezmiennie negatywną jego część. Zamiast pytać: czego muszę zrezygnować? zadają sobie pytanie: w czym chcę osiągnąć największy sukces?” – Greg McKeown (z książki „Esencjalista”); podejście esencjalisty już od ponad roku wcielam w życie, dzięki czemu zrezygnowałam z niektórych działań zawodowych na rzecz specjalizacji.
 • „Można być świetnym rysownikiem, ale nic to nie da, jeśli nie widzi się świata na sposób nowatorski” – Jessie Burton (z książki „Muza”).

Gosia Zimniak

Prelegent

Gosia Zimniak – projektantka oryginalnych infografik i autorka ilustracji (do magazynów, książek i na strony www). Współpracuje z firmami, mediami, a także z pojedynczymi osobami. Od 6 lat prowadzi własną działalność. Prywatnie żona i mama prawie 3-letniego Kosmy.

Przejdź do paska narzędzi